اخلاق و احکام پزشکان و پرستاران

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اخلاق و احکام پزشکان و پرستاران
NUR19687J1.jpg
پدیدآوران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی لرستان (نویسنده)
ناشر دانشگاه علوم پزشکی لرستان
مکان نشر خرم آباد - ایران
سال نشر 1389 ش
چاپ 1
زبان فارسی
تعداد جلد 1
نورلایب مطالعه و دانلود
کتابخوان مطالعه و دانلود


اخلاق و احكام پزشكان و پرستاران، توسط نهاد نمايندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه علوم پزشكى لرستان، به زبان فارسی تدوین و تنظيم شده و درباره آداب و احكام ویژه‌اى است كه رعايت آن‌ها برای پزشك و پرستار مسلمان، لازم و ضرورى است.

ساختار

کتاب، در 6 جلد كه بيشتر به 6 مقاله شباهت دارد، به رشته تحرير درآمده است. هریک از این جلدها، عناوین كلى متعددى را در بر دارند كه تعداد آنها به ترتيب عبارت است از: 3، 2، 9، 17، 23 و 15.

گزارش محتوا

در جلد اول، آداب طبابت، نكات اخلاقى كه بايد مورد توجه اطباء قرار گيرد و توصيه‌هاى پزشكى (آنچه انسان را از پزشك بى‌نياز مى‌كند) مطرح شده است.

در جلد دوم، اخلاق و آداب پرستارى و در جلد سوم، اخلاق كاركنان ادارى مورد بحث قرار گرفته است.

در جلد چهارم تا ششم، از احكام مرتبط با پزشكى (همانند تلقيح مصنوعى، احكام نگاه و لمس، سقط جنين، وضوى جبيره‌اى) سخن به میان آمده است.

مجموعه اخلاق و احكام پزشكان و پرستاران، مجموعه‌اى است كم‌حجم كه به اهم مسائل اخلاقى و احكام شرعى مرتبط با مسائل پزشكى (پزشك، پرستار و مريض) پرداخته است.

در نگارش این مجموعه، سعى شده بيشتر به آيات و رواياتى كه به مباحث اخلاقى و طبى پرداخته، توجه شود. از سویى ديگر، بسيارى از مباحث اخلاقى آن، مثل مبحث عجب و همچنين بعضى از مباحث فقهى آن، مثل احكام نگاه كردن، تنها به مباحث پزشكى اختصاص ندارد و برای هر مسلمانى مطالعه آن مفيد است.

از سویى ديگر، در جلد اول به بعضى از روايات طبى نيز اشاره شده كه هرچند مختصر و بدون شرح و تطویل است، ولى باعث آشنايى خواننده با بعضى از مبانى طب اسلامى مى‌شود.

وضعيت کتاب

کتاب اخلاق و احكام پزشكان و پرستاران، در شش جلد (جلد اول: 8 صفحه، جلد دوم: 4 صفحه، جلد سوم: 17 صفحه، جلد چهارم: 23 صفحه، جلد پنجم: 28 صفحه، جلد ششم: 17 صفحه) و توسط دانشگاه علوم پزشكى لرستان (خرم‌آباد)، در سال 1389ش، چاپ و منتشر شده است.

اين اثر، فاقد هرگونه فهرست است. پاورقى‌هاى این کتاب، به ذكر منابع آيات و روايات و مطالب منقول اختصاص دارد.

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها