احزاب و گروه‌های سیاسی از دیدگاه امام خمینی(س)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
احزاب و گروه‌های سیاسی از دیدگاه امام خمینی(س)
NUR35585J1.jpg
پدیدآوران

هاشمی تروجنی، محمد (گردآورنده)

خ‍م‍ی‍ن‍ی‌، روح‌الله، رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران (نويسنده)
ناشر موسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينی(س)
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1385 ش
چاپ 4
موضوع

خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - پیام‏ها و سخنرانی‏ها

خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - نظریه درباره احزاب سیاسی
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‎‏DSR‎‏ ‎‏1574‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏24‎‏ ‎‏الف‎‏3‎‏ ‎‏1385*

احزاب و گروه‌هاى سياسى از ديدگاه امام خمينى(س)، تدوين محمد هاشمى تروجنى، از جمله آثار موضوعى تبيان (دفتر سى‌ودوم) است. «تبيان» عنوان كلى مجموعه آثارى است كه در هر مجلد (دفتر) از آن، مواضع و رهنمودهاى حضرت امام خمينى(ره) درباره‌ى موضوعى خاص گردآورى و منتشر شده است.

ساختار

کتاب، مشتمل بر مقدمه ناشر و پنج فصل است كه موضوعات و عناوين متعددى را در بر دارد. در اين اثر همانند ساير دفاتر تبيان، سخنان امام بدون هرگونه شرح و توضيحى عنوان‌بندى شده است.

گزارش محتوا

در مقدمه کتاب، سير فعاليت احزاب سياسى در ايران در ضمن سه دوره تشريح شده است. امام خمينى(ره) در سراسر عمر پربركت خويش به‌عنوان شاهدى هوشيار و آگاه ناظر سير تحولات احزاب و گروه‌هاى سياسى در ايران بودند و در تمام دوران رهبرى نهضت، بر اصلاح انحرافات اين عرصه تأكيد داشتند.[۱]

در فصل اول، تحت عنوان نحوه و علل پيدايش احزاب و گروه‌هاى سياسى در ايران، به مباحثى همچون: ايجاد احزاب فرمايشى توسط قدرت‌هاى استعمارى، با اهدافى همچون ايجاد تفرقه و اختلاف و... پرداخته شده است.

فصل دوم، به كلياتى درباره احزاب و گروه‌هاى سياسى اختصاص داده شده كه در آن معيار شناخت احزاب و گروه‌ها، محدوده فعاليت، نحوه همكارى، زيان‌هاى گروه‌گرايى و... مورد بحث قرار گرفته است.

در فصل سوم، به عملكرد كلى احزاب و گروه‌هاى سياسى مخالف بعد از پيروزى انقلاب اسلامى اشاره شده است.

آنهايى كه هيچ حظى در اين ميدان نداشتند و جز خراب‌كارى از آنها كارى ساخته نيست و الآن هم در گوشه و كنار كشور مشغول به خراب‌كارى هستند، آنها بودند كه كنار نشسته بودند و منتظر اين بودند كه يك طرف غلبه كند و آنها بيايند و بهره‌بردارى كنند، ميوه‌چينى كنند. وقتى كه ديدند كه جمهورى اسلامى آن طور ميوه‌چينى‌هايى را كه اينها مى‌خواهند موافق برنامه‌اش نيست، آنها هم مشغول به خراب‌كارى شدند و هر جا كه يك خرابى پيش آمد، آنها تأييد كردند يا وارد شدند در كردستان، در بلوچستان.[۲]

در فصل چهارم، توصيه‌ها و رهنمودهاى حضرت امام خمينى(ره) در مورد احزاب و گروه‌هاى سياسى مطرح گرديده است. امام در توضيح بى‌اعتنايى گروهك‌ها به مشكلات كشور و جنگ مى‌فرمايد: «من از جميع اشخاصى كه انحرافى داشته‌اند و يا گرايش به بعضى از مكتب‌هاى انحرافى داشته‌اند، تقاضا دارم كه به آغوش اسلام، كه ضامن سعادت آنان است، برگردند كه ما آنان را برادرانه مى‌پذيريم. در اين موقع حساس كه كشور جنگ‌زده ما بيش از هر زمانى به اتحاد و اتفاق احتياج دارد بايد سعى شود كه از هر اختلافى احتراز شود».[۳]

در فصل پايانى (فصل پنجم)، مهم‌ترين احزاب و گروه‌هاى سياسى، مانند: حزب توده، جبهه ملى، نهضت آزادى مورد بررسى قرار گرفته است.

ناشر در مقدمه‌اش در توضيح ويژگى‌هاى کتاب مى‌نويسد: در تنظيم اين مجموعه كوشيده‌ايم:

  1. عبارت‌ها را با توجه به پيام صريح و اصلى آنها ذيل نزدیک ‌ترين عنوان انتخابى بياوريم و از تكرار آنها در ساير عناوين خوددارى كنيم؛ به همين دليل در بسيارى از موارد، ممكن است مطلبى كه ذيل يك عنوان خاص آمده حاوى پيامى مربوط به عنوان ديگر نيز باشد كه به استثناى موارد معدود، در عنوان بعدى تكرار نشده است.
  2. فهرست تفصيلى و فهرست مآخذ كلام امام در پايان اين مجموعه آورده شده كه راهنماى مناسبى براى دسترسى به مطالب و مآخذ مورد نياز محققان است.
  3. علاوه بر عناوين و سرفصل‌هاى مطالب اين کتاب، براى هريك از قطعات منتخب نيز جمله يا عنوانى در نظر گرفته شده است كه عبارت آن لزوماً عين عبارت حضرت امام نيست، هرچند كوشش شده است به تعابير امام نزدیک باشد؛ به همين دليل خوانندگان و محققان محترم بايد توجه داشته باشند كه عنوان هريك از قطعه‌هاى منتخب از تنظيم‌كنندگان اين مجموعه مى‌باشد و نبايد به حضرت امام منتسب گردد.
  4. تاريخ صدور پيام‌ها و سخنرانى‌هاى حضرت امام، مأخوذ از مجموعه صحيفه امام در ذيل هر قطعه ذكر شده و مشخصات كامل مآخذ بر اساس شماره مسلسل ذكرشده پايان هر قطعه، در انتهاى کتاب آورده شده است.
  5. در تنظيم قطعه‌هاى منتخب در هريك از فصول و عناوين فرعى، ترتيب و توالى تاريخى صدور آنها از طرف حضرت امام ملاك بوده، نه توالى منطقى مطالب.[۴]

وضعيت کتاب

فهرست اجمالى در ابتدا و فهرست تفصيلى و مآخذ و منابع در انتهاى کتاب آمده است. توضيح برخى الفاظ و عبارات و حوادث در پاورقى‌هاى کتاب ذكر شده است.

پانويس

  1. مقدمه، صفحه ب
  2. متن کتاب، ص250
  3. همان، ص272
  4. مقدمه، صفحه ج - د

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها

تاریخ مختصر احزاب سیاسی ایران