اسماعیل‌پور قمشه‌ای، محمدعلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اسماعیل‌پور قمشه‎ای، محمدعلی
نام اسماعیل‌پور قمشه‎ای، محمدعلی
نام‌های دیگر قمشه‌ای، محمدعلی

اسماعیل پور اصفهانی، محمدعلی

نام پدر نصرالله
متولد ۱۳۱۹ ش
محل تولد
رحلت ‌۱۳۹۷ ش
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE00262AUTHORCODE

آیت‌الله محمد على اسماعيل‌پور قمشه‌اى، در واپسين روزهاى ماه آذر 1319ش، در خانواده‌اى مذهبى چشم به جهان گشودند. علوم جديده را در زادگاه خويش، شهرضا (قمشه) فراگرفتند، سپس به علوم دينى اشتغال پيدا كردند. مقدمات، سطح متوسط و قسمتى از حكمت و كلام را نزد استادان ديار علم‌گستر خويش فراگرفتند.

در ادبيات از محضر حجت‌الاسلام حاج میرزا نصرالله زارعان، در دروس سطح و حكمت متعاليه از محضر حضرت آیت‌الله حاج میرزا محمدرضا مهدوى و حكيم وارسته آیت‌الله شيخ محمد هادى فرزانه بهره‌ها بردند. مدتى در خدمت حكيم و مترجم بزرگ قرآن كريم، آقاى الهى قمشه‌اى تلمذ نمودند. هم‌چنين قسمتى از طب قديم را نزد استاد دكتر سيد‌‎محمدحسین مدرسى آموختند.

ايشان، در سال 1339ش، از شهرضا به شهر مقدس قم هجرت نمودند و سطوح عاليه را نزد استادان آن زمان فراگرفتند. مباحث حكمت را نزد علامه سيد‌‎محمدحسین طباطبايى آموختند و در محضر حضرات آيات عظام امام خمینى(ره)، حاج سيد‌‎محمدرضا گلپايگانى، حاج سيد‌‎محمد محقق داماد و حاج میرزا هاشم آملى- رضوان‌الله‌تعالى‌عليهم- به تحقيق و تكمیل دروس خارج فقه و اصول پرداختند. البته گسترده‌ترين مدت استفاده ايشان، از محضر حضرت آیت‌الله میرزا هاشم آملى بوده كه علاوه بر درس معمولى فقه و اصول، حضور فعال در جلسات استفتايى معظم‌له را نيز شامل مى‌شده است.

ايشان، در ضمن تحصيل، به تدريس علوم متداوله و كتب دارجه از مقدمات تا سطوح عاليه، كتب حكمت و كلام مى‌پرداختند تا اينكه به درجه رفيع اجتهاد نائل آمدند.

ايشان، از سال 1356ش، تا كنون (1388)، پيوسته به تدريس خارج فقه و اصول در حوزه مقدس علمیه قم اشتغال دارند. علاوه بر این در فصل تابستان، جلسه تدريس فقه و اصول ايشان در شهرضا (قمشه) برگزار مى‌گردد.

قابل ذكر است كه معظم‌له تا كنون در مجموع سخنرانى‌هاى خود كه غالباً پس از اقامه نماز جماعت در قم و شهرضا ايراد نموده‌اند، یک دور كامل قرآن كريم را تفسير كرده‌اند و اكنون به دور دوم آن مشغول هستند.

هرچند عمده اشتغال ايشان، در تدريس، تدرّس و تحقيق بوده است، اما در ضمن آن، نظارت شرعى و اشراف بر ساختمان و مديريت مدينة العلم صاحب الزمان(عج)، مدرسه علمیه صاحب الزمان(عج) شهرضا، توسعه و بناى مسجد انصار الحسين(ع) در قم، تأسيس محل اقامت طلاب متعلق به همان مسجد و نيز مديريت آن را از سال 1344ش، تا كنون بر عهده داشته‌اند.

آثار ايشان عبارتند از

 1. البراهين الواضحات، استفتائات و استدلالات؛
 2. المعالم المأثورة؛
 3. الدلائل الظاهرات؛
 4. دقائق الاصول؛
 5. مناسك حج؛
 6. ملحقات مناسك حج؛
 7. الباقيات الصالحات؛
 8. رساله مضاربه؛
 9. رساله هداية المتقين؛
 10. مجمع الافكار و مطرح الانظار؛
 11. تعليقات على کتاب العروة الوثقى؛

ايشان، سال‌هاست كه عهده‌دار مرجعيت فتوايى و استفتايى مى‌باشند.


وابسته‌ها