اخبار و احاديث و حکايات در فضائل اهل‌بيت رسول صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله و مناقب اولاد بتول سلام‌الله‌عليها

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اخبار و احاديث و حکايات در فضائل اهل‌بيت رسول صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله و مناقب اولاد بتول سلام‌الله‌عليها
NUR11931J1.jpg
پدیدآوران

واعظ قمی، عبدالملک بن اسحاق (مترجم)

طبرسی، حسن بن علی (نویسنده)

جعفریان، رسول (به کوشش)
ناشر مشعر
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1386 ش
چاپ 1
شابک978-964-540-052-9
موضوع

احادیث شیعه - قرن 7ق.

چهارده معصوم - فضایل

چهارده معصوم - فضایل - احادیث
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏36‎‏ ‎‏/‎‏ط‎‏2‎‏الف‎‏3
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


اخبار و احاديث و حکايات در فضائل اهل‌بيت رسول صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله و مناقب اولاد بتول سلام‌الله‌عليها یکی از آثار متعدد عمادالدين طبرى عالم شيعى قرن هفتم و هشتم است كه اصل آن به عربى بوده و عبدالملك بن اسحاق بن فتحان در قرن نهم آن را برای استفاده فارسی زبانان به فارسی برگردانده است.

نام کتاب روشن نيست و آنچه مصحح و احيا كننده اثر، استاد رسول جعفريان به عنوان نام کتاب انتخاب كرده است برگرفته از مقدمه مترجم این اثر است: «اخبار و احاديث و حكايات در فضائل اهل‌بيت رسول و مناقب اولاد بتول». مؤلف نام کتاب را در مقدمه ذكر نكرده بلكه به اشاره از ديگر آثارش مناقب الطاهرين و كامل بهایى و منهج بهایى ياد مى‌كند كه به بهاءالدين حاكم اصفهان تقديم كرده و به نام او نوشته است. به گفته جعفريان، اثر حاضر را مى‌توان ترجمه «كفايت در امامت» دانست كه مترجم در مقدمه خود آن را اينگونه وصف مى‌كند: «اين کتاب مشتمل است بر اخبار و احاديث و حكايات در فضيلت اهل‌بيت رسول و مناقب اولاد بتول و آنكه ايشان بر حقند و ديگران كه منكر ايشانند بر باطل». صاحب رياض العلماء تصور كرده است این کتاب ترجمه اسرار الامامه عماد طبرى است ولى ظاهراً این تطبيق صحيح نيست همانگونه كه ترجمه مناقب الطاهرين نيز نمى‌تواند باشد. بر بالاى نسخه‌اى از کتاب عنوان رساله در امامت آمده كه به نظر مصحح، این هم درست نيست. به نظر وى زمان تأليف این اثر میانه سال‌هاى 675 تا 678 تخمین زده مى‌شود.

محتواى اثر

108 صفحه از کتاب حاضر درباره مؤلف و آثار اوست كه به قلم مصحح نگارش شده و پس از آن اصل کتاب با شماره‌گذارى جديد صفحات آغاز مى‌شود. مؤلف با مقدمه‌اى درباره اينكه شيعه امامیه فرقه محقه است، کتاب را آغاز كرده و سپس به نقل بيست حديث در فضيلت اهل‌بيت مى‌پردازد. این قسمت از کتاب، حجم چندانى ندارد و مؤلف به سرعت از آن گذشته است. منبع اصلى این احاديث کتاب المجتبى اثر محمود صالحانى اصفهانى شافعى است.

در قسمت دوم به نقد و بررسى 23 خبر پرداخته كه درباره فضيلت صحابه و خلفا نقل شده است. طبرى ضمن نقل هر خبر به نقد و بررسى و بيان اشكالات این اخبار مى‌پردازد. قسمت اصلى کتاب را همین اخبار و بيان اشكالات در بر گرفته و مؤلف ضمن نقد این اخبار، به بيان روايات صحيح و مناقب اهل‌بيت و شخص امیرمؤمنان مى‌پردازد. در مواردى هم با ذكر تنبيهاتى به مناسبت، از ظلم‌هاى رفته بر اهل‌بيت و شیعیان سخن مى‌گوید. مترجم در هر دو قسمت، متن عربى احاديث را هم ذكر كرده و سپس ترجمه مى‌كند.

منابع کتاب

بيشترين منابع مؤلف، آثار محدثان سنى مذهب اصفهان است مانند: مناقب ابن مردویه، منتهى المآرب شافعى اصفهانى، المجتبى نوشته صالحانى اصفهانى، حليةالاولیاء ابونعيم اصفهانى، شهاب الاخبار قضاعى و شرح آن، تفسير شيرازى، کتاب بخارى و مسلم، فتوح ابن‌اعثم، مصابيح از بغوى، الاربعين خوارزمى، الاربعين نيشابورى، تفسير ثعلبى، تفسير سلمانى و راحةالمؤلف از مؤلفى ناشناخته.

مؤلف با حمايت محمد جوینى حاكم اصفهان به بيان معارف و احاديث شيعه پرداخته و گاه مطالبى عامیانه و بدون سند را ارائه مى‌كند.

وابسته‌ها