اسرار گیاهان دارویی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اسرار گیاهان دارویی
NUR12448J1.jpg
پدیدآوران حاجی شریف، احمد (نويسنده)
عنوان‌های دیگر اسرار گیاهان دارویی: راهنمای شناخت و کاربرد گیاهان طبی و درمان بیماریهای مختلف
ناشر حافظ نوين
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1386 ش
چاپ 4
موضوع

پزشکی سنتی

گیاهان دارویی
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏RS‎‏ ‎‏164‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏2‎‏الف‎‏5
نورلایب مشاهده

اسرار گياهان دارويى، نگاشته‌اى به زبان فارسى، به قلم آقاى احمد حاجى شريف، پيرامون شناخت گياهان دارويى و خواص آنها در درمان بيمارى‌هاست.

مؤلف، هدف خود را از نگارش اين اثر، تحرير و تدوين تجربيات و تحقيقات ساليان متعدد خود از سويى و نياز جامعه به نگاشته‌هايى اين‌چنينى مى‌داند و مى‌نويسد: «توفيق، نصيب اينجانب گرديد كه با استعانت از خداوند متعال و استفاده از تحقيقات و تجربيات گذشتگان، با جمع‌آورى مطالب مفيد و مؤثر، اقدام به تحرير بنمايم. بنا بر اصل وظيفه، حاصل چهل و پنج سال تحقيق و تجربيات خود را نيز بر تجارب پدران خود افزوده و اين مجموعه را در کتابى با عنوان «اسرار گياهان دارويى» به چاپ رسانده و در اختيار هم‌وطنان عزيز قرار دهم. انگيزه اصلى چاپ اين کتاب، تلاش در جهت پاسخگويى به نياز وسيع جامعه امروز، به‌منظور دستيابى و آگاهى به كيفيت و شناسايى خواص و كاربرد گياهان دارويى مى‌باشد».[۱]

البته على‌رغم آنچه از اسم کتاب برمى‌آيد، اين کتاب، تنها به معرفى و شناخت خواص گياهان اختصاص ندارد، بلكه گاه به داروهاى معدنى مثل آهك.[۲]، آهن.[۳]، اسيد بوريك.[۴]و يا داروهاى حيوانى مثل پيه بز.[۵]، تار عنكبوت.[۶]نيز مى‌پردازد؛ هرچند، عمده مباحث اين کتاب درباره گياهان دارويى است.

ساختار

مؤلف، پس از يك مقدمه كه شامل بيان انگيزه نگارش اين اثر است، مباحث اين کتاب را در ضمن مقالات و بخش‌هاى متعدد و بر اساس ترتيب الفبايى گياهان و داروها تحرير مى‌نمايد. وى در هر بخش، يك دارو را معرفى مى‌نمايد و با پايان يافتن مباحث مورد نظر در مورد آن، در مقاله‌اى جداگانه دارويى جديد را معرفى مى‌نمايد.

مؤلف در ذيل هر عنوان به اين مباحث اهتمام دارد: نام‌هاى ديگر دارو، مشخصات ظاهرى آن، طبيعت آن (گرمى، سردى، ترى و خشكى)، خواص درمانى و ضررهاى احتمالى آن.

گزارش محتوا

علاوه بر نثر ساده وبى‌پيرايه اين اثر، سه ويژگى عمده‌اى كه براى آن مى‌توان برشمرد چنين است:

  1. مؤلف، تنها در صدد بازگو كردن و بازنويسى مطالب پيشينيان نيست، بلكه سعى او در مرحله اول، نگارش تجربيات و تحقيقات شخصى خود است. اين، سبب مى‌شود خواننده اين اثر با اعتماد بيشترى به اين کتاب مراجعه نمايد.
  2. سعى مؤلف بر آن است كه تنها گياهان - و به‌طور كلى داروهاى مفردى - را ذكر كند كه در دسترس عموم است، نه آنكه تنها بر اساس يگ گزارش موهوم، دارويى را ذكر كند.
  3. مؤلف، تنها به تحقيقات، بر اساس مبانى طب سنتى بسنده ننموده، بلكه گاه و به مناسبت‌هايى، مطالبى را بر اساس تحقيقات و مبانى طب جديد مى‌نويسد.[۷]

اين اثر را نمى‌توان از منابع درجه اول، در موضوع خود دانست و مؤلف نيز خود چنين ادعايى ندارد، اما بااين‌حال، چاپ‌هاى متعدد اين اثر نشانه اقبال عمومى به آن است.

وضعيت کتاب

کتاب، در 1142 صفحه و توسط انتشارات حافظ نوين (تهران) چاپ و منتشر شده است.

فهرست موضوعات، در ابتداى کتاب (پس از پيشگفتار) و فهرست منابع و مآخذ، در پايان آن تنظيم شده است.

پانويس

  1. اسرار گياهان دارويى، ص3 - 4
  2. همان، ص24
  3. همان، ص27
  4. همان، ص76
  5. همان، ص301
  6. همان، ص309
  7. همان، ص23 و 37 و 42 و 56

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.