اخلاق در خانه

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏اخلاق در خانه
NUR18428J1.jpg
پدیدآوران مظاهری، حسین (نويسنده)
عنوان‌های دیگر اخلاق در خانه
ناشر اخلاق
مکان نشر ايران - قم
سال نشر

مجلد1: 1389ش,

مجلد2: 1388ش,
زبان فارسی
تعداد جلد 2
کد کنگره
نورلایب مشاهده

اخلاق در خانه، اثر آیت‌الله حسین مظاهری، کتابی است دو جلدی، به زبان فارسی با موضوع اخلاق کاربردی. محتوای این دو جلد به‎صورت سخنرانی در ماه رمضان دو سال در مصلای قدس شهر قم ایراد شده و سپس پس از حذف و اضافات و ویرایش به چاپ رسیده است. ابتدا جلد اول و سپس جلد دوم چاپ شده. در جلد دوم با اجازه خود نویسنده، بخش‎هایی از سخنرانی‎های دیگر ایشان در غیر ایام ماه مبارک رمضان نیز به آن افزوده شده است.

ساختار

در جلد اول کتاب پس از بیان سخنی با خوانندگان، محتوای مطالب در بیست‎وچهار جلسه، ضمن دوازده فصل بیان شده است. مطالب جلد دوم، در بیست‎وسه جلسه ارائه شده است.

گزارش محتوا

نویسنده در ابتدای جلد اول و دوم کتاب در مقدمه‌هایی جداگانه درباره محتوای مطالب کتاب توضیحاتی داده است؛

مطالبی که در جلد اول کتاب ارائه شده، قسمت اول سلسله بحث‎های نویسنده است که در میان ماه رمضان سال 1409ق/1368ش، در مصلای قدس شهرستان قم بعد از نماز جماعت ظهر و عصر ایراد شده است.

ناشر کتاب در سخنی با خوانندگان می‌نویسد: «استقبال بی‌نظیر مردم همیشه در صحنه قم - چه آنها که با اجتماعشان در مصلی آن را از جمعیت مملو نموده بودند و چه آنها که از طریق پخش مستقیم رادیو قم در منازل و محل کارشان مقید به استماع بیاناتشان بودند و چه آنها که با تلفن‎های مکرر ضرورت این‎گونه مباحث را به حضرت استاد اطلاع می‌دادند - ما را بر آن داشت که با کسب اجازه از حضرت ایشان، نوارها را پیاده کرده و هرجا - که به‎مناسبت منبر - مطالب تکراری بود، حذف نموده و آیات و روایات خوانده‎شده را اعراب‎گذاری و با ذکر مأخذ آنها، آنجا که لازم بود ترجمه کردیم. سپس برای اطمینان بیشتر از صحت کار، از حضرت حجت‎الاسلام‎والمسلمین جناب آقای حاج شیخ حسین طیّبیان تقاضا کردیم تا قبول زحمت نموده و یک بار دیگر مطالب کتاب را بررسی نمایند. ایشان هم قبول کردند و با صرف وقت زیاد و دقت فراوان آن را اصلاح نمودند - که بدین وسیله از زحمات بی‌شائبه ایشان قدردانی می‌شود - تااینکه به‎صورتی که ملاحظه می‌فرمایید در اختیار شما علاقه‎مندان قرار گرفته است»[۱].

وی در جلد اول، به‎صورت ضمنی با عبارت «از خداوند توفیق می‌خواهیم که بتوانیم به‎زودی و با همین سبک، جلد دوم این کتاب را که مجموعه سخنرانی‎های معظم‌له در ماه رمضان سال بعد(1410ق)...»، وعده چاپ جلد دوم را پیشاپیش داده است[۲]. او همچنین بیان می‌دارد که نام این کتاب را بر اساس سخن خود استاد مظاهری، اخلاق در خانه گذاشته است[۳].

محتوای مطالب جلد اول کتاب، مباحثی است درباره فطری بودن دین، زندگی از دیدگاه اسلام، مباحث ازدواج، موانع آن مانند جهیزیه‌های سنگین، چشم هم‎چشمی و...، تقدس خانه و نگه داشتن حرمت آن، اهمیت تفاهم، مباحث مربوط به حجاب، غیرت، بهره بردن حلال زن و مرد از یکدیگر، تهذیب نفس، محبت و رحمت در خانه، اخلاق‌های بد مانند خودپسندی، لجاجت و...، بیان موارد جلب محبت، بحث مربوط به تعدد زوجات، مباحث طلاق، بیان نیازهای مادی و معنوی خانواده، تأثیر سوء دخالت‎های دیگران در زندگی، اطاعت زن از شوهر و برقراری توافق در خانه و بیان برخی موارد سوء اخلاقی که در خانه خودشان را بیشتر نشان می‌دهند.

ناشر، در ابتدای چاپ جلد دوم کتاب هم پیشگفتاری بر کتاب دارد. در آن بیان کرده که: «خوشوقتیم که پس از مدت‎ها انتظار، جلد دوم کتاب «اخلاق در خانه» با نام «فضائل و رذائل اخلاقی» از چاپ خارج شده و در دست علاقه‎مندان به درس‎های استاد اخلاق، حضرت آیت‌الله مظاهری قرار گرفت. در این قسمت از مباحث، درباره تعدادی از فضائل اخلاقی و در مقابل آنها تعدادی از رذائل بحث شد. بحث‎ها به‌گونه‌ای مطرح شده است که عموم مردم بتوانند از آنها بهره ببرند و به همین جهت حضرت استاد از اصطلاحات علمی کمتر استفاده نموده‌اند. در تصحیح کتاب نیز همانند جلد اول سعی شده است تا مکررات را که طبعا در منبر و سخنرانی پیش می‎آید - حذف نماییم. آدرس آیات و روایات را نوشته و هرجا که لازم بود ترجمه آن را در پاورقی آوردیم.

لازم به تذکر است که حضرت استاد به‎مناسبت ایام خاصی همچون «نوروز»، مطالبی عنوان فرموده‌اند که گرچه خارج از بحث می‎باشد، اما ازآنجاکه این‎گونه مباحث برای توده مردم ضروری و مفید به نظر رسید، با کسب اجازه از معظم‌له در ضمن مباحث کتاب گنجانده شد»[۴].

در جلد دوم، بحث‎های مربوط به روزه، فضیلت توجه و تفکر، بیان غفلت و اقسام آن، فضیلت یقین و اقسام آن، بیان صفت رذیله جهل، علاج آن، توضیح رذیله وسوسه، بیان انواع آن و راه علاج و درمان وسوسه فکری و عملی، تبیین رذیله تخیل و اقسام آن و بیان تخیلات فردی و اجتماعی منفی، توضیح درباره توبه، فضیلت راز و نیاز با خدا، معرفی شخصیت امیرالمؤمنین علی(ع)، بیان فضیلت دعا و اخلاص در عمل و توضیح و تبیین رذیله ریا و تظاهر و چند بحث درباره جمهوری اسلامی و صلح امام حسن(ع)، بحثی درباره امام زمان(عج) و عید نوروز، مطرح شده است.

وضعیت کتاب

هر دو جلد از کتاب، دارای مقدمه خاص خود هستند. ارجاعات در پاورقی‎ها ذکر شده‌اند. همچنین گاهی در پاورقی ترجمه مربوط به آیات را هم شاهدیم، مانند صفحات 62 و 75 جلد دوم. فهرست مطالب هر جلد در انتهای آن آمده است.

پانویس

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها