إعجاز القرآن العلمي و البلاغي و الحسابي

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
إعجاز القرآن العلمي و البلاغي و الحسابي
NUR02931J1.jpg
پدیدآوران قندیل، محمدحسن (نويسنده)
ناشر دار ابن خلدون
مکان نشر اسکندریه - مصر
چاپ 1
موضوع

اعداد در قرآن

قرآن - اعجاز

قرآن - مسایل ادبی

قرآن و علوم
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏86‎‏ ‎‏/‎‏ق‎‏9‎‏الف‎‏6
نورلایب مشاهده

اعجاز القرآن العلمى و البلاغى و الحسابى تألیف محمّد حسن قنديل كه به بررسى وجوه اعجاز بلاغى، تشريعى، علمى، رياضى، معانى كلمات، آوا و تعداد آنها در قرآن، شروع و تمام شدن سوره‌ها و آيات با حروف مقطعه و...پرداخته‌اند.

ساختار

بحثها در دو جزء تدوين كه تفصيل آن در فهرست مطالب آمده است. و علاوه بر علمى بودن، جنب اخلاقى و تربيتى هم دارد. پس از مقدمه‌اى در اعجاز و عمق كلمات قرآن، وجوه قرآن در علم طبّ، اجنّه، درياها و...به اعجاز رياضى و حسابى قرآن كه انسانها را در عصر تكنولوژى و كامپيوتر، هم مخاطب قرار داده است پرداخته شده و پيرامون شمول قرآن برامور دنيا و آخرت، اعجاز علمى آن در جميع جهات، تطابق كشفيات علما با نصوص قرآنى تحقيق شده است.

گزارش محتوا

جزء اوّل به وجوه اعجاز علمى قرآن و عجائب خلقت می‌پردازد. مساله قدر و اندازه‌گيرى در مخلوقات جارى كه دال بر آگاهى و قدرت خداوند ميباشد.

در اعجاز رياضى، نسبت سطح خشكى و دريا را با توجه به تعداد ذكر شدنشان مطرح ميشود و پس از بيان اينكه معانى قرآن و خطاباتش مربوط به همه زمانهاست، اتفاقى بودن خلقت را محال و ضمن ذكر تعدادى از دستوراتى دينى، برخى معجزات پيامبر را كه موجب عبرت و وعده خداوند به ظالمين ميباشد، يادآورى ميشود. درآخر اين جزء نكاتى يادآورى ميشوند، مانند اينكه نبايد با نديدن اشياء غيبى منكر آنها شد، شايد عقل ما آنها را درك نمى‌كند. شهوتها فتنه ميباشند، در عقيده به خدا نبايد هيچ شكى باشد، ما در قبال خدا، ديگران و خودمان مسئول هستيم و...

جزء دوم تحقيقى در اعجاز بلاغى، رياضى و حسابى ميشود، بعد از اشاره به اينكه محال است آيه يا سوره‌اى بر قرآن اضافه يا كم شود زيرا كه اختلال در تركيب و ترتيب رياضى و هندسى يكى از اسرار الهى است، اين جهت اعجاز در تك تك حروف و كلمات ديده مى شود، پس تناقض در عالم تكوين و تشريع ممكن نيست.

با بررسى مثالهاى زيادى اين مسائل روشن ميشوند، مثلا در مورد لفظ ملائكه و شيطان، اين دو لفظ و مشتقاتشان 88 بار در قرآن ذكر شده و لفظ شيطان و ملائكه 68 بار. مؤلف معتقدند تعداد كلمات در قرآن مملو از رمز و اشاره است مثلا لفظ رحمان 57 مرتبه و لفظ رحيم 114 بار ذكر شده كه دلالت برشمول رحمت الهى بر همه مردم، مومن و كافر ميكند و اينكه بنده گنهكاررا روزى مى دهد دلالت بر وسعت رحمت اوست. در ادامه اعجازهاى عددى قرآن را كه مطابق عالم وجود است شمرده ميشود، مثلا: كلمه «شهر» به تنهايى 12 بار آمده است كه مطابق با 12 ماه سال است، يا كلمه «يوم» به تنهايى 365 بارذكرشده كه مطابق عدد روزهاى سال است.

از وجوه ديگرقرآن اين است كه همه چيز را به احصار درآورده همانطور كه خود قرآن هم اين ادعا را دارد مثلا مجموع ذكر كلمات رسل، نبيين، مبشّرين و منذرين 518 بار می‌باشد و مجموع ذكر نام همه پيامبران هم 518 مرتبه است، يا از مجموع ذكر كلمه خشكى و دريا رابط نسبت يك به سه آن دو فهميده ميشود.

مؤلف معتقد است با استفاده از اعداد و... به تاريخ برخى وقايع مثل پايان دولت يهود، پايان كار فرعون و... را مى توان فهميد.

پيشينه کتاب

فهرست مراجع و محتويات در آخر کتاب آمده و در پاورقى به آدرس آيات، روايات، منابع و بعضى نكات مختصر اشاره شده است.

وابسته‌ها

إعجاز القرآن

إعجاز القرآن و منهج البحث عن التميز

المجید في إعجاز القرآن المجید

إعجاز القرآن بين المعتزلة و الأشاعرة

إعجاز القرآن في العلوم الجغرافية

إعجاز القرآن في ما تخفيه الأرحام

إعجاز القرآن و أسرار التنزيل الموسوم فتح الجليل للعبد الذليل

إعجاز القرآن و البلاغة النبوية