الأرض و التربة الحسينية

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الأرض و التربة الحسینیة
NUR00021J1.jpg
پدیدآوران آل‌کاشف‌الغطاء، محمدحسین (نويسنده)
ناشر المجمع العالمي لاهل‌البيت عليهم‌السلام
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1416 ‌‎ق یا 1995 م
چاپ 1
موضوع تربت حسینی
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏263‎‏/‎‏2‎‏ ‎‏/‎‏آ‎‏7‎‏الف‎‏4‎‏ ‎‏1374
نورلایب مشاهده

الأرض و التربة الحسينية تألیف علامه شيخ محمدحسین آل کاشف‎الغطاء

ايشان از مراجع بزرگ شيعه در نجف بودند و خدمات شايانى برای حوزة علميه نجف أشرف انجام دادند ايشان در پيشبرد حركت فكرى و فرهنگى فردى مؤثر بوده و آثار ارزشمندى از خود به جاى گذاشتند.

انگيزه تأليف

در أول رجب سال 1365 ه نامه‌اى از جناب أحمد بدران (مترجم مؤسه ميناء در بصرة) به دست جناب علامة کاشف‎الغطاء رسيد‌ ‎و در آن آمده بود كه گروهى از مستشرقين انگلستان در حال تأليف دايرةالمعارفى متضمن معلومات و معارف گوناگونند، و او از طرف ايشان مأمور به جمع‌آورى اطلاعاتى در رابطه با تربت حسینى و تاريخ و كيفيت شكل گيرى آن پس از شهادت امام حسین‌ عليه‌السلام و ديگر معلومات راجع به آن است، تا آن را به زبان انگليسى ترجمه كرده و پس از درج در دايرةالمعارف جديد به مرجعى كامل درباره تربت حسینى تبديل شود.

جناب علامه نيز وقتى كه تأليف اين رساله را موجب روشنى اذهان خوانندگان خارجى و جلب توجه آنان به اين موضوع مهم مذهب إثنى عشرى ديد دست به تأليف اين رساله كامل زد.

به حق كه اين رساله بحثى است وافى از موضوعى كه پيش از اين كسى از بزرگان بدان نپرداخته بوده.

در اين رساله جناب علامه بحث را فراتر برده و به شكلى بديع، دينى، أدبى و تأريخى درباره مطلق زمين و بركات و اركان و قداست آن بحث كرده‌اند، و پس از آن به بحث از تربت حسینى پرداخته‌اند.

چاپ كتاب

اين كتاب چند مرتبه بدون تحقيق و تعليق و استخراج أحاديث و نصوص به چاپ رسيده.

مجمع جهانى أهل بيت عليهم‌السلام نيز مسؤوليت تجديد چاپ و ارائه كتاب در قالبى زيبا و برازنده و به همراه پاورقى و استخراجات مورد نياز را به عهده گرفت، باشد كه اين كار ما خدمتى به كتاب و مؤلف بزرگوارش باشد.


وابسته‌ها