احمدی فقیه، محمدحسن

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
احمدی فقیه، محمدحسن
نام احمدی فقیه، محمدحسن
نام‌های دیگر آی‍ت‌ ال‍ل‍ه‌ اح‍م‍دی‌ ف‍ق‍ی‍ه

اح‍م‍دی‌ ف‍ق‍ی‍ه‌ ی‍زدی‌، م‍ح‍م‍د ح‍س‍ن‌

ف‍ق‍ی‍ه‌ ی‍زدی‌، م‍ح‍م‍د ح‍س‍ن‌ بن احمد

نام پدر
متولد 1330 ش
محل تولد
رحلت 1389 ش
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE9441AUTHORCODE

محمدحسن فقيه يزدى در سال 1330ش در روستاى طزرجان استان يزد به‌دنيا آمد. پدرش، ملاّ احمد احمدى نجفى حائرى يزدى فرزند شهيد آخوند ملاّ حسین (مقتول و مدفون در رواق حرم على بن محمد و حسن عسكرى) از علما و آيات عظام و فقيهان صاحب‌نظر و مورد توجّه در نجف اشرف، كربلا و سامرّا بود. وى، پس از هجرت به ایران در ناحيه يزد، مشغول پژوهش و تدريس شد.

ايشان به خاطر سيادت مادرش، به «حاج ميرزا محمدحسن» مشهور است. درباره اجداد پدرش نيز گفته شده كه آنان از سادات بوده‌اند و از بحرين به ایران تبعيد شده‌اند و يا مهاجرت كرده‌اند و برای رعايت مصالحى، مانند حفظ جانشان، عمامه سفيد بر سر بسته‌اند.

تحصيل علوم دينى را نزد پدرش آغاز كرد. بعد از فوت پدر، او و برادرش، نزد غلام‌رضا فقيه يزدى خراسانى به فراگيرى علوم دينى ادامه دادند. دروس سطح را نزد دانشمندانى همچون: آيت‌اللهى، علومى، شهيد صدوقى و طباطبايى سلطانى بروجردى فراگرفت. از ديگر اساتيد ايشان مى‌توان به: سيد‌‎محمدرضا گلپايگانى، محمدعلى اراكى، محقّق، فكور، مرتضى حائرى يزدى، سيد‌‎رضا بهاءالدّينى، ميرزا هاشم آملى و... اشاره نمود. ايشان با پشتكار فراوان و بهره بردن از محضر اساتيد گرانقدر، به مرتبه اجتهاد نائل گرديد.

وى، علاوه بر فقه و اصول، تفسير، حديث، عرفان، فلسفه، رياضى و هيئت را نزد علامه طباطبايى، رفيعى قزوینى، شعرانى، حكيم و الهى قمشه‌اى، آموخت.

امامت جمعه شهرستان بروجرد و حضور در جبه‌هاى نبرد در جنگ ایران و عراق، از فعالیت‌های ايشان به شمار مى‌رود.

تدريس خارج فقه و اصول و علوم اسلامى در حوزه علميه قم، تدريس خارج مباحث قرآنى به ویژه احكام القرآن و چندين دوره اصول تفريعى و پاره‌اى از کتاب‌هاى فقهى با اشاره به مسائل جديد و مقايسه با قانون مدنى، عرفان، فلسفه، كلام و بعضى از مباحث هيئت، از فعالیت‌های علمى ايشان است.

آراء و نظرهاى اجتهادى ویژه‌اى همچون «درايت قرآنى» و «وراثت از قرآن» كه هر كدام چهارده محور را دنبال مى‌كند، از مباحث ابتكارى اوست.

در باب مسائل فقهى نيز ابتكارات و راه‌حل‌هايى برای «مسائل مستحدثه و نوپيدا» ارائه كرده است و در شعاع مسائل فقهى، قواعد و ضوابط اصولى را به صورت «تفريعى و كاربردى» تبيين و تحليل كرده است.

در تنظيم منابع و مدارک فقهى مانند: «آيات الأحكام»، «احكام دستورى قرآن مجيد»، «علوم قرآنى» و «قواعد فقهى قرآنى» هم ابتكاراتى دارد و در طرحى جامع برای تنظيم و بررسى روايات، مجموعه‌اى به نام «أساس الأحكام الشّرعية و جامع أدلّتها» تدوین نموده است.

تأليفات

آثار چاپ‌شده:

 1. احكام القرآن (سلسله درس‌هاى دوره تخصصى علوم قرآن در حوزه علميه قم)
 2. حاشيه بر مناسك شيخ انصارى
 3. حاشيه بر سراج‌العباد شيخ انصارى
 4. تعليقه بر بخشى از عروةالوثقى
 5. حاشيه بر منتخب‌المسائل مرحوم طباطبايى يزدى
 6. مقدمه و تعليق بر قاعده لاضرر مرحوم ميرزاى نائينى
 7. حاشيه بر مناسك امام خمينى(ره)
 8. نيت راه هدايت (شرح حديث بيستم از اربعين حضرت امام (ره))
 9. رسالة في طلوع الفجر في الليالى المقمرة و...
 10. مجموعه‌اى از مباحث رجالى (اين مباحث در مجله كيهان انديشه چاپ شده است)
 11. مباحث متفرقه درباره مبانى كلمات حضرت امام (ره)
 12. رساله اساس المسائل و الاحكام (توضيح المسائل تحليلى)

وفات

وى در 8 شهريور 1389 در مسير قم- يزد بر اثر سانحه رانندگى درگذشت.

منابع

شبكه اطلاع‌رسانى اجتهاد.

وبگاه تبيان.

وبگاه يزد فردا.


وابسته‌ها