ابر پاییزی تأویل پیشگویی‌های نوستر آداموس و روایات دینی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
ابر پاییزی: تأویل پیشگویی‌های نوستر آداموس و روایات دینی
NUR13616J1.jpg
پدیدآوران نیمروزی، رسول (نويسنده)
عنوان‌های دیگر

ابر پاییزی، تأویل و تفسیر پیشگویی‌های نوسترآداموس درباره آخرالزمان

تاویل پیشگویی‏های نوستر آداموس و روایات دینی
ناشر هلال
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1387 ش
چاپ 1
شابک964-6938-52-3
موضوع

اسلام - پیش گویی‏ها

پیش گویی‏ها

محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. -

نوسترآداموس 1503 - 1566م. [مستعار] - پیش گویی‏ها - نقد و تفسیر
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BF‎‏ ‎‏1815‎‏ ‎‏/‎‏ن‎‏9‎‏ن‎‏9‎‏

ابر پاييزى تأويل و پيشگويى‌هاى نوستر آداموس و روايات دينى اثر رسول نيمروزى، سعى در تأويل متن اصلى پيشگويى‌هاى نوستر آداموس در باب ظهور حضرت مهدى موعود(ع) و مقايسه آن با متون اصيل اسلامى دارد.

کتاب به زبان فارسى و در سال 1386ش نوشته شده و عنوان ديگر آن «تأويل و تفسير پيشگويى‌هاى نوستر آداموس درباره آخرالزمان» مى‌باشد.

عنوان کتاب برگرفته از حديثى از امام صادق(ع) است كه جمع شدن ياران قائم(ع) نزد آن حضرت را به ابر پاييزى تشبيه كرده‌اند.

رويكرد غرب مسيحى به موضوع آخرالزمان و گفتگو از «آرماگدون» در طى سى سال اخير، بيش از هر زمان آثار هنرى ساخته شده بر اساس پيشگويى‌هاى نوستر آداموس را بر سر زبان‌ها انداخته و اين امر باعث اهميت اين اثر شده است.

ساختار

کتاب با دو مقدمه از مؤلف آغاز شده و مطالب در نه فصل ارائه گرديده است.

مباحث، درپى اثبات اين مطلب است كه تفسير و تأويل پيشگويى‌ها بر اساس روش تأويل هرمنوتيكى، بيش از هر زمان، پرده از واقعيات و مفاهيم مورد نظر نوستر آداموس برداشته و مؤلف درپى نشان دادن قرابت آن برداشت‌ها با دريافت‌هاى منبعث از روايات دينى و اسلامى است.

در اين اثر، علاوه بر نظريه هرمنوتيكى كه حوزه‌هايى چون تفسير کتاب مقدس، روش‌شناسى عام لغوى، علم درك مبانى روش‌شناختى علوم انسانى و پديدارشناسى انديشه را شامل مى‌شود، از نظريه زبان‌شناختى كنتراستيو يا علم تحليل مقابله‌اى نيز استفاده شده است.

مؤلف سعى بر آن دارد تا تعابير و ارجاعاتى را كه از طريق متفكران غربى و مفسران مسلمان مى‌تواند در مورد سانتورى‌هاى خارق‌العاده نوستر آداموس صورت گيرد را مشخص نموده و اين ارجاعات را با توجه به رويدادهاى تاريخى تفسير و تعبير نمايد.

سوءبرداشت و سوءاستفاده‌ها از پيشگويى‌هاى «نوستر آداموس»، مؤلف را به گردآورى و ارائه وجهى متفاوت و منصفانه از اين اثر واداشته است.

گزارش محتوا

مؤلف در مقدمات خود ضمن ارائه توضيحاتى پيرامون اثر خويش، به ريشه‌يابى و توضيح هرمنوتيك و علم تأويل، از ديدگاه فلاسفه و بزرگانى همچون هايدگر، افلاطون و ارسطو پرداخته و معتقد است پيچيدگى عمل تأويل و نحوه استوار شدن آن به قوه فاهمه و فهم، با بررسى دو وجه تأويل؛ يعنى گفتن و تبيين، آشكار مى‌شود.

فصل اول کتاب به دنبال نشانه‌شناسى ظهور منجى موعود از ديدگاه شيعه، به بررسى علائم ظهور و روايات وارده در اين زمينه، از جمله دو واقعه عظيم كه قبل از ظهور امام عصر(عج) رخ خواهد داد و كاملاً با تفاسير نوستر آداموس و مكاشفه «يوحنا» در انجيل همخوانى دارند- كه عبارتند از: براندازى حكومت شام به رهبرى «عثمان سفيانى» و شنيده شدن صيحه آسمانى- مى‌پردازد.

