اسرار گیاهان دارویی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اسرار گیاهان دارویی
NUR12448J1.jpg
پدیدآوران حاجی شریف، احمد (نویسنده)
عنوان‌های دیگر اسرار گیاهان دارویی: راهنمای شناخت و کاربرد گیاهان طبی و درمان بیماریهای مختلف
ناشر حافظ نوين
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1386 ش
چاپ 4
موضوع

پزشکی سنتی

گیاهان دارویی
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏RS‎‏ ‎‏164‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏2‎‏الف‎‏5
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


اسرار گياهان دارويى، نگاشته‌اى به زبان فارسی، به قلم آقاى احمد حاجى شريف، پيرامون شناخت گياهان دارويى و خواص آنها در درمان بيمارى‌هاست.

مؤلف، هدف خود را از نگارش این اثر، تحرير و تدوين تجربيات و تحقيقات ساليان متعدد خود از سويى و نياز جامعه به نگاشته‌هایى اين‌چنينى مى‌داند و مى‌نويسد: «توفيق، نصيب اينجانب گرديد كه با استعانت از خداوند متعال و استفاده از تحقيقات و تجربيات گذشتگان، با جمع‌آورى مطالب مفيد و مؤثر، اقدام به تحرير بنمايم. بنا بر اصل وظيفه، حاصل چهل و پنج سال تحقيق و تجربيات خود را نيز بر تجارب پدران خود افزوده و این مجموعه را در کتابى با عنوان «اسرار گياهان دارويى» به چاپ رسانده و در اختيار هم‌وطنان عزيز قرار دهم. انگيزه اصلى چاپ این کتاب، تلاش در جهت پاسخگويى به نياز وسيع جامعه امروز، به‌منظور دستيابى و آگاهى به کیفیت و شناسايى خواص و كاربرد گياهان دارويى مى‌باشد».[۱]

البته على‌رغم آنچه از اسم کتاب برمى‌آيد، این کتاب، تنها به معرفى و شناخت خواص گياهان اختصاص ندارد، بلكه گاه به داروهاى معدنى مثل آهك.[۲]، آهن.[۳]، اسيد‌ ‎بوریک.[۴]و يا داروهاى حيوانى مثل پيه بز.[۵]، تار عنكبوت.[۶]نيز مى‌پردازد؛ هرچند، عمده مباحث این کتاب درباره گياهان دارويى است.

ساختار

مؤلف، پس از یک مقدمه كه شامل بيان انگيزه نگارش این اثر است، مباحث این کتاب را در ضمن مقالات و بخش‌هاى متعدد و بر اساس ترتيب الفبايى گياهان و داروها تحرير مى‌نمايد. وى در هر بخش، یک دارو را معرفى مى‌نمايد و با پایان يافتن مباحث مورد نظر در مورد آن، در مقاله‌اى جداگانه دارويى جديد را معرفى مى‌نمايد.

مؤلف در ذيل هر عنوان به این مباحث اهتمام دارد: نام‌هاى ديگر دارو، مشخصات ظاهرى آن، طبيعت آن (گرمى، سردى، ترى و خشكى)، خواص درمانى و ضررهاى احتمالى آن.

گزارش محتوا

علاوه بر نثر ساده وبى‌پيرايه این اثر، سه ويژگى عمده‌اى كه برای آن مى‌توان برشمرد چنين است:

  1. مؤلف، تنها در صدد بازگو كردن و بازنويسى مطالب پيشينيان نيست، بلكه سعى او در مرحله اول، نگارش تجربيات و تحقيقات شخصى خود است. اين، سبب مى‌شود خواننده این اثر با اعتماد بيشترى به این کتاب مراجعه نمايد.
  2. سعى مؤلف بر آن است كه تنها گياهان - و به‌طور كلى داروهاى مفردى - را ذكر كند كه در دسترس عموم است، نه آنكه تنها بر اساس يگ گزارش موهوم، دارويى را ذكر كند.
  3. مؤلف، تنها به تحقيقات، بر اساس مبانى طب سنتى بسنده ننموده، بلكه گاه و به مناسبت‌هایى، مطالبى را بر اساس تحقيقات و مبانى طب جديد مى‌نويسد.[۷]

اين اثر را نمى‌توان از منابع درجه اول، در موضوع خود دانست و مؤلف نيز خود چنين ادعایى ندارد، اما بااين‌حال، چاپ‌هاى متعدد این اثر نشانه اقبال عمومى به آن است.

وضعيت کتاب

کتاب، در 1142 صفحه و توسط انتشارات حافظ نوين (تهران) چاپ و منتشر شده است.

فهرست موضوعات، در ابتداى کتاب (پس از پيشگفتار) و فهرست منابع و مآخذ، در پایان آن تنظيم شده است.

پانويس

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها