ابن بسطام، عبدالله

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
ابن بسطام، عبدالله
نام ابن بسطام، عبدالله
نام‌های دیگر اب‍ن‌ب‍س‍طام‌، اب‍وع‍ت‍اب‌ ع‍ب‍دال‍ل‍ه

ع‍ب‍دال‍ل‍ه‌ ب‍ن‌ ب‍س‍طام‌

زی‍ات‌، ع‍ب‍دال‍ل‍ه‌ب‍ن‌ ب‍س‍طام‌

نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE2349AUTHORCODE

عبدالله و حسين بن بسطام بن شاپور زيات نيشابورى، دو تن از راويان بزرگ شيعه در قرن چهارم هجرى مى‌باشند.

خاندان بسطام از روات معتبر شيعه و خاندانى اهل علم بودند كه روايات اهل‌بيت عصمت و طهارت(ع) را نقل كرده و به دست ديگر فقهاى شيعه رسانده‌اند.

ابوالعباس بن عقده نام آنان را در کتاب رجال خود آورده است.

آنها براى مرزبانى از مرزهاى جغرافيايى و عقيدتى اسلام به شهر قزوين سفر كردند و از ناشران علوم محمد و آل محمد(ص) در آن منطقه شدند.

روايات آنان مورد توجه علما و فقهاى شيعه واقع شده و در مجموعه‌هاى بزرگ روايى مورد استناد قرار گرفته است.

نجاشى درباره حسين بن بسطام به نقل از ابوعبدالله بن عياش جوهرى مى‌گويد: «حسين بن بسطام ابن شاپور زيات به همراهى برادرش ابوعتاب کتابى در علم طب نگاشته است كه داراى نكات سودمند فراوانى است. آنان در اين کتاب به بيان طب از راه مواد غذايى و فوايد آن و همچنين از راه ادعيه پرداخته‌اند. حسين شخصيتى اهل علم بوده و از ادبياتى قوى برخوردار بود و قدرت شعر و خط زيبايى داشت. خداوند او را رحمت فرمايد. وى در سال 401 هجرى درگذشته است.»

آقا بزرگ تهرانى مى‌نويسد: «حسين بن بسطام بن شاپور و برادرش ابوعتاب عبدالله بن بسطام بن شاپور صاحب کتاب طب الأئمة مى‌باشند».

سيد محسن امين، صاحب کتاب ارزشمند اعيان الشيعة دراين‌باره مى‌فرمايد: «عبدالله و حسين، دو فرزند بسطام بن شاپور زيات، کتابى در طب ائمه(ع) نگاشته‌اند كه مجموعه رواياتى درباره خواص خوردنى‌ها و آشاميدنى‌ها و دعا براى رفع امراض مى‌باشد.»

سيد حسن امين هم مى‌گويد: «حسين بن بسطام بن شاپور زيات و برادرش ابوعتاب عبدالله بن بسطام بن شاپور هر دو از علماى شيعه و از قدماى اصحاب مى‌باشند.آنها کتابى در علم طب به نام طب الأئمة نگاشته‌اند و در آن از جابر بن حیان از امام جعفر صادق(ع) روايت كرده‌اند».

اساتيد

آنان علاوه بر محضر پدرشان بسطام بن شاپور و عموهايشان زكريا و زياد و حفص بن شاپور از محضر درس شخصيت‌هاى ديگرى نيز بهره برده‌اند مانند:

1- محمد بن خلف

2- خزار رازى

3- على بن ابراهيم واسطى

4- سهل بن احمد

5- حزير بن احمد گرگانى

6- على بن عروه اهوازى

7- ابوالصلت هروى

8- اسحاق بن ابراهيم

9- تميم بن احمد سيرافى

آثار

مهم‌ترين اثر آنها طب الائمه نام دارد.


وابسته‌ها