فصل دوم، در دو قسمت، به تحقيق پيرامون علم هرمنوتيك، تفسير و تأويل پرداخته است:

الف) بررسى مفهوم نص و ارائه نكاتى درباره تفسير و تأويل قرآن كريم و روايات اسلامى.

ب) بيان تأويل‌ها و تفاسيرى درباره نشانه‌ها، حوادث و رويدادهاى پيش از ظهور منجى موعود(عج)، كه در روايات اسلامى وارد شده و تطبيق آنها با گفته‌هاى نوستر آداموس.

فصل سوم، با اشاره به اين نكته كه يكى از مهم‌ترين جنبه‌هاى زبان‌شناختى در بررسى متون دينى، وجود ابهامات و مفاهيمى است كه ممكن است يكى با ديگرى در تناقض بوده و يكديگر را نفى كنند و نه تنها مصاديق و مفاهيم متفاوتى را القاء نموده، بلكه ذهن مخاطب را دچار اغتشاش و ترديد نمايند، لذا مؤلف با توجه به اينكه اين مسأله، يكى از ظريف‌ترين جنبه‌هاى نظرى بررسى مباحث مربوط به موعودشناسى و ظهور منجى موعود است، به رمزشناسى و معناشناسى متون مربوط به آخرالزمان مى‌پردازد.

فصل چهارم و پنجم، مختصرى از تاريخ زندگانى و شرح حال نوستر آداموس به همراه تأثير اديان يهوديت و مسيحيت بر افكار وى را بيان مى‌كند.

وى در 14 دسامبر 1503م در شهر سن رى فرانسه به دنيا آمد. او نزد پدربزرگ خود كه يهودى بوده، ولى بر اثر وجود دادگاه تفتيش عقايد مجبور شده بود از ترس جان، به دين مسيحيت درآيد، زبان‌هاى عربى، لاتين، يونانى و علوم پزشكى، داروسازى و ستاره‌شناسى را آموخت.

در اين فصل، به کتاب‌هايى كه به بيان زندگى‌نامه اين پيشگو مى‌پردازند از جمله «تاريخ، زندگى و وصيت‌نامه ميشل دو نوسترآداموس» و «تاريخ و تاريخ‌شناسى پرووانسى» نيز اشاره شده است.

فصل ششم، درپى تأويل و تفسير هرمنوتيكى سانتورى‌هاى نوسترآداموس، نوشته‌هاى او را آورده و تفاسير خود از آنها را نيز بيان كرده است؛ به عنوان مثال اين گفته كه «از كشور عربى خوشبخت، شخصى قدرتمند و مسلط به شريعت محمد(ص) زاده خواهد شد، اسپانيا را به دردسر انداخته و بر گرانادا مستولى مى‌شود و توسط دريا بر مردم ليوكوزيا ظفر مى‌يابد.» را منطبق بر حضرت مهدى(عج) تفسير كرده است.

فصل هفتم، به پيدايش مسيحيت و نقش فلسفه انتظار در آن مى‌پردازد. به عقيده مؤلف، برخى متفكران مسيحى از جمله «شعاير ماثر» براين موضوع تأكيد كرده‌اند كه ظهور مسيحيت و زمينه‌هايى كه براى قيام حضرت عيسى(ع) فراهم شد، در حقيقت به واسطه مكاشفات آخرالزمانى و درونى تفكر يهوديت درباره ملكوتى كه فرا مى‌رسد به وجود آمده است.

فصل هشتم از حواريونى چون پولس، يوحنا و نيز ايوب نبى(ع) به عنوان معماران و مناديان آخرالزمان ياد كرده و به بيان گفته‌ها و اعمال آنها پرداخته است.

فصل نهم، به پيشگويى‌هاى عمده نوسترآداموس درباره آخرالزمان و تطبيق آنها با رويدادهاى تاريخى اختصاص دارد.

مؤلف درپى پاسخ به اين سؤال كه پيشگويى‌هاى نوستر آداموس چه ربطى به دين اسلام و تفاسير خاص شيعه در باب امام زمان(ع) دارد؟ علم هرمنوتيك را مطالعه درباره نوعى فهم و برداشت از متون تاريخى و كليدى تعريف كرده و با كسانى كه آنرا نوعى تفسير به رأى مى‌دانند مخالف است؛ زيرا به عقيده او فهم و دستاورد بشرى از لحاظ فكرى صرفاً محدود به زمان و مكان نبوده و ممكن است يك پيشگو، قبل از وقوع اتفاقى، بر بسيارى از اتفاقات و پديده‌ها اشراف داشته باشد.

وضيت کتاب

فهرست مطالب در ابتدا و فهرست منابع در انتهاى کتاب آمده است. پاورقى‌ها بيشتر به ذكر منابع و توضيح برخى عبارات اختصاص دارد.

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.