اعجاز قرآن در نظر اهل‌بیت عصمت علیهم‌السلام و بیست نفر از علمای بزرگ اسلام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اعجاز قرآن در نظر اهل‌بیت عصمت علیهم‌السلام و بیست نفر از علمای بزرگ اسلام
NUR11097J1.jpg
پدیدآوران مؤدب، رضا (نویسنده)
ناشر احسن الحديث
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1379 ش
چاپ 1
شابک964-5738-07-5
موضوع

احادیث شیعه - قرن 14

قرآن - احادیث

قرآن - اعجاز
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏86‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏8‎‏الف‎‏6‎‏
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


اعجاز قرآن در نظر اهل‌بیت عصمت علیهم‌السلام و بیست نفر از علمای بزرگ اسلام تألیف دكتر سيد‌ ‎رضا مؤدب مى‌باشد. کتاب پيرامون بررسى مسالۀ اعجاز قرآن نوشته شده است. مؤلف كه از قرآن پژوهان معاصر و داراى تأليفات متعددى مى‌باشد، در این کتاب اعجاز قرآن را از ديدگاه‌هاى مختلف از جمله در كلام ائمۀ معصومين(ع) بررسى كرده است. وى در ابتدا، مسالۀ ضرورت اعجاز از طرف پيامبران را مطرح، و رابطۀ آن با قانون عليّت را توضيح داده، آنگاه اعجاز قرآن را با توجه به آيات تحدّى تشريح مى‌نمايد. در ادامه با توجه به فرمايشات ائمه معصومين(ع) دربارۀ قرآن اعجاز آن را از ديدگاه آن بزرگواران بررسى كرده است. از طرف ديگر با توجه به تأليفات متعددى كه از طرف علماى شيعه و اهل سنت در این باره نوشته شده، ديدگاه‌هاى آنها را متذكر شده، وجوه اعجاز را مورد بررسى قرار داده و مسالۀ قول به صرفه را مورد نقد و تجزيه و تحليل قرار داده است. آنگاه برخى از وجوه اعجاز قرآن را با توجه به آيات قرآن تشريح مى‌كند. و از آن جا كه در طول تاريخ برخى به معارضه با قرآن برخواسته‌اند و تلاش نموده‌اند كه با قرآن مبارزه كنند، در آخر کتاب آنها را نام برده، ادعاهاى آنها را بررسى مى‌نمايد، سست و ضعيف بودن كلامشان را متذكر مى‌شود.

با توجه به ويژگى‌هاى کتاب، و این كه اعجاز را از ديدگاه قرآن، عترت و علماء مورد بررسى قرار داده است، کتاب مى‌تواند منبع خوبى برای استفادۀ عموم قرآن پژوهان قرار گيرد.

ساختار

کتاب از طرف مؤلف آن فصل‌بندى نشده است؛ اما با توجه به محتواى آن، مى‌توان مطالب آن را در 7 فصل تقسيم‌بندى نمود كه فهرست آن به قرار زير است:

فصل اول: ضرورت معجزۀ پيامبران؛ شامل:

تعريف معجزه /شرائط اعجاز /اعجاز و قانون علّيت /اعجاز قرآن و سير تحدّى آن /ويژگى‌هاى آيات تحدى.

فصل دوم: اعجاز قرآن از نظر معصومين عليهم‌السلام.

فصل سوم: اعجاز قرآن از نظر علماى شيعه.

فصل چهارم: اعجاز قرآن از نظر علماى اهل سنت.

فصل پنجم: بررسى وجوه اعجاز قرآن؛ شامل:

صرفه در اعجاز قرآن /اعجاز بيانى /اعجاز در اخبار از غيب / اعجاز در عدم اختلاف در قرآن /اعجاز عددى قرآن /اعجاز علمى قرآن.

فصل ششم: ديدگاه برخى از مستشرقان دربارۀ اعجاز قرآن.

فصل هفتم: معارضين اعجاز قرآن.

گزارش محتوا

 1. فصل اول: در این فصل با بيان مطالبى ضرورت اعجاز برای پيامبران را اثبات نموده آنگاه، سير تطور بحث اعجاز را همراه با تأليفات متعددى كه در این زمينه انجام شده است، نام مى‌برد.
 2. فصل اول: در خصوص معجزه بودن قرآن، آيات تحدى را دو قسم نموده، آياتى كه در مكه و آياتى كه در مدينه نازل شده‌اند، دلالت آنها بر معجزه بودن و ناتوانى بشر از آوردن مثل قرآن را توضيح داده در پایان ويژگى‌هاى آيات تحدى را متذكر مى‌شود.
 3. فصل دوم: در این فصل با ذكر احاديثى از ائمه عليهم‌السلام كه در آنها به جايگاه قرآن اشاره شده، معجزه بودن آن را بررسى كرده است.
 4. فصل پنجم: وجوه اعجاز قرآن در این فصل مورد بررسى قرار گرفته، وى ابتدا قول به صرفه را مطرح و آن را جواب داده و در خصوص الفاظ قرآن مى‌گويد: تعابير قرآن، اعم از حروف و كلمات آن، جايگاهى خاص دارند به شكلى اگر چيزى بخواهد جايگزين آن شود و يا الفاظ جا به جا شوند، فصاحت و بلاغت قرآن دچار خدشه مى‌شو.

نسخه شناسى

کتاب یک جلد، متن آن فارسی و داراى 224 صفحه مى‌باشد كه مشخصات آن به قرار زير است:

 1. نوع كاغذ: اعلاء.
 2. جلد: شوميز.
 3. نوبت چاپ: اول.
 4. ناشر: انتشارات احسن الحديث.
 5. تاريخ انتشار: سال 1379 هجرى شمسى.
 6. تيراژ: 2000 نسخه.
 7. داراى فهرست:
  الف: موضوعات کتاب.
  ب: کتابنامه (منابع و مآخذ).
 8. مؤلف: سيد‌ ‎رضا مودب.
 9. کتاب: اعجاز قرآن در نظر اهل‌بيت عصمت عليهم‌السلام.