اسناد و مدارک خاندان ایروانی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اسناد و مدارک خاندان ایروانی
NUR55252J1.jpg
پدیدآوران

ایروانی، علی؛

ایروانی، یوسف
چاپ 1
تعداد جلد 9
کتابخوان مشاهده


اسناد و مدارک خاندان ایروانی اثر علی و یوسف ایروانی، مجموعه اسناد و مدارک در موضوعات مختلفی همچون فقه، اصول، شجره‌نامه خاندان ایروانی و... است. بیشتر مطالب این اثر به زبان عربی است به‌جز بخشی از جزء‌های سه، چهار و شجره‌نامه و یادداشت بعدازآن که در جزء هشتم آمده به زبان فارسی است.

ساختار

این اثر بدون هیچ‌گونه تبویب و فصل‌بندی، در نه جزء، تنظیم شده است.

گزارش محتوا

این مجموعه به‌صورت دست‌نویس در موضوعات مختلف از قبیل زیر است: جزء نخست: درباره انواع آب‌ها و احکام تقلید؛ جزء دوم: ابتدا مباحثی پیرامون علم هندسه مطرح گردیده و در ادامه، به موضوعاتی همچون دائم الحدث، غسل جنابت، وضو و موجبات آن و حیض و نفاس؛ جزء سوم: وضو و شرایط و احکام آن؛ جزء چهارم: (ابتدای آن به زبان فارسی است) اکراه، وضو و طهارت، عدالت امام جماعت، نماز جمعه، اجتهاد و باقی ماندن بر تقلید از میت؛ جزء پنجم: حاشیه‌ای است بر کتاب کفایه که از جمله موضوعات آن، عبارتند از: واجب اصلی و تبعی، مقدمه واجب، صحیح و اعم، مشتق، اوامر، ماده امر، دلالت امر بر وجوب، طلب و اراده، اشتراک، جواز استعمال لفظ در اکثر از معنای واحد، حقیقت شرعیه، واجب تنجیزی؛ جزء ششم: این جزء نیز حاشیه‌ای است بر مبحث اوامر؛ جزء هفتم: اجماع، موضوع تعیینی و تعینی، واجب موسع و موقت، انواع وضع، استعمالات مجازی، حقیقت شرعیه، علائم حقیقت و مجاز[۱].

در جزء هشتم، ابتدا تصویری از شجره‌نامه خاندان ایروانی آمده و سپس به این نکته اشاره شده است که از دیرباز، تمام افراد بشر، با علاقه شدیدی، موضوع روح را تحقیق کرده و در هر زمانی، حقیقت آن را به‌گونه‌ای تفسیر نموده و حس کنجکاوی بشر را قانع ساخته‌اند. علت اینکه در این موضوع، آراء متضاد ابراز شده، این است که نه تنها دانشمندان و متخصصان در این مسئله اظهارنظر می‌کنند، بلکه نوع افراد، هرچند صلاحیت علمی و دید وسیعی در شناسایی این موضوع ندارند، دراین‌باره، به اظهارنظر پرداخته و نظراتی بیان کرده‌اند[۲]. جزء نهم نیز مجموعه‌ای است اصولی که از جمله موضوعات آن، عبارتند از: قطع قطاع، علم اجمالی، حجیت ظواهر، تجری و...[۳].

وضعیت کتاب

این اثر خالی از هرگونه فهرست و پاورقی است.

پانویس

  1. جزء 1- 7
  2. جزء 8، ص2
  3. ج9

منابع مقاله

متن اثر.

وابسته‌ها