اسرار خاموشان (شرح صحیفه سجادیه)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اسرار خاموشان (شرح صحیفه سجادیه)
NUR05468J1.jpg
پدیدآوران

علی بن حسین(ع)، امام چهارم (نویسنده)

خلجی، محمدتقی (شارح)
عنوان‌های دیگر صحیفه سجادیه. شرح
ناشر پرتو خورشيد
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1383 ش
چاپ 1
شابک964-95914-0-0
موضوع علی بن حسین(ع)، امام چهارم، 38 - 94ق. صحیفه سجادیه - نقد و تفسیر
زبان فارسی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏267‎‏/‎‏1‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏8‎‏ ‎‏ص‎‏304223‎‏
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهدهاسرار خاموشان اثر محمدتقى خلجى، شرح فارسی صحيفه سجاديه مى‌باشد.

ساختار

اسرار خاموش شامل سه جلد مى‌باشد كه در جلد دوم ديباچه‌اى بر دعا و بخش اول كه مربوط به سپاس و ستايش است، آمده است و در جلد دوم شامل نيايش دوم تا پنجم مى‌باشد كه نيايش پيامبر، ملائكه، پيروان رسولان و تصديق كنندگان ايشان، و نيايش پنجم شامل خود و خاندان و دوستدران مى‌باشد.

گزارش محتوا

کتاب حاضر، علاوه بر «ديباچه‌اى بر دعا»، ترجمه و شرح مجموعه مبارکى است كه با نام «صحيفه كامله سجاديّه» و «زبور آل محمّد» و «انجيل اهل‌بيت» شهره است.

اين میراث جاویدان از آل محمد(ص)، پس از شهادت شهيدان و اسارت اسيران، در شكل و قواره دعا شكل گرفت. در روزگار سلطه و عصر سكوتِ سياه آل ابوسفيان و آل مروان، امام(ع) به لحاظ رسالت سنگينى كه بر دوش داشت و مسئولیت ابلاغ و تحقق آن نيز بر عهده او بود، بى‌آنكه امكان تأسيس مجلس درس يا حلقه بحثى داشته باشد این اثر ماندگار را آفريد و به دو فرزند گرامى‌اش؛ امام محمد باقر(ع) و زيد شهيد، املاء فرمود[۱].

در حقيقت امام(ع) به مدد دعا و گفتگوى با خداوند، به روش تربيتى و اسلوب تعليمى مبتنى بر رابطه انسان با خداوند، به همه جوانبِ حيات مادّى و معنوى آدمى و نيازهاى انسانى او پرداخت. به روش و اسلوبى بديع، مباحث نظرى و بحث‌هاى دقيقِ علمى در حوزه‌هاى معرفت را تبيين كرد[۲].

در بخش ديباچه‌اى بر دعا[۳] به مفهوم دعا[۴]، ادب[۵]، آداب دعا[۶]، شرايط استجابت دعا[۷]، زمینه شكل گيرى صحيفه سجاديه[۸] پرداخته شده است.

جلد دوم کتاب، به شرح و ترجمه کتاب پرداخته شده است[۹]. شيوه این کتاب چنين است كه در ابتدا متن صحيفه سجاديه در هر بخش آمده، سپس ترجمه آن نوشته شده است در ادامه طى چندين عنوان به شرح و توضيح عبارات صحيفه پرداخته است.

پانويس


منابع مقاله

متن و مقدمه کتاب