اخوان زنجانی، جلیل

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اخوان زنجانی، جلیل
نام اخوان زنجانی، جلیل
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد 1311ش
محل تولد تهران
رحلت 19 اسفندماه سال 1389ش
اساتید
برخی آثار روضة المنجمين

شرح ثمره بطلميوس در احکام نجوم

کد مؤلف AUTHORCODE12619AUTHORCODE

جليل اخوان زنجانى (1311-1389ش)، پژوهشگر، مصحح، محقق تاریخ ایران

ولادت

در 2 تیر سال 1311ش، در تهران متولد شد.

تحصیلات

تحصيلات ابتدايى و متوسطه را در زادگاهش به انجام رساند و از دبيرستان «فيروز بهرام» فارغ‌التحصيل گرديد، سپس برای ادامه تحصيل به آلمان رفت.

از آنجا كه به زبان‌هاى باستانى علاقه‌مند بود، به فراگيرى زبان‌هاى پهلوى و سريانى پرداخت. او به اخترشناسى نيز علاقه داشت؛ ازاين‌رو، در این زمینه به پژوهش و تحقيق پرداخت و آثار ماندگارى را تصحيح نمود و به جامعه علمى عرضه كرد. اخوان زنجانى از مصححان برجسته كشور به شمار مى‌رود كه آثار متعددى را تصحيح و منتشر كرده است.

وفات

جليل اخوان زنجانى در 19 اسفندماه سال 1389 در تهران درگذشت.

آثار

برخى از این آثار توسط مركز پژوهشى میراث مكتوب به چاپ رسيده است كه از آن جمله مى‌توان به «روضة المنجمین»، تأليف شه‌مردان بن ابى الخير رازى اشاره كرد. مؤلف در این اثر، به‌تفصيل درباره نجوم و احكام آن سخن گفته و در تأليف اثر خود از منابع كهن متعددى بهره برده است كه امروزه شمارى از آنها در دست نيست.

کتاب «جهان دانش»، از ديگر آثارى است كه استاد اخوان زنجانى تصحيح كرده است. این اثر، ترجمه «الكفاية في علم الهيئة» تأليف شرف‌الدين محمد بن مسعود مسعودى است كه به زبان عربى نگاشته شده است.

«شرح ثمره بطلميوس در احکام نجوم»، تأليف خواجه نصيرالدين طوسى نيز از ديگر آثار تصحيح‌شده توسط استاد اخوان زنجانى است. این کتاب اگرچه در احكام نجوم است، اما خواجه نصير بعضى از كلمات آن را از ديدگاه فلسفى مد نظر قرار داده و به شرح آن پرداخته است.

استاد زنجانى همچنين ترجمه «المدخل الى علم احكام النجوم» ابونصر قمى را تصحيح كرده است. از ديگر آثار وى مى‌توان به «رصد و تاريخ‌گذارى در ایران» نام برد.


وابسته‌ها