إرشاد العباد إلی استحباب لبس السواد علی سيد الشهداء و الأئمة الأمجاد عليهم‌السلام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
ارشاد العباد الی استحباب لبس السواد علی سید الشهداء و الائمه الامجاد علیهم‌السلام
NUR10031J1.jpg
پدیدآوران

حسینی اعرجی فحام، محمدرضا (مصحح)

طباطبایی حائری، جعفر (نویسنده)
ناشر علمیه (چاپخانه)
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1404 ق
چاپ 1
موضوع

چهارده معصوم - سوگواریها

حسین بن علی(ع)، امام سوم، 4 - 61ق. - سوگواری‏ها

حسین بن علی(ع)، امام سوم، 4 - 61ق. - سوگواری‏ها - آداب و رسوم
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏260‎‏ ‎‏/‎‏ط‎‏2‎‏الف‎‏4‎‏
کتابخوان مشاهده

إرشاد العباد إلى استحباب لبس السواد اثر جناب آقا میرزا جعفر طباطبايى از نوادگان صاحب رياض، رساله‌اى فقهى - استدلالى قرن سيزدهم و چهاردهم هجرى است كه در تبيين ادله و مبانى فقهى پوشيدن لباس مشكى در تعزيت و عزادارى امام حسین و امامان معصوم عليهم‌السلام مى‌باشد.

کتاب، با تعليقات و حواشى جناب آقاى سيد‌ ‎محمدرضا حسینى اعرجى فحام و نقدها و نكات فقهى ايشان در24 صفحه به همراه نمونه‌هایى از خط مؤلف منتشر شده است.

ساختار و گزارش محتوا

در مقدمه کتاب، گزارشى اجمالى از زندگى‌نامه، تحصيلات، اساتيد، آثار و رساله‌هاى علمى مؤلف آمده سپس متن رساله با این بحث كه پوشش سياه در نماز به طور مطلق كراهت دارد آغاز شده است. فتواى همه فقهاى قديم و جديد در این مسئله یک‌سان است و روايات مختلف هم در این باره آمده است.

در حواشى، در تبيين این موضوع به ديدگاه و اختلافات فقها اشاره شده و میان عبارات مختلف، مقايسه صورت گرفته است. سپس از حكم پوشش سياه در تعزيت حسینى بحث شده و استحباب آن ثابت شده است. زيرا تعزيت و عزادارى مورد تأكيد روايات است.

نویسنده، نحوه استنباط و استخراج حكم كراهت و استحباب را در یک موضوع با دو هدف متفاوت بررسى و تحليل كرده و روايات و ادله مختلفى از اصول كافى، من‌ لا‌يحضره‌ الفقيه و ديگر كتب حديثى نقل نموده است.

سپس به تفصيل، مصاديق و نمادها و پوشش سياه و نحوه انجام این مستحب شرعى را در عزادارى‌ها توضيح داده و از قواعد اصولى و فقهى برای تبيين و تحليل كمك گرفته است.

توضيح مطلب این است كه عنوان كراهت و مكروهيت فقط در جايى صادق است كه عنوان تلبس بر لباس حزن در ماتم و عزادارى‌ها و ديگر اغراض صحيح بر آن حمل نشود. في المثل جايى كه از پوشش سياه قصد تجمل و فخر فروشى باشد طبق ادله مستحكم فقهى این لباس غير شرعى و پوشيدن آن كراهت دارد.

نویسنده، به تفصيل از تحقق مفهوم حزن و انجام عزادارى و ارتباط آن با پوشش سياه بحث كرده و معناى عرفى حزن را تبيين كرده و بر پايه آن پوشش سياه در عزادارى امام حسین را جزو شعائر شيعى و مستحب دانسته است.