الأقسام القرآنية

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏الأقسام القرآنية
NUR22551J1.jpg
پدیدآوران

مکارم شیرازی، ناصر (نویسنده)

عليان نژادي، ابوالقاسم (محقق و معلق)
عنوان‌های دیگر سوگندهای پر بار قرآن
ناشر دار النشر الإمام علي بن أبيطالب (علیه‌السلام)
مکان نشر ایران - قم
سال نشر مجلد1: 1430ق ,
شابک978-964-533-072-7
موضوع سوگند در قرآن
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‏BP‎‏ ‎‏87‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏7‎‏الف‎‏7‎‏
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


الأقسام القرآنية، تعریب «سوگندهای پربار قرآن»، مجموعه سخنرانی‌هاى آیت‌الله مکارم شیرازى است که توسط ابوالقاسم علیان‌نژادى گردآوری و تحقیق شده و نسخه حاضر توسط خود او به عربی ترجمه (برگردانده) شده است. در این اثر، سوگندهای مختلف قرآن کریم دسته‌بندی و مورد مطالعه قرار گرفته است.

خواننده محترم برای پی‌بردن به محتویات این اثر می‌تواند به «سوگندهای پربار قرآن» مراجعه نماید و چون این اثر ترجمه است؛ لذا در این نوشتار مطالبی درباره ترجمه ذکر می‌شود.

ازآنجاکه محقق متن فارسی و مترجم عربی آن یکی است، لذا ترجمه عربی کتاب به‌لحاظ مقدمه، ساختار، محتوا و فهرست تفاوتی با متن فارسی نداشته و می‌توان گفت تنها برگردان عربی آن است. در پاورقی‌های کتاب نیز اختلافی ملاحظه نگردید. فهرست مطالب در متن اصلی در ابتدا آمده و در تعریب به انتهای اثر منتقل شده است.

ترجمه اثر اگرچه ترجمه‌ای خوب و قابل قبول است، اما مانند هر اثر بشری خالی از اشکال نیست؛ به‌عنوان مثال در ترجمه «ستارگان آسمان برای خود عالمی دارند و برای ما انسان‌ها هم عالمی!» چنین می‌خوانیم: «و النجوم بدورها لها عالم خاص و لنا نحن البشر عالمنا الخاص أيضاً». با دقت در این ترجمه متوجه می‌شویم که بخش اول ترجمه درست است، اما بخش دوم، ترجمه این عبارت است: «برای ما انسان‌ها هم عالم خاص ما وجود دارد» و بیانگر مقصود گوینده نیست؛ مقصود گوینده آن بوده که «ستارگان آسمان برای خود عالمی و برای ما انسان‌ها هم عالمی دارند»؛ لذا باید این‌گونه ترجمه کرد: «للنجوم السماء عالم لأنفسها و عالم أيضا لنا نحن البشر»[۱].

پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص409؛ مکارم شیرازی، ناصر، ص393

منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. مکارم شیرازی، ناصر، سوگندهای پربار قرآن، گردآوری و تحقیق ابوالقاسم علیان‌نژادی، قم، مدرسة الإمام علي بن أبي‎طالب، چاپ دوم، 1386.

وابسته‌ها

سوگندهای پر بار قرآن