از غروب عاشورای حسینی علیه‌السلام تا طلوع ظهور مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
از غروب عاشورای حسینی(ع) تا طلوع ظهور مهدی(عج)
NUR13479J1.jpg
پدیدآوران احمدی قمی، حسین (نويسنده)
ناشر مسجد مقدس جمکران
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1386 ش
چاپ 1
شابک978-964-973-078-3
موضوع

حسین بن علی(ع)، امام سوم، 4 - 61ق. - احادیث

محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - احادیث

مهدویت - احادیث
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏3‎‏الف‎‏4
نورلایب مشاهده

از غروب عاشوراى حسينى تا طلوع ظهور مهدى(عج) اثر حسين احمدى قمى مى‌باشد.

اثر با گردآورى روايات ميان سر سلسله قيام امام حسين(ع) و قيام حضرت مهدى(عج) ارتباط بسيار نزدیک و مشابهى بر قرار نموده و از اين منظربه تقابل و تكامل نهضت حسينى و قيام مهدوى نگريسته است.

نويسنده در مقدمه تاريخ اثر را 29 آبان 1385 رقم زده است.

ساختار کتاب

در فرهنگ روايى شيعه، به احاديثى بسيار بر خورد مى‌نمايم كه بين اين دو امام بزرگوار امام حسين(ع) و امام زمان(عج) وجوه ارتباطى زيادى بيان نموده‌اند. وجوه اين ارتباط را مى‌توان ارتباط زمانه آن دو امام(ع) كه انحراف فكرى جامعه، فساد اجتماعى، رواج بى دينى و بدعت در سطح جهانى، مشابه يكديگر است، ياران آن دو از معرفت، محبت و اطاعت نسبت به امام خود بر خوردارند، هر دو سازش ناپذيرند و يك هدف را دنبال مى‌كنند، مؤلف طى پنج فصل با يك سازماندهى توانسته است، وجه و شكل ديگرى از اين ارتباط و پيوند بين نهضت حسينى و قيام مهدوى را ترسيم كند.

شيوه نگارش مصنف بدين نحو است كه در هر فصل ضمن نقل روايات به ترجمه آن‌ها پرداخته و از آوردن توضيح و تحليل از جانب خود خود دارى و نيز سلسله اسناد روايات را حذف نموده است.

گزارش محتوا

مؤلف، ابتدا طى روايات متعددى از منابع مختلف به معرفى امام زمان(ع) كه از نسل امام حسين(ع) مى‌باشد، مى‌پردازد. در فصل ديگر به توصيف منجى در كلام امام حسين(ع) و سيدالشهداء در كلام منتقم او(امام زمان(ع)) اشاره مى‌شود.

از جمله اين كه امام حسين(ع) فرمود:((قائم اين امت، نهمين نفر از اولاد من صاحب اين امر است.)) و در ادامه، امام زمان(ع) به عنوان انتقام گيرنده خون امام حسين(ع) و تمام اجداد خود معرفى مى‌شود و اين منتقم بودن حضرت از مسلمات تاريخى و اعتقادى بين مسلمين است.

فصل چهارم، مؤلف با استناد به زيارت ناحيه مقدسه كه شامل هشت بخش مى‌باشد و گزارش عاشورا است. به شرح ماجراى سوزناك و نحوه شهادت امام حسين(ع) و يارانش از زبان مهدى(ع) نقل و به فارسى ترجمه نموده است. در فصل آخر به مسئله رجعت پرداخته مى‌شود و نخستين كسى كه در رجعت بر مى‌گردد، حسين بن على(ع) است و چهل سال زندگى مى‌كند.

وضعيت کتاب

با پايان فصول، ضمائم قرار گرفته است كه در بر گيرنده داستان‌هايى از تشرفات به محضر امام زمان(ع) مى‌باشد.

از آن جا كه در متن روايات نقل شده، منابع آن در پاورقى‌ها آمده تا خواننده به راحتى بتواند با مراجعه به آن‌ها سلسله سند و تمام روايت را مشاهده نمايد.

کتاب‌نامه در پايان اثر و فهرست مطالب در آغاز آن درج شده است.