ازدی، عبدالله بن محمد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
ازدی‏، عبدالله بن محمد
نام ازدی‏، عبدالله بن محمد
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 466 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE378AUTHORCODE

ابومحمد عبدالله بن محمد ازدى از لغويون قرن پنجم است. تاريخ و مكان ولادت وى مشخص نيست؛ ولى بنا به قول محقق کتاب الماء؛ هادى حسن حمودى، تولد او در صحار در سرزمين عمان بوده است و به نقل عيون الانباء وفات او در جمادى الاخر سال 466ق در شهر بلنسيه در اندلس اتفاق افتاده است.

از آنچه كه با مطالعه الفاظ معنا شده در اين کتاب ارزشمند برمى‌آيد، به نظر مى‌رسد مؤلف به بصره و بغداد مسافرت كرده است و سپس به ايران آمده و درك محضر ابوريحان بيرونى و ابن سينا را نموده است. وى در کتاب خود علاوه بر اشاره‌اى كه در مقدمه كرده است، مكرراً از ابن سينا با تعبيراتى چون شيخنا العلامه نام برده و نه تنها در نقل مطالب از آثار شناخته شده ابن سينا استفاده كرده است به آموخته‌هاى شفاهى خود نيز از محضر استاد اشارات متعدد دارد. همين موضوع مقارنه و قرب زمانى مؤلف با حيات علمى ابن سينا به ارزش اين اثر صدچندان مى‌افزايد و به درك صحيح‌تر مصطلاحات طب سنتى كمك مى‌كند.

ظاهراً مؤلف پس از سفر به ايران و كسب اندوخته علمى به بيت المقدس و از آنجا براى توقف كوتاهى به مصر رفته و پس از آن به يكى از قطب‌هاى علمى آن عصر؛ يعنى سرزمين اسلامى اندلس (اسپانيا) سفر كرده است و وفات وى در همان سرزمين واقع شده است.

آثار

کتاب الماء


وابسته‌ها