الآثار و التاريخ

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الآثار و التاریخ
NUR02899J1.jpg
پدیدآوران عبیدی، خالد فایق (نویسنده)
ناشر دار الکتب العلمية، منشورات محمد علي بيضون
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1426 ‌‎ق یا 2005 م
چاپ 1
موضوع

قرآن - اعجاز

قرآن و علوم
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏103‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏2‎‏س‎‏8‎‏ ‎‏1‎.‎‏ش
کتابخوان مشاهده


الآثار و التاريخ اولین جلد از مجموعه ومضات اعجازية من القرآن و السنة النبوية نوشته دكتر خالد فائق العبيدى و به زبان عربى است.نویسنده در این کتاب به بررسى اعجاز قرآن در زمينۀ تاريخ و آثار به‌جامانده از اقوام گذشته مى‌پردازد و داستان كشتى نوح، قوم لوط، فرعون، اصحاب كهف را مورد بررسى قرار مى‌دهد و اعجاز علمى قرآن در این زمينه را يادآور مى‌شود.

در این کتاب روايات عهدين جديد و قديم و نيز ديدگاه قرآن كريم دربارۀ كشتى نوح عليه‌السلام و مكان به گل نشستن آن با یکديگر مقايسه شده و اعجاز قرآن در معرفى مكان صحيح آن بيان شده است.همچنين داستان قوم لوط و عذابى كه بر اثر نافرمانى ايشان بر آنها نازل شد و زمين محل سكونت آنها زيروزبر شد.

يادآورى و كشفيات زمين‌شناسان و باستان‌شناسان در تأييد این واقعه بيان شده است. همچنين داستان فرعون زمان موسی عليه‌السلام كه خداوند جسد او را برای عبرت ديگران و به عنوان نشانه و آيتى از قدرت لايتناهى‌اش به ساحل افكند يادآورى شده و كشفيات باستان‌شناسان دربارۀ جسد موميايى شده‌اى كه متعلق به همان فرعون زمان موسى است، به عنوان دليلى بر اعجاز قرآن كريم مطرح شده است.

داستان اصحاب كهف و اعجاز قرآن در این زمينه از ديگر موضوعاتى است كه در کتاب بدان پرداخته شده است.اعجاز قرآن در تفاوت نهادن بين سال قمرى و سال شمسى در داستان اصحاب كهف نيز بسيار قابل‌توجه است.

در ادامه برخى دلائل تاريخى ديگر بر اعجاز قرآن كريم يادآورى شده و در بخش ملحقات داستان نوح، لوط و موسى عليهم‌السلام از ديدگاه آيات و روايات نبوى مورد بررسى قرار گرفته است.

ساختار

کتاب داراى یک مقدمه بر كل مجموعه و یک مقدمه بر این جلد از مجموعه و پنج فصل ذيل و نيز ملحقات سه‌گانه مى‌باشد.همچنين تصاويرى مرتبط با مطالب کتاب در انتهاى آن درج شده است.

فصول کتاب عبارتند از:

الفصل الاول:سفينة نوح(ع)

الفصل الثاني:قوم لوط(ع)

الفصل الثالث:جثة فرعون مصر

الفصل الرابع:قصّة اصحاب الكهف

الفصل الخامس:دلائل تاریخیة أخرى

ملحقات سه‌گانه عبارتند از:

الملحق(1):قصة نوح(ع)

الملحق(2):قصة لوط(ع)

الملحق(3):قصة موسى الكليم كه عناوين ذيل را دربردارد:

هلاك فرعون و جنوده، امر بنى اسرائيل بعد هلاك فرعون، سؤال الرؤية، قصة عبادتهم العجل في غيبة موسى، قصة بقرة بنى اسرائيل، قصة موسى و خضر و...

در پایان ساير آثار مؤلف معرفى و سپس فهرست مطالب کتاب آمده است.

نسخه‌شناسى

اين کتاب به قلم دكتر خالد فائق العبيدى و به زبان عربى نگاشته شده و در قطع وزيرى با جلد شوميز در 208 صفحه اولین‌بار در سال 1426(هجرى قمرى- 2005 ميلادى از سوی «دار الكتب العلمية» بيروت منتشر شده است.