ارمغان شهید

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
ارمغان شهید
NUR02678J1.jpg
پدیدآوران

مخبر دزفولی، عباس (مترجم)

شهید ثانی، زین‌‎الدین بن علی (نویسنده)
عنوان‌های دیگر

ترجمه مسکن الفؤاد

مسکن الفؤاد عند فقد الأحبة و الأولاد. فارسی
ناشر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، دفتر انتشارات اسلامی
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1375 ش
چاپ 3
موضوع

احادیث اخلاقی - قرن 10ق.

اخلاق اسلامی - قرن 10ق.
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏24‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏ش‎‏9‎‏ ‎‏م‎‏50‎‏41‎‏ ‎‏13‎‏75‎‏ ‎‏ش*
نورلایب مطالعه و دانلود
کتابخوان مطالعه و دانلود


ارمغان شهيد، ترجمه کتاب مسكن الفؤاد، اثر زين‌الدين بن على شهيد ثانى است كه توسط آقاى عباس مخبر دزفولى به فارسی ترجمه شده است.


بعد از بررسى كامل، استخراج، ویراستارى، اعراب و غيره، طبع و منتشر شده است. در این کتاب، بخشى از مفاهيم اسلامى مورد بحث قرار گرفته است و رتبه و مقام صابرين از نظر آيات قرآن كريم و احاديث شريفه خاندان وحى و رسالت، تبيين شده است.

مترجم مى‌گوید: (در مطالعاتم برخورد نمودم به رساله‌اى از تأليفات شهيد دوم (شيخ زين‌الدين على بن احمد بن محمد جبل عاملى متولد 911 و متوفى 965) از علماء بزرگ قرن دهم هجرى كه همه دانشمندان بعد از او، شخصيت علمى و مقام تقوى و خدا ترسى او را گواهى نموده‌اند، و در حدود دویست کتاب در علوم مختلف اسلامى تأليف نموده كه یکى از آنها رساله‌اى است، به اسم: «مسكّن الفؤاد عند فقد الاحبۀ و الاولاد»؛ يعنى تسكين دهنده دلها هنگام فقدان دوستان و فرزندان. این رساله عربى بود، آن را ترجمه و شرح حال شهيدين و مقدمه‌اى در فضيلت مقام شهدا از نظر روايات بر او زياد نموده و تقديم به همه ملت شهيد پرور ایران بالأخص بازماندگان شهدا نمودم؛ شايد به ثواب تعزيۀ المصاب نائل بشوم و آن را به اسم «ارمغان شهيد» نامیدم؛ چون اصل کتاب از شهيد ثانى است.)

محدث قمى در کتاب «الكنى و الالقاب» مى‌گوید: علت تأليف این کتاب اينست كه برای شهيد (رضوان اللَّه عليه) فرزندانى بود كه همه در حال حيات خودش وفات نمودند، به جز یکى از آنها كه شيخ حسن صاحب معالم بوده، لذا این رساله را برای تسكين خود نوشت، و اخبار و آيات جالبى در آن جمع نمود؛ به طورى كه «سيد‌ ‎نعمت اللَّه جزايرى» از این رساله بسيار تمجيد نموده است.

پيش‌گفتار توسط دفتر انتشارات اسلامى، وابسته به جامعه مدرّسين حوزه علمیه قم در ابتداى این ترجمه قيد شده و مقدمه‌اى از مترجم - مطالبى پيرامون شهيد كيست؟ - در معرفى شخصيت شهيد ثانى و شهيد اول، در ابتداى آن قيد شده است.

منابع مقاله

متن و مقدمه کتاب.

وابسته‌ها