الأحاديث المشتركة حول عيسی المسيح عليه‌السلام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الأحاديث المشتركة حول عيسی المسيح عليه‌السلام
NUR13445J1.jpg
پدیدآوران

منتظرالقائم، مهدی (نویسنده)

تسخیری، محمد علی (اشراف)
عنوان‌های دیگر عیسی المسیح علیه‌السلام في الأحادیث المشترکة بین السنة و الشیعة
ناشر المجمع العالمي للتقريب بين المذاهب الإسلامية، المعاونية الثقافية، مرکز التحقیقات و الدراسات العلمیة
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1426 ‌‎ق
چاپ 1
شابک964-8889-06-6
موضوع عیسی مسیح - احادیث
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏141‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏9‎‏م‎‏8
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


عيسى المسيح عليه‌السلام في الأحاديث المشتركة بين السنة و الشيعة، اثر مهدى منتظرالقائم، کتابى است به زبان عربى كه به بررسى احاديثى كه از طريق اهل سنت و نيز شيعه در رابطه با حضرت مسيح عليه‌السلام در منابع اسلامى درج گرديده است، مى‌پردازد.

ساختار

کتاب مشتمل بر مقدمه‌اى به قلم ناشر (مجمع تقريب) و سيزده باب مى‌باشد.

گزارش محتوا

در منابع مختلف اسلامى درباره شخصيت حضرت مسيح و مادر پاک ايشان حضرت مريم عذراء عليهماالسلام مطالب متنوعى آمده كه نشان از جايگاه این دو شخصيت ارزشمند در دين اسلام دارد. نویسنده در این کتاب به تنظيم و دسته‌بندى رواياتى كه در این زمينه در منابع اسلامى، اعم از منابع شيعى و اهل سنت، آمده پرداخته است كه از موضوع ميلاد حضرت مسيح آغاز و با بررسى سيره و اقوال حضرت و نيز جريان عروج آن حضرت به آسمان و نيز نزول ايشان در آخرآلزمان ادامه مى‌يابد.

بيشتر رواياتى كه در كتب شيعه و اهل سنت درباره حضرت مسيح(ع) آمده از جهت لفظ و يا لااقل از جهت معنا با هم اشتراك دارند و تنها تفاوت قابل مشاهده، تفاوت در طرق روايات است. با توجه به این موضوع و با اهتمام به لزوم وحدت بين مسلمانان، مؤلف به گردآورى و تنظيم این دسته از روايات با استفاده از كتب فريقين پرداخته است.

موضوعاتى كه در ابواب مختلف کتاب حاضر بدان‌ها پرداخته شده، عبارتند از:

ميلاد عيسى مسيح(ع)، ويژگى‌هاى ظاهرى و اخلاقى وى، اوصياء و حواريان عيسى، بنى اسرائيل(جريان مائده بنى اسرائيل، اختلاف و پراكندگى بنى اسرائيل، غلوّ و گمراهى ايشان و نيز رهبانيت آن‌ها)، رفتن عيسى به آسمان و فرود آمدنش به زمين در آخرالزمان، مسيح در روز قيامت، زهد عيسى(ع)، دعاها و مناجات‌هاى حضرت مسيح، سيره وى در ميان مردم، برخى از آن چه كه از جانب خداوند بر وى وحى گرديده است، پاره‌اى از سخنان گهربار ايشان و در پایان گزيده‌اى از انجيل صحيح و تحريف ناشده.

وضعيت کتاب

اين کتاب تحت نظارت آيت‌الله شيخ محمدعلى تسخيرى، رئيس مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى منتشر شده و مشتمل بر پاورقى‌هایى به قلم مؤلف و فهرست مطالب و منابع مى‌باشد.

منابع مقاله

  1. مقدمه ناشر.
  2. سايت مركز تحقيقات علمى مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى، 1386/11/30.