اختران فروزان ری و طهران

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اختران فروزان ری و طهران
NUR11613J1.jpg
پدیدآوران شریف رازی، محمد (نویسنده)
عنوان‌های دیگر تذکره المقابر فی احوال المفاخر
ناشر مکتبة الزهراء
مکان نشر قم - ایران
چاپ 1
زبان فارسی
تعداد جلد 1
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


اختران فروزان رى و طهران يا تذكرة المقابر في أحوال المفاخر اثر شيخ محمد شريف رازى، کتابى است به زبان فارسی كه به شرح حال جناب عبدالعظيم حسنى(ره) و نيز عالمان مدفون در جوار ايشان مى‌پردازد.

انگيزه مؤلف از نگارش این اثر، اولا معرفى این امامزاده عظيم الشان و تصحيح برخى اشتباهات درباره جايگاه ايشان و نيز معرفى دانشمندان و بزرگانى است كه در حرم وى آرمیده‌اند.

ساختار

کتاب مشتمل بر یک مقدمه به قلم نگارنده و فاقد تبویب و تفصيل است و مطالب آن بر اساس مقبره‌هاى موجود در شهر رى و اطراف حرم حضرت عبدالعظيم(ع) و نيز شهر تهران و اطراف آن تنظيم گرديده است. اما شايد بتوان مطالب کتاب را در چند بخش ذيل دسته‌بندى كرد:

بخش اول: حضرت عبدالعظيم(ع) و امامزاده حمزه(ع) و امامزاده طاهر(ع)، دوم: امامزاده حسین بن عبدالله(ع)، سوم: ابن بابویه، چهارم: امامزاده ابوالحسن(ع)، پنجم: قبرستان چهارده معصوم(ع)، ششم: مزار و مقبره سر قبر آقا، هفتم: امامزاده يحيى(ع)، هشتم: امامزاده زيد(ع)، نهم: امامزاده سيد‌ ‎اسماعيل(ع)، دهم: امامزاده سيد‌ ‎نصرالدين(ع)، يازدهم: امامزاده حسن، دوازدهم: امامزاده معصوم(ع)، سيزدهم: امامزاده قاضى صابر(ع)، چهاردهم: امامزاده صالح تجريش(ع)، پانزدهم: امامزاده قاسم(ع)، شانزدهم: پست قلعه و امامزاده ابراهیم(ع)، هفدهم: امامزاده داود(ع)، هجدهم: امامزادگان رى بنابر نقل صاحب منتقله الطالبيه، نوزدهم: دانشمندان و رجال حديثى كه از رى برخاسته‌اند.

گزارش محتوا

مؤلف در مقدمه به جريان شفاء خود به بركت توسل به امامزاده عبدالعظيم حسنى(ع) اشاره كرده و از انگيزه نگارش اثر حاضر و نيز تقريظ برخى بزرگان بر کتاب خویش سخن گفته است.

وى در بخش اول، به معرفى این شخصيت بزرگوار و عالم پرداخته. وى ضمن معرفى این امامزاده، داستان عرض دين توسط وى به محضر امام هادى(ع) را نقل و از شهادت ايشان و نيز مدفن و ثواب زيارت وى ياد كرده است. مؤلف همچنين از تاريخچه بناء آستان مقدس حضرت عبدالعظيم(ع) ياد كرده و به معرفى امامزاده‌هاى مدفون در جوار ايشان؛ يعنى امامزاده طاهر(ع) و امامزاده حمزه(ع) نيز پرداخته است.

پس از معرفى امامزاده‌ها، مؤلف بر اساس نام رواق‌ها و مقابر موجود در حرم و اطراف حرم عبدالعظيم حسنى(ع)، به معرفى مدفونين در این رواق‌ها، صحن‌ها و مقابر پرداخته است. در این بخش، همچنين مؤلف به معرفى دو امامزاده بزرگوار ديگر؛ يعنى امامزاده حمزه(ع) و امامزاده طاهر(ع) پرداخته و از بزرگان مدفون در جوار این بزرگواران نام برده است.

در بخش بعدى، به معرفى امامزاده حسین بن عبدالله(ع) و مدفونين در جوار وى نام برده و به همین ترتيب از بزرگانى كه در امامزاده‌ها و مقابر فوق الذكر مدفونند، نام برده و شرح حال ايشان را ذكر كرده است.

کتاب همچنين مزيّن به تصاویر بسيارى از بزرگان و نيز حرم امامزادگان و مقابر ياد شده مى‌باشد.

وضعيت کتاب

کتاب فاقد پاورقى است و تنها فهرست منابع و مآخذ و نيز فهرست مطالب را دربر مى‌گيرد.

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.