اخلاق فرماندهی و فرمانبری

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اخلاق فرماندهی و فرمانبری
NUR17407J1.jpg
پدیدآوران مظاهری، حسین (نویسنده)
ناشر شفق
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1364 ش
چاپ 1
موضوع

اخلاق اسلامی

جنگ - جنبه‏‌های مذهبی

فرماندهی (اسلام)
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏231‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏6‎‏الف‎‏3‎‏
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


اخلاق فرماندهى و فرمانبرى، مجموعه درس‌هاى حسین مظاهرى و جلد دوم از کتاب جبهه و جهاد اكبر است، كه در سال 1364ش، در موضوع اخلاق، به زبان فارسی تدوین شده است.

تبيين و شرح دلنشين مطالب توسط یک استاد اخلاق حوزه علمیه، جايگاه این کتاب را ممتاز مى‌سازد.

ساختار

اين اثر مشتمل بر مقدمه مؤلف[۱] و چهار بخش مى‌باشد كه هر بخش در ضمن عناوین متعددى طرح شده است.

استاد مظاهرى در بررسى و شرح فرازهایى از نامه نجاشى، به مباحث گوناگون اخلاقى كه رعايت آنها برای مسئولین و فرماندهان سپاه لازم است پرداخته و در آن به آيات قرآن و اشعار عرفانى و پندآموز اشاره‌اى به‌جا داشته است.

گزارش محتوا

مؤلف در مقدمه‌اش بر کتاب با بيان اينكه دنيا سراى آزمون و امتحان است، یکى از این آزمون‌ها را حكومت‌دارى دانسته و با بررسى نامه نجاشى -كه به ولايت اهواز منصوب شده و از امام صادق(ع) برای انجام امر حكومت، امتثال فرامین الهى و نفروختن دين به دنيا، دستورالعمل مى‌خواهد- مباحث اخلاقى خویش را آغاز مى‌كند[۲].

استاد مظاهرى در بخش اول کتاب با عنوان سيماى كارگزارى و فرماندهى[۳]، با اشاره به نامه نجاشى به امام صادق(ع) و طلب رهنمود از امام، بر اينكه حكومت آزمون و بلايى سخت از سوى خداست كه مسئولین و فرماندهان با خودسازى، تعبدو تسليم نسبت به دستورات دين، مى‌توانند از این امتحان الهى سربلند بيرون آيند و از این ناملايمات، برای كسب كمالات بهره جویند، تأكيد كرده است[۴].

وى در بخش دوم کتاب فرازهایى از پاسخ امام را مطرح و يادآور مى‌شود كه عدم تحقير، اهانت و ظلم به مؤمنين[۵]، دورى از سخن‌چينان[۶] و دوستى با صالحان[۷] از وظايف مسئولین مى‌باشد.

نویسنده در بخش سوم با ذكر این جمله امام صادق كه مى‌فرمايند: «تو را، به فرومايگى دنيا و بى‌وفايى آن نسبت به گذشتگان آگاه خواهم كرد...»[۸] به شرح آن پرداخته و دنيا را بازيچه مى‌شمارد و پرده از روى زشت دنيا بر مى‌دارد[۹]. در ادامه مسئولین را به ساده‌زيستى[۱۰]، پرهيز از تجملات[۱۱]، تشريفات و تكبرورزى‌ها[۱۲]، همچنين عدم ترساندن مؤمنين، فريادرسى ستمديدگان و خدمت به برادران ايمانى[۱۳] توصيه مى‌نمايد.

استاد اخلاق در بخش پایانى کتاب با عنوان «ايمان و مؤمن[۱۴]» مسئولین را به عدم تجسّس در عيوب مؤمنين[۱۵] و سوء استفاده نكردن از نقاط ضعف یکديگر در رسوا كردن ديگران، سفارش مى‌كند[۱۶]. ايشان غيبت را اشاعه فحشاء در جامعه[۱۷] عنوان كرده و تأكيد مى‌كند كه ايمان محدوديت مى‌آورد؛ لذا برای رسيدن به هدف، از هر وسيله‌اى نمى‌توان استفاده نمود و این همان امتحان الهى است كه بايد در آن تقوى پيشه كرد[۱۸].

وضعيت کتاب

فهرست مطالب کتاب در ابتداى آن آمده است.

پاورقى‌هاى کتاب شامل آدرس آيات، روايات، اشعار و توضيح برخى واژگان مى‌باشد.

پانويس


منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب