اخوان زنجانی، جلیل

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اخوان زنجانی، جلیل
نام اخوان زنجانی، جلیل
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 0 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE12619AUTHORCODE

جليل اخوان زنجانى، در سال 1311ش، در تهران متولد شد. تحصيلات ابتدايى و متوسطه را در زادگاهش به انجام رساند و از دبيرستان «فيروز بهرام» فارغ‌التحصيل گرديد، سپس براى ادامه تحصيل به آلمان رفت.

از آنجا كه به زبان‌هاى باستانى علاقه‌مند بود، به فراگيرى زبان‌هاى پهلوى و سريانى پرداخت. او به اخترشناسى نيز علاقه داشت؛ ازاين‌رو، در اين زمينه به پژوهش و تحقيق پرداخت و آثار ماندگارى را تصحيح نمود و به جامعه علمى عرضه كرد. اخوان زنجانى از مصححان برجسته كشور به شمار مى‌رود كه آثار متعددى را تصحيح و منتشر كرده است. برخى از اين آثار توسط مركز پژوهشى ميراث مكتوب به چاپ رسيده است كه از آن جمله مى‌توان به «روضة المنجمين»، تأليف شه‌مردان بن ابى الخير رازى اشاره كرد. مؤلف در اين اثر، به‌تفصيل درباره نجوم و احكام آن سخن گفته و در تأليف اثر خود از منابع كهن متعددى بهره برده است كه امروزه شمارى از آنها در دست نيست.

کتاب «جهان دانش»، از ديگر آثارى است كه استاد اخوان زنجانى تصحيح كرده است. اين اثر، ترجمه «الكفاية في علم الهيئة» تأليف شرف‌ الدين محمد بن مسعود مسعودى است كه به زبان عربى نگاشته شده است.

«شرح ثمره بطلميوس در احكام نجوم»، تأليف خواجه نصير‌ الدين طوسى نيز از ديگر آثار تصحيح‌شده توسط استاد اخوان زنجانى است. اين کتاب اگرچه در احكام نجوم است، اما خواجه نصير بعضى از كلمات آن را از ديدگاه فلسفى مد نظر قرار داده و به شرح آن پرداخته است.

استاد زنجانى همچنين ترجمه «المدخل الى علم احكام النجوم» ابونصر قمى را تصحيح كرده است. از ديگر آثار وى مى‌توان به «رصد و تاريخ‌گذارى در ايران» نام برد.

جليل اخوان زنجانى در 19 اسفندماه سال 1389 در تهران درگذشت.


وابسته‌ها