استفتائات جدید (تبریزی)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
استفتائات جدید‏
NUR00613J1.jpg
پدیدآوران تبریزی، جواد (نويسنده)
ناشر سرور
مکان نشر ايران - قم
سال نشر

مجلد1: 1385ش ,

مجلد2: 1385ش ,
شابک964-6314-00-7
موضوع

فتواهای شيعه - قرن 14

فقه جعفری - رساله عمليه
زبان فارسی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏ت‎‏2‎‏الف‎‏5 ‏
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهدهاستفتائات جدید، اثر آیت‌الله میرزا جواد تبریزی، مجموعه‌ای از جدیدترین استفتائات در مسائل شرعی از محضر معظم‌له می‌باشد که به زبان فارسی، در دو جلد، در اختیار خوانندگان قرار گرفته است.

کتاب، فاقد مقدمه بوده و مطالب جلد نخست، با استفتا پیرامون موضوع اجتهاد و تقلید آغاز گردیده[۱] و سپس بحث طهارت[۲]، نماز[۳]، روزه[۴]، اعتکاف[۵]، زکات[۶]، خمس[۷] و امر به معروف و نهی از منکر[۸] مطرح شده است.

از دیگر موضوعاتی که مورد استفتا قرار گرفته و در این جلد مشاهده می‌شود، عبارتند از مجسمه‌سازی و نقاشی[۹]؛ شعبده‌بازی[۱۰]؛ تراشیدن ریش[۱۱]؛ خرید و فروش[۱۲]؛ احیای موات[۱۳]؛ نکاح[۱۴]؛ طلاق[۱۵]، عزاداری[۱۶]، مسائل پزشکی[۱۷] و احکام بانک‌داری[۱۸].

در جلد دوم نیز تقریبا ترتیب مباحث و موضوعات مورد استفتا، همانند جلد نخست با تغییری اندک می‌باشد، اما سؤالات پرسیده‌شده، غیر از سؤالاتی است که در جلد نخست وجود دارد.

نمونه‌ای از استفتائات و پاسخ آن:

«مرگ مغزی، یکی از مواردی است که در علم پزشکی، همواره مورد سؤال بوده است. بیماران مرگ مغزی در علم پزشکی، افرادی هستند که دچار توقف تمامی فعالیت‌های شناخته‌شده مغزی شده‌اند، ولیکن قلب و بعضی از ارگان‌های دیگر بدن، به‌کار خود ادامه می‌دهد. تنفس در این بیماران متوقف شده و با استفاده از دستگاه تنفس‌دهنده (رسپیراتور) می‌توان تنفس را برقرار کرد. تمامی این‌گونه بیماران در فواصل زمانی چند ساعت تا چند ماه، نهایتا دچار ایست قلبی و مرگ خواهند شد. آیا می‌توان با توجه به فروض ذیل، این‌گونه بیماران را از دستگاه تنفس‌دهنده، جدا نمود:

الف)- هزینه سنگین دستگاه‌های تنفس‌دهنده.

ب)- استهلاک این دستگاه‌ها به صورتی که در موارد ضروری‌تر، کارایی کافی را نخواهد داشت.

ج)- تحمل اضطراب و انتظار طولانی خانواده بیمار، درحالی‌که بیمار آنها بهبود نخواهد یافت.

د)- وجود بیماری که شانس بهبودی بیشتری داشته باشد و هم‌زمان محدودیت در تعداد دستگاه‌های تنفس‌دهنده وجود داشته باشد».

در پاسخ به این استفتا، چنین فرموده شده است که: «وصل کردن به دستگاه (در مواردی که معالجه غیر متعارف باشد) وجوبی ندارد، ولی بعد از وصل کردن به دستگاه، جدا کردن از آن، اشکال دارد، و الله العالم»[۱۹].

وضعیت کتاب

فهرست مطالب هر جلد، در ابتدای همان جلد قرار گرفته و کتاب، فاقد پاورقی است.

پانویس

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها