استفتائات حضرت امام خمینی(ره)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
استفتائات حضرت امام خمینی(ره)
NUR02136J1.jpg
پدیدآوران موسوی خمینی، سید روح‌الله (نویسنده)
ناشر جماعة المدرسين في الحوزة العلمیة بقم، مؤسسة النشر الإسلامی
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1372 ش
چاپ 1
موضوع

فتواهای شیعه - قرن 14

فقه جعفری - رساله عملیه

فقه جعفری - قرن 14
زبان فارسی
تعداد جلد 3
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏خ‎‏8‎‏الف‎‏5
کتابخوان مشاهدهاستفتائات حضرت امام خمینی(ره)، مجموعه‌اى است از پاسخ‌هاى امام خمینى(ره) به پرسش‌هاى متعدد پيرامون احكام شرعى.

اغلب مسائل این مجموعه (سه جلدى) در سال‌هاى 1360-1362؛ يعنى سال‌هاى سوم تا پنجم بعد از انقلاب اسلامى از حضرت امام خمینى استفتاء شده و به‌وسيله معظم‌له پاسخ داده شده است.

ساختار

کتاب به ترتيب ابواب فقهى مرتب شده است. در پایان جلدهاى دو و سه مسائل متفرقه‌اى كه در ذيل عنوان خاصى جاى نمى‌گيرد مطرح شده است.

گزارش محتوا

دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسين حوزه علمیه قم، در مقدمه خود نوشته است: «سؤالات از جانب افراد مختلف و در سطح‌هاى متفاوت مى‌باشد و این دفتر جز در موارد ضرورى كوششى برای اصلاح عبارت‌هاى آنها نكرده است و اگر در بعضى از آنها نقصى بوده فقط با قرار دادن كلمه يا كلماتى در داخل علامت [] آن را تكمیل نموده است.

در بعضى از جواب‌ها، حضرت امام به سؤال‌كننده اجازه مخصوص داده‌اند - مثلاًبرای دادن سهم سادات، به سادات فقير محلّه او - مسلّما خوانندگان محترم توجه دارند كه این موارد خاص به‌صورت «اجازه عمومى» تلقّى نشود.

كوشش شده است كه حتى‌المقدور مسائل تكرارى حذف شود؛ به‌طورى كه مسائل این مجموعه از میان بيشتر از بيست هزار استفتاء برگزيده شده است؛ ولى در استفتائات تكرارى، حتى‌المقدور از نمونه‌هایى استفاده شده كه پاسخ‌گوى جوانب مختلف مسئله يا حاوى آخرين فتواى امام بوده و يا برای استفاده عموم مناسب‌تر بوده است.

مطالبى كه در بعضى از سؤالات مربوط به نظرات يا مسائل شخصى سؤال‌كنندگان بوده و ربطى به سؤال فقهى آنها نداشته، حذف شده است».[۱]

در اواخر جلد دوم، برخى سؤالات اخلاقى مطرح و پاسخ داده شده است.[۲]


وضعيت کتاب

کتاب، فاقد پاورقى است.

فهرست محتویات در ابتداى کتاب آمده است.

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه ج1، ص3 و 4
  2. متن کتاب، ص615-622

منابع مقاله

مقدمه کتاب.وابسته‌ها