اصول و شیوه‌های حکومت اسلامی در نهج‌البلاغه (مقالات کنگره چهارم و پنجم)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اصول و شیوه‌های حکومت اسلامی در نهج‌البلاغه (مقالات کنگره چهارم و پنجم)
NUR03572J1.jpg
پدیدآوران گروهی از نویسندگان (نويسنده)
عنوان‌های دیگر مباحث و مقالات کنگره بین المللی نهج‌البلاغه
ناشر بنياد نهج‌البلاغه
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1368 ش
چاپ 1
موضوع

اسلام و سیاست

علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - سیاست و حکومت

علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. نهج‌البلاغه - کنگره‎ها
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏38‎‏/‎‏05‎‏ ‎‏/‎‏ک‎‏9‎‏ ‎‏1368
نورلایب مشاهده

اصول و شیوه‌های حکومت اسلامی در نهج‌البلاغه (مقالات کنگره چهارم و پنجم) كارى از جمع محققین كه شامل مجموعه مقالات كنگره چهارم و پنجم نهج‌البلاغه مى‌باشد كه در سال 1368ش گردآورى شده است.

ساختار

چينش مقالات در کتاب حاضر به ترتيب ورود به دفتر بنياد نهج‌البلاغه، تنظيم شده است و اين در حالى است كه در مقدمه کتاب نوشته شده است كه ترتيب مقالات به ترتيب ايراد سخنرانى‌ها و نيز روزهاى دو كنگره مى‌باشد.

اين مقالات شامل 14 عنوان و يك مقدمه در ابتداى کتاب و يك قطعنامه از كنگره پنجم نهج‌البلاغه كه در پایان اين مجموعه گردآورى شده است، مى‌باشند.

گزارش محتوا

در کتاب، يادنامه دو كنگره از نهج‌البلاغه كه شامل كنگره پنجم و ششم مى‌باشد، گرد آمده است. اين يادنامه بعد از يادنامه ششم تهيه شده است، با توجه به آماده شدن بعضى از مقالات و لزوم بازنگرى و تتميم و تكميل بعضى ديگر و عدم مصلحت صبر انتظار بيش از اين، قهرا مقالات كمترى برای چاپ تصويب شده است.

در مقاله اول، كه توسط آقاى جمال‌الدين دين پرور تهيه شده است، به انگيزه برگزارى كنگره‌هاى نهج‌البلاغه اشاره شده است و چنين مى‌گويد كه ما بر اين عقيده هستيم كه موقعيت سياسى اجتماعى خاصى كه در زمان اميرالمؤمنين على(ع) وجود داشته، و افكار و خطوطى كه مطرح بوده است، و نيز گروه‌هايى كه در هنگام حكومت و رهبرى آن حضرت فعاليت مى‌كردند، و نيز كارشكنى‌هايى كه از سوى جناح‌هاى خاص منتسب به اسلام اعمال مى‌شد، بسيار مشابه وضع ما پس از تشكيل جمهورى اسلامى ايران است. بنابراین لازم است، متن كلمات حضرت برای مردم ايران و نيز ملت‌هاى ديگر تبيين و تفسير گردد، تا با الهام از كلمات امیرالمؤمنین(ع)، جامعه بزرگ اسلامى ايجاد، و نويدى برای پيروزى مستضعفين در سطح جهان گردد.

موضوع اين كنگره دو قسمت است: قسمت اول، نخستين خطبه نهج‌البلاغه است، اين خطبه كه از نظر مطالب فلسفى و كلامى در سطح بسيار بالائى قرار دارد، كمتر شرح و تفسير شده است و آنچه در شرح‌ها آمده، كافى و كامل نيست، و به عبارت ديگر تا كنون شرح كاملى كه در خور اين كلمات باشد، تهيه نشده است. از اساتيد و دانشمندان در خواست شده، در اين كنگره پيرامون خطبه اول نهج‌البلاغه بحث كنند كه در طى پنج روز بخشى از سخنرانى‌ها درباره خطبه اول بوده و قسمت ديگر درباره عهدنامه مالك اشتر است كه عده ديگرى متصدى بررسى آن بوده‌اند، قابل ذكر است كه در اين كنگره دانشمندانى از كشورهاى مختلف شركت كرده كه در خلال اين پنچ روز مطالب و تحقيقات خود را ارائه داده‌اند.

وضعيت کتاب

فهرستى از مطالب و عنوان مقاله‌ها در ابتداى کتاب قرار داده شده است.

منابع مقاله

متن و مقدمه کتاب