اسرار خاموشان (شرح صحیفه سجادیه)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اسرار خاموشان (شرح صحیفه سجادیه)
NUR05468J1.jpg
پدیدآوران

علی بن حسین(ع)، امام چهارم (نویسنده)

خلجی، محمدتقی (شارح)
عنوان‌های دیگر صحیفه سجادیه. شرح
ناشر پرتو خورشيد
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1383 ش
چاپ 1
شابک964-95914-0-0
موضوع علی بن حسین(ع)، امام چهارم، 38 - 94ق. صحیفه سجادیه - نقد و تفسیر
زبان فارسی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏267‎‏/‎‏1‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏8‎‏ ‎‏ص‎‏304223‎‏
نورلایب مشاهده

اسرار خاموشان اثر محمدتقى خلجى، شرح فارسی صحيفه سجاديه مى‌باشد.

ساختار

اسرار خاموش شامل سه جلد مى‌باشد كه در جلد دوم ديباچه‌اى بر دعا و بخش اول كه مربوط به سپاس و ستايش است، آمده است و در جلد دوم شامل نيايش دوم تا پنجم مى‌باشد كه نيايش پيامبر، ملائكه، پيروان رسولان و تصديق كنندگان ايشان، و نيايش پنجم شامل خود و خاندان و دوستدران مى‌باشد.

گزارش محتوا

کتاب حاضر، علاوه بر «ديباچه‌اى بر دعا»، ترجمه و شرح مجموعه مبارکى است كه با نام «صحيفه كامله سجاديّه» و «زبور آل محمّد» و «انجيل اهل‌بيت» شهره است.

اين ميراث جاویدان از آل محمد(ص)، پس از شهادت شهيدان و اسارت اسيران، در شكل و قواره دعا شكل گرفت. در روزگار سلطه و عصر سكوتِ سياه آل ابوسفيان و آل مروان، امام(ع) به لحاظ رسالت سنگينى كه بر دوش داشت و مسئوليت ابلاغ و تحقق آن نيز بر عهده او بود، بى‌آنكه امكان تأسيس مجلس درس يا حلقه بحثى داشته باشد اين اثر ماندگار را آفريد و به دو فرزند گرامى‌اش؛ امام محمد باقر(ع) و زيد شهيد، املاء فرمود.

در حقيقت امام(ع) به مدد دعا و گفتگوى با خداوند، به روش تربيتى و اسلوب تعليمى مبتنى بر رابطه انسان با خداوند، به همه جوانبِ حيات مادّى و معنوى آدمى و نيازهاى انسانى او پرداخت. به روش و اسلوبى بديع، مباحث نظرى و بحث‌هاى دقيقِ علمى در حوزه‌هاى معرفت را تبيين كرد.

در بخش ديباچه‌اى بر دعا به مفهوم دعا، ادب، آداب دعا، شرايط استجابت دعا، زمينه شكل گيرى صحيفه سجاديه پرداخته شده است.

جلد دوم کتاب، به شرح و ترجمه کتاب پرداخته شده است. شيوه اين کتاب چنين است كه در ابتدا متن صحيفه سجاديه در هر بخش آمده، سپس ترجمه آن نوشته شده است در ادامه طى چندين عنوان به شرح و توضيح عبارات صحيفه پرداخته است.

منابع مقاله

متن و مقدمه کتاب