از حسین علیه‌السلام تا مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشريف

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
از حسین علیه‌السلام تا مهدی(عج)
NUR13534J1.jpg
پدیدآوران فوادیان، محمدرضا (نویسنده)
ناشر بنياد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1385 ش
چاپ 7
شابک964-7428-16-2
موضوع

حسین بن علی(ع)، امام سوم، 4 - 61ق. - نظریه درباره امام زمان(عج)

دعاها

محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - نظریه درباره حسین بن علی(ع)
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏41‎‏/‎‏7‎‏ ‎‏/‎‏ف‎‏9‎‏الف‎‏4
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


از حسین(ع) تا مهدى(عج)، اثر محمدرضا فؤاديان، نوشتارى كوتاه درباره اوصاف مهدى(عج) در كلام امام حسین(ع) و رابطه امام زمان(ع) با جدش حسین بن على، به زبان فارسی است.

هدف نویسنده از نگارش اثر، تحليل گوشه‌هایى از ارتباطى كه بين قيام امام حسین(ع) و روز ظهور مهدى(عج) در اذهان شكل مى‌گيرد، است. ايشان این پيوند را از منظرها و زواياى مختلف و در ابعاد گوناگون بررسى مى‌كند و نتايج حاصل از این رهيافت را در اختيار محققان و مبلغان قرار داده تا آنان نيز این دست‌مايه را از ابعاد ديگر مورد كنكاش و تحقيق قرار دهند.

ساختار

کتاب، مشتمل بر یک مقدمه و دو بخش است. مؤلف، در بخش اول، مرورى به پيوندهایى كه بين قيام امام حسین(ع) و ظهور مهدى(عج) وجود دارد، ازديدگاه قرآن، روايات، ادعيه و زيارت و تشرفات مى‌كند و در بخش دوم، با توجه به این پيوندها و شباهت‌ها و دانستن اينكه عاشورا پشتوانه فرهنگى عصر غيبت و استراتژى انتظار است، به وظايف و رهيافت‌هاى این فرهنگ اشاراتى شده است.

روش مؤلف در مستندسازى مطالب، با بهره‌گيرى از آيات قرآن و مجامع روايى امامیه و كتب تاريخى مى‌باشد. شيوه نگارش هم بدين صورت است كه متن روايت، ادعيه يا توقيع را به زبان عربى آورده و سپس به ترجمه آن اقدام نموده است.

گزارش محتوا

مؤلف، در مقدمه، این نكته را خاطرنشان مى‌سازد كه وعده ظهور حضرت مهدى(ع)، از حقايق برجسته و روشنى است كه در اديان مختلف و آيات و روايات اسلامى به آن تصريح شده است. قيام او نقطه غليان تاريخ و شوك بزرگ تاريخى است كه عليه ستمگران جهان و برای رها شدن بشريت صورت خواهد گرفت. از آدم(ع) تا خاتم(ص) و از على(ع) تا مهدى(ع)، چشم‌انتظار دولت او هستند. روز ظهور، هنگام پاسخ به استغاثه مظلومانه امام حسین(ع) و پاسخ به نداى «هل من ناصر ينصرنى» او در روز عاشورا مى‌باشد، تا پرچم بر زمین مانده‌اش را به دوش گيرد و آرمان‌هاى بلندش را لباس تحقق بپوشاند. سرسلسله این دو قيام و نهضت ارتباط بسيار نزدیک و مشابهى با هم دارند.

وى در بخش اول، رواياتى را از زبان امام حسین(ع) در مورد آخرالزمان و مهدى(عج) ذكر كرده و آن‌گاه به مسائل پس از ظهور، مربوط به امام حسین(ع) پرداخته است. بر اساس روايات، امام زمان(عج) پس از ظهور، از قاتلان امام حسین انتقام مى‌گيرد و در ايام غيبت برای آن حضرت عزادارى مى‌كند. به اعتقاد امامیه، در اواخر حكومت مهدى(عج)، امام حسین(ع) به همراه يارانش رجعت كرده و زمانى كه حضرت مهدى(ع) چشم از جهان فرومى‌بندد، امام حسین(ع) متصدى و متولى امر غسل، كفن و دفن ايشان مى‌گردد. از طرفى، در دعاهاى مربوط به هریک از دو امام، به نوعى از ديگرى ياد شده است؛ به‌عنوان مثال، در دعاى ندبه كه به امام زمان(ع) اختصاص دارد، از امام حسین(ع)، ياد شده و در زيارت عاشورا كه مربوط به امام حسین(ع) است، از امام زمان(ع)سخن گفته شده است.

مؤلف، در بخش دوم، به بيان تكاليف بسيار حساس تمامى شیعیان، با توجه به ارتباط و شباهت‌هایى كه بين این دو امام بزرگوار وجود دارد، مى‌پردازد و آن را از دو بعد فرصت‌ها و تهديدها و بيم‌ها و امیدها مورد بررسى قرار مى‌دهد.

وضعيت کتاب

از آنجا كه مؤلف، در متن، منابع و مصادر را بازگو نكرده، در پاورقى‌ها این منابع به‌طور كامل درج شده و در صورتى كه روايتى در چند منبع نقل شده، همه آنها را آورده است و همچنين در متن، اگر مطلبى آمده كه نياز به توضيح و شرح داشته این امر در پاورقى صورت گرفته است. فهرست مطالب، در اول اثر و فهرست منابع و مآخذ در پایان کتاب گنجانده شده است. نویسنده، در پایان کتاب برای اطلاع بيشتر خوانندگان، منابع مطالعاتى ديگرى را هم فهرست نموده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.