احمدی شاهرودی، احمدعلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
احمدی شاهرودی، احمد علی
نام احمدی شاهرودی، احمد علی
نام‌های دیگر شاهرودی، احمد علی بن محمدحسن
نام پدر
متولد 1305 ش
محل تولد
رحلت 1375 ش یا 1417 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE2598AUTHORCODE

شيخ احمد على احمدى شاهرودى در سال 1305ش (1346ق) در اطراف شاهرود به دنيا آمد. پدرش شيخ محمدحسن يكى از علماى بنام و مشهور منطقه بود كه در علوم مختلف، بالاخص علم طب، اطلاعات زيادى داشت و مردم آن بخش از وجودش استفاده مى‌كردند.

پس از دوران كودكى و تحصيلات ابتدايى در زادگاه خود، به تحصيل علوم دينى رو آورد. مقدمات عربى را نزد والد گراميش فراگرفت و پس از چند سالى كه در محضر پدر بزرگوارش تحت تعليم و تربيت بودند، به همت و سعى پدر به حوزه علميه مشهد مقدس آمده و در جوار حضرت ثامن الائمه(ع)، تحت سرپرستى رئيس وقت حوزه علميه، مرحوم آيت‌اللّه حاج شيخ احمد كفايى قرار گرفت. به مدت ده سال در جوار ملكوتى امام هشتم(ع) اقامت گزيد و دوره مقدمات و ادبيات عرب را نزد استاد توانا، اديب نيشابورى، گذراند و سطوح عاليه را نزد حضرات آيات شيخ هاشم قزوينى، شيخ مجتبى قزوينى، ميرزا كاظم محقق دامغانى و ميرزا احمد مدرسى يزدى فراگرفت.

وى سپس به حوزه علميه قم عزيمت نمود و در آنجا نيز در حلقه درس حضرات آيات: سيد حسين بروجردى، سيد محمدتقى خوانسارى، سيد محمد حجت كوه‌كمره‌اى، سيد صدرالدين صدر و حضرت امام خمينى(ره) جاى گرفت. ايشان پس از اخذ اجتهاد مقيم حوزه‌علميه قم گرديد و به تدريس و تأليف پرداخت.

وى سپس براى بهره‌گيرى از درس بزرگان حوزه نجف اشرف و جستجوى آراء و مبانى فقه و اصول آنان، رهسپار عراق گرديد و پس از زيارت عتبات عاليات و طلب توفيق از آن امامان معصوم(ع)، در نجف اشرف سكنى گزيد. در نجف از محضر اساتيد بزرگوارى همچون: حضرات آيات سيد محسن حكيم، سيد محمود شاهرودى، خويى و سيد عبدالهادى شيرازى، بسيار بهره برد.

ايشان سپس براى تدريس و انجام وظايف فرهنگى به ايران برگشت و در شهر مقدس قم اقامت گزيد و تا آخر عمر شريفش، لحظه‌اى از تبليغ، تدريس و تربيت نسل جوان و مردم كوتاهى نكرد.

اين عالم ربانى در طول جنگ تحميلى، عليرغم كهولت سن، ماه‌ها در جبهه‌هاى جهاد دفاعى با رزمندگان اسلام همراه بود و حضورى روحيه‌بخش داشت.

ايشان سرانجام در 17 دى ماه 1375ش برابر با 25 شعبان 1417ق، در 70 سالگى، در مكه و در جوار بيت‌الله الحرام درگذشت.

تأليفات

1- تقليد الاعلم؛

2- سيرى در عقايد؛

3- به سوى خدا برويد؛

4- جنگ خبير؛

5- انگيزه حق؛

6- تفسير موضوعى قرآن مجيد.


وابسته‌ها