ابوفراس مینقی، شهاب‌الدین بن نصر

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
ابوفراس مینقی، شهاب‎ الدین بن نصر
نام ابوفراس مینقی، شهاب‎ الدین بن نصر
نام‌های دیگر اب‍و ف‍راس‌ ال‍م‍ی‍ن‍ق‍ی‌، ش‍ه‍اب‌ال‍دی‍ن‌ ب‍ن‌ ال‍ق‍اض‍ی‌ ن‍ص‍ر

اب‍و ف‍راس‌ ش‍ه‍اب‌ال‍دی‍ن‌

ش‍ه‍اب‌ال‍دی‍ن‌ اب‍وف‍راس‌

ش‍ه‍اب‌ال‍دی‍ن‌ اب‍و ف‍راس‌ بن ن‍ص‍ر اب‍راه‍ی‍م‌

نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 947 ق
اساتید
برخی آثار الإيضاح (ابوفراس مینقی)
کد مؤلف AUTHORCODE1710AUTHORCODE

ابوفراس شهاب‌الدين بن قاضى نصر بن ذى الجوشن ديلمى مينقى از علماى اسماعيليه در سال 872ق در قلعه مينقه متولد گرديد و در سال 947ق وفات نمود.

او مدت كمى را در شهر حماه ساكن بوده، سپس به مصياف منتقل گرديد. از آن‌جا به قدموس و پس از آن به قلعه مينقه منتقل شد و در آن‌جا با خانواده‌اش سكونت گزيد.

پدرش در سال 859ق از اقليم ديلم در فارس به قلعه‌هاى اسماعيلى در سوريه هجرت كرد. وى در خدمت اسماعيليه بود تا اينكه به منصب رياست این مذهب انتخاب و مرجع اعلاى شئون تبليغ، تدريس و ارشاد اسماعيليه گرديد. قاضى نصر دو فرزند به نام‌هاى علاء‌الدين اكبر و شهاب‌الدين اصغر داشت. پس از وفاتش علاء‌الدين در شهر حماه مدرسه صوفيه را كه به نام او معروف است، تأسيس كرد. اما شهاب‌الدين در قلعه مينقه بر شئون رئاست دعوت اسماعيلى نزاريه مشرف شد و شئون سياسى و دينى و اجتماعى آن را منظم كرد. وى در مراتب دعوت بالا رفت تا اينكه به رتبه دعوت مطلق برای عموم اسماعيليان سوريه رسيد‌ ‎و به منصب قضاوت منصوب گرديد.

ابوفراس بر علوم مختلف از فلسفه، فقه، حكمت، هندسه، فلك و هيئت و طبيعيات تبحر داشت. او داراى فهم و درك سياسى بالا و قدرت بيان و تبحر در فلسفه بوده است. متأسفانه معلومات تاريخى كه از حيات او در ديلم و اسباب هجرتش به قلعه‌هاى اسماعيلى پرده بردارد در دست نيست.

تأليفات

  1. الايضاح.
  2. مطالع الشموس في معرفه النفوس.
  3. سلّم الصعود الى دار الخلود.
  4. سلم الارتقاء الى دار البقاء.
  5. المناقب.


وابسته‌ها