اخلاق فرماندهی و فرمانبری

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اخلاق فرماندهی و فرمانبری
NUR17407J1.jpg
پدیدآوران مظاهری، حسین (نویسنده)
ناشر شفق
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1364 ش
چاپ 1
موضوع

اخلاق اسلامی

جنگ - جنبه‏‌های مذهبی

فرماندهی (اسلام)
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏231‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏6‎‏الف‎‏3‎‏
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


اخلاق فرماندهى و فرمانبرى، مجموعه درس‌هاى حسین مظاهرى و جلد دوم از کتاب جبهه و جهاد اكبر است، كه در سال 1364ش، در موضوع اخلاق، به زبان فارسی تدوین شده است.

تبيين و شرح دلنشين مطالب توسط یک استاد اخلاق حوزه علمیه، جايگاه این کتاب را ممتاز مى‌سازد.

ساختار

اين اثر مشتمل بر مقدمه مؤلف و چهار بخش مى‌باشد كه هر بخش در ضمن عناوین متعددى طرح شده است.

استاد مظاهرى در بررسى و شرح فرازهایى از نامه نجاشى، به مباحث گوناگون اخلاقى كه رعايت آنها برای مسئولین و فرماندهان سپاه لازم است پرداخته و در آن به آيات قرآن و اشعار عرفانى و پندآموز اشاره‌اى به‌جا داشته است.

گزارش محتوا

مؤلف در مقدمه‌اش بر کتاب با بيان اينكه دنيا سراى آزمون و امتحان است، یکى از این آزمون‌ها را حكومت‌دارى دانسته و با بررسى نامه نجاشى -كه به ولايت اهواز منصوب شده و از امام صادق(ع) برای انجام امر حكومت، امتثال فرامین الهى و نفروختن دين به دنيا، دستورالعمل مى‌خواهد- مباحث اخلاقى خویش را آغاز مى‌كند.

استاد مظاهرى در بخش اول کتاب با عنوان سيماى كارگزارى و فرماندهى، با اشاره به نامه نجاشى به امام صادق(ع) و طلب رهنمود از امام، بر اينكه حكومت آزمون و بلايى سخت از سوى خداست كه مسئولین و فرماندهان با خودسازى، تعبدو تسليم نسبت به دستورات دين، مى‌توانند از این امتحان الهى سربلند بيرون آيند و از این ناملايمات، برای كسب كمالات بهره جویند، تأكيد كرده است.

وى در بخش دوم کتاب فرازهایى از پاسخ امام را مطرح و يادآور مى‌شود كه عدم تحقير، اهانت و ظلم به مؤمنين، دورى از سخن‌چينان و دوستى با صالحان از وظايف مسئولین مى‌باشد.

نویسنده در بخش سوم با ذكر این جمله امام صادق كه مى‌فرمايند: «تو را، به فرومايگى دنيا و بى‌وفايى آن نسبت به گذشتگان آگاه خواهم كرد...» به شرح آن پرداخته و دنيا را بازيچه مى‌شمارد و پرده از روى زشت دنيا بر مى‌دارد. در ادامه مسئولین را به ساده‌زيستى، پرهيز از تجملات، تشريفات و تكبرورزى‌ها، همچنين عدم ترساندن مؤمنين، فريادرسى ستمديدگان و خدمت به برادران ايمانى توصيه مى‌نمايد.

استاد اخلاق در بخش پایانى کتاب با عنوان «ايمان و مؤمن» مسئولین را به عدم تجسّس در عيوب مؤمنين و سوء استفاده نكردن از نقاط ضعف یکديگر در رسوا كردن ديگران، سفارش مى‌كند. ايشان غيبت را اشاعه فحشاء در جامعه عنوان كرده و تأكيد مى‌كند كه ايمان محدوديت مى‌آورد؛ لذا برای رسيدن به هدف، از هر وسيله‌اى نمى‌توان استفاده نمود و این همان امتحان الهى است كه بايد در آن تقوى پيشه كرد.

وضعيت کتاب

فهرست مطالب کتاب در ابتداى آن آمده است.

پاورقى‌هاى کتاب شامل آدرس آيات، روايات، اشعار و توضيح برخى واژگان مى‌باشد.

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب