إلزام الناصب في إثبات الحجة الغائب عجل فرجه

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
إلزام الناصب في إثبات الحجة الغائب‏ عجل فرجه
NUR10771J1.jpg
پدیدآوران

یزدی حائری، علی بن زین‌العابدین (نویسنده)

عاشور، علی (مصحح)
ناشر مؤسسة الأعلمی للمطبوعات
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1422 ق یا 2002 م
چاپ 1
موضوع

محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - غیبت

مهدویت

مهدویت - غیبت
زبان عربی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ی‎‏4‎‏الف‎‏7‎‏ ‎‏1380
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


إلزام الناصب في إثبات الحجة الغائب، نوشتۀ على بن زين‌العابدين حائرى يزدى، تحليلى روايى و حديثى دربارۀ اثبات وجود مقدس امام زمان حضرت مهدى(عج) و نيز پاسخ به شبهات منكران وجود حضرت است.

ساختار و گزارش محتوا

کتاب در دو جلد و شامل ده فصل(غصن) مى‌باشد. نویسنده برپايۀ آيات قرآن كريم و احاديث و نيز اقوال علماى شيعه و اهل سنت، عموم مسائل مربوط به مهدویت را مورد بحث و بررسى قرار داده و وجود حضرت و نيز ظهور ايشان را امرى حتمى و يقينى دانسته است. وى به این منظور نخست آن دسته از آياتى را كه ائمه اهل‌بيت عليهم‌السلام بر وجود امام مهدى(عج)، اوصاف، حالات و چگونگى ظهورش تطبيق داده‌اند، آورده است و آن‌گاه به نقل و شرح احاديث و اخبارى پرداخته كه از طريق شيعه و اهل سنت دربارۀ ویژگى‌هاى امام مهدى(عج) و علائم و نشانه‌هاى آخر الزمان روايت شده است. از ديدگاه نویسنده زمین هيچ‌گاه از حجت خدا خالى نمى‌شود و امامت منصبى است خدايى و مشروط به بلوغ و تكليف نيست. او همچنين بر این باور است كه خداوند در قرآن و نيز در کتاب‌هاى آسمانى پيشين از ظهور مهدى(عج) خبر داده و به دنبال آن رسول خدا(ص) و ائمه هم آن را پيشگویى كرده و از آن خبر داده‌اند. به باور وى، بنا به دلايل نقلى فراوان، امام مهدى(ع) متولد شده و هم اكنون در حال حيات است و بر اعمال و رفتار مردم و شیعیان ش نظارت دارد. وى مشاهدۀ امام مهدى(عج) در دورۀ غيبت كبرى را دليل این ادعا دانسته و آن را با نقل رواياتى از اهل سنت مورد تأييد قرار داده است. آخرين فصل کتاب به بيان علائم عصر ظهور اختصاص يافته و در آن آيات و احاديث مربوط به این موضوع مورد بررسى قرار گرفته است.

نسخه‌شناسى

نسخۀ خطى از این کتاب به خط مؤلف كه در سال 1326ق کتابت شده موجود است. این کتاب در سال 1404ق توسط «مؤسسه الأعلمى للمطبوعات» بيروت منتشر شد.

نسخه حاضر در برنامه با تحقيق علامه سيد‌ ‎على عاشور در قطع وزيرى با جلد گالينگور در دو جلد(جلد اول 440 صفحه و جلد دوم 320 صفحه) برای بار نخست در سال 1422 ه‍.ق2002/‌م با شكلى جديد توسط «مؤسسة الأعلمى للمطبوعات» بيروت، منتشر شده است.

منابع مقاله

  1. فهرس التراث، ج 2، ص269.
  2. مقدمه محقق.