از فرات تا فرات

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
از فرات تا فرات
NUR13446J1.jpg
پدیدآوران جمعی از نویسندگان (نویسنده)
عنوان‌های دیگر از نهضت سرخ حسینی تا انقلاب سبز مهدوی: از فرات تا فرات
ناشر بنياد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1388 ش
چاپ 3
شابک978-964-7428-45-3
موضوع

عاشورا - تاثیر - مقاله‌‏ها و خطابه‌‏ها

محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. -

مهدویت - انتظار - مقاله‌‏ها و خطابه‌‏ها

واقعه کربلا، 61ق. - تاثیر - مقاله‌ها و خطابه‌ها

واقعه کربلا، 61ق. - نتایج و تاثیرات - مقاله‌‏ها و خطابه‌‏ها
زبان فارسی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ف‎‏4
نورلایب مشاهده

فرات تا فرات، مجموعه مقالات و تحليل‌هايى است كه توسط محققان حوزوى در همايشى كه توسط مركز تخصصى مهدویّت برگزار گرديده، نوشته شده است:

مجموعه حاضر (دو مجلد)، در پاسخ به اقبال چشم‌گير مخاطبان به كتب و مقالات پيشين بنياد حضرت مهدى موعود(عج) طبع و منتشر شده است.

مقالات مربوط به فراخوان مركز تخصصى مهدویّت در 1385 مى‌باشد.

ساختار مجلدات

ميان عاشورا و انتظار پيوندى ناگسستنى است. ارتباط عاشورا و مهدویّت و انتظار و تاثير فرهنگى اين دو ايده بنيادين شيعى در ايجاد تحوّلات ساختارى و اساس فكر بشرى دير زمانى است كه افكار انديشمندان و بزرگان را به خود مشغول داشته است. به همين جهت در اين دو مجلد طى بيست مقاله به تشريح اين پيوند و ارتباط از مناظر و ابعاد مختلف پرداخته شده است.

گزارش محتوا

مجلد اوّل با مقاله آیت‌الله رضا استادى كه به بازخوانى بررسى گونه‌هاى برخورد با نهضت عاشورا و انتظار مى‌پردازد، آغاز مى‌شود. ايشان معتقدند، دو گونه مى‌توان با مساله پاس داشت عاشورا برخورد نمود: یکى عزادارى كردن و لعن و نفرين بر ظالمان فرستادن. اين روش، اگر چه خوب و ارزشمند است؛ ولى روش كامل و درستى به شمار نمى‌آيد، بلكه زمانى اين عزادارى و زنده داشت، مى‌تواند تاثيرگذار باشد كه بتواند خط فكرى صحيح را زنده نگه دارد و بسترى را برای تحقق وعده الهى كه همانا تحقق حكومت جهانى مهدوى است، فراهم آورد. در ادامه مقالات اين مجلد از زواياى مختلف، به سلوك عاشوراى نهضت حسینى و تا خيمه مهدى، عاشورا و انتظار در یک نگاه، نكاتى پيرامون عاشورا و انتظار، راه سبز و سرخ، عزّت در آينه عاشورا و انتظار، ياران حسینى، منتظران مهدوى، ياران امام حسین(ع)، الگوى ياران امام مهدى(عج) و جايگاه عناصر مكتبى در دو نهضت عاشورا و انتظار بحث شده است.

مجلد دوم با مقاله آیت‌الله حائر شيرازى آغاز مى‌شود. عاشورا و انتظار بر مبناى فطرت الهى بشر تحقّق يافته و اهداف اين دو قيام برای شكوفا ساختن استعدادهاى فطرى انسان‌هاست. در ادامه مقالات اين مجلد از زواياى مختلف پيرامون اهداف انقلاب حسینى و مهدوى، حق و باطل، درس‌هاى عاشورا و انتظار، نقش زن در اين دو قيام و بررسى سندى زيارت ناحيه مقدسه و پيوند شخصيتى امام حسین(ع) و حضرت مهدى(عج) بحث شده است.

گزارش وضعيّت

در پایان هر مجلّد پرسش‌هايى از هر كدام مقالات آمده كه اين روش در تمركز هر چه بيشتر خواننده و درگير نمودن او با مطالب بسيار موثر مى‌باشد.

در آغاز هر مجلد فهرست مقالات همراه با نویسندگان آن‌ها درج شده است.

منابع

پايگاه اطلاع رسانى سراسرى اسلامى (پارسا)، 1388، امام مهدى(عج) در آينه قلم، قم، موسسه اطلاع رسانى مرجع

اثر حاضر