إشارات المرام من عبارات الإمام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
إشارات المرام من عبارات الإمام
NUR15781J1.jpg
پدیدآوران

بیاضی، احمد بن حسن (نویسنده)

عبدالرزاق، يوسف (محقق)
عنوان‌های دیگر الاصول المنيفة للامام أبي‌حنيفة. شرح
ناشر شرکة مکتبة و مطبعة مصطفي البابي الحلبي و اولاده
مکان نشر مصر - قاهره
چاپ 1
موضوع

کلام اشعري

کلام اهل سنت - قرن 11ق.
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‎‏BP‎‏ ‎‏205‎‏/‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏ب‎‏9‎‏الف‎‏5*
نورلایب مطالعه و دانلود
کتابخوان مطالعه و دانلود


إشارات المرام من عبارات الإمام، اثر کمال‌الدین احمد بیاضی حنفی، شرحی است بر کتاب «الأصول المنيفة للإمام أبي‌حنيفة»، نوشته خود شارح.

نویسنده در ابتدا، کتاب «الأصول المنيفة للإمام أبي‌حنيفة» که متنی متین، در بیان اعتقادات اهل سنت می‌باشد را به نگارش درآورده و در آن، به جمع‌آوری نصوص ابوحنیفه در رساله‌هایش درباره اعتقاد اهل حق، با ترتیبی بدیع و جامع و مشتمل بر عین الفاظ ابوحنیفه، پرداخته و سپس شرحی مفصل و مکفی در تحقیق مسائل و تدقیق دلایل و ازاله شبهات و حل معضلات، پیرامون آن ذکر کرده است.[۱].

نکته قابل توجه در اثر حاضر، آن است که مسائل و مطالب ابوحنیفه در رسائل مزبور، بر طبق نظم خاصی نبوده، بلکه تمامی آنها، به‌صورت املا بر اصحاب و یاران خویش مطابق پرسش‌هایی که بدون هیچ هماهنگی از وی می‌شده، بوده است و شارح آنها را از کتاب‌هایی که وی بر اصحاب خویش املا نموده، همچون: «الفقه الأكبر»، «الرسالة»، «الفقه الأبسط» و «العالم و الوصية»، به روایت امام حماد بن ابی‎حنیفه و ابویوسف انصاری و ابومطیع حکم بن عبدالله بلخی و ابومقاتل حفص بن سلم سمرقندی، جمع‌آوری کرده و بر اساس ترتیب فنی و مرسوم در کتب کلام، بدون تصرف در اصل عبارات، در سه باب، به‌ترتیب زیر، مرتب و منسجم نموده است:

  1. وجوب معرفت خداوند به‌واسطه استدلال؛
  2. بیان صفات ذاتیه؛

بیان صفات فعلیه[۲].

کتاب با تحقیق و تصحیح یوسف عبدالرزاق، چاپ شده است. در ابتدای کتاب، دو مقدمه از محمد زاهد کوثری و محقق، افزوده شده است. در مقدمه نخست، به موضوع کتاب و اهمیت آن اشاره گردیده است.[۳].

در مقدمه محقق، ضمن اشاره به اهمیت علم کلام، به توضیح نکاتی پیرامون کتاب پرداخته شده و سپس، اقدامات تحقیقی صورت‌گرفته در آن، ذکر شده است که از جمله آنها عبارتند از: تحقیق نصوص کتاب و ضبط آن به‌صورت تام و دقیق و مقابله نصوص با نسخ خطی معتبر. در ادامه مقدمه، به بیان فضایل ابوحنیفه و زندگی‌نامه شارح پرداخته شده است.[۴].

فهرست مطالب در انتهای کتاب آمده و در پاورقی‌ها، علاوه بر ذکر منابع و اشاره به اختلاف نسخ، به توضیح برخی از مطالب متن، پرداخته شده است.

پانویس

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها