اشپولر، برتولد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اشپولر، برتولد
نام اشپولر، برتولد
نام‌های دیگر Bertold Spuler
نام پدر رودلف
متولد 1911 م
محل تولد آلمان
رحلت 1990 م
اساتید
برخی آثار تاریخ مغول در ایران: سیاست، حکومت، و فرهنگ دوره ایلخانان

تاریخ ایران در قرون نخستین اسلامی

کد مؤلف AUTHORCODE06840AUTHORCODE

برتولد اشپولر (1911- 1990م آلمان)، استاد دانشگاه، نویسنده، محقق تاریخ، شرق شناس بزرگ آلمانی، که آثار مهمی در تاریخ ایران از خود برجای گذاشته است.

او در 5 دسامبر 1911 در کالسروهه آلمان زاده شد. روزگارى در دانشگاه‌هاى مونيخ و گوتينگن به تدريس پرداخت و از 1948 در جايگاه استادى دانشگاه هامبورگ نشست. بسيارى از محققان، او را استاد تاريخ سياسى مى‌دانند، اما مطالعات و پژوهش‌هاى او درباره جغرافياى قديم به‌ويژه جغرافياى تاريخى سرزمين‌هاى اسلامى و ایران در نخستين سده‌هاى تاريخ اسلام، در سنجش با ديگر پژوهش‌هاى وى از اهميت بيشترى برخوردارند. او هم‌چنين زمانى عضو گروه تحرير مجله اسلام بود و مقاله‌هاى فراوانى در این رسانه مكتوب معتبر و ديگر مجله‌ها و دانش‌نامه‌هاى مهم جهان به چاپ رساند.

اشپولر چند اثر گران‌بها و كم‌مانند در زمينه علمى خود دارد كه شمارى از آن‌ها به فارسی ترجمه شده‌اند. «مغول‌ها در ایران»، از مهم‌ترين نوشته‌هاى اوست كه در 1939 چاپ شد. «ايدل اورال» (1942)، «وضع كنونى كليساهاى شرقى» (1948)، «ایران در قرون نخستين اسلامى» (1952)، «ایران در دوره خلفا» (1952)، «ایران در دوره مغول» (1953)، «نظرى اجمالى به تاريخ ممالك اسلامى» (1952) و «شرق نزدیک در دوره اسلامى» (1954)، از ديگر آثار وى به شمار مى‌روند.

او در اسلام‌شناسى و ایران‌شناسى آوازه بلندى به دست آورد و به دليل چيرگى‌اش بر زبان‌هاى عربى، فارسی، تركى، روسى، لاتين و يونانى و زبان‌هاى اروپايى، در ميان خاورشناسان از برجستگى علمى و كاملى برخوردار شد. اشپولر پس از عمرى پژوهش و خدمت‌رسانى به جامعه علمى جهان، در بهار 1990 (1369 ش) از دنيا رفت.


وابسته‌ها