الأقطاب الفقهية علی مذهب الامامية

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الأقطاب الفقهیة علی مذهب الامامیة
NUR00034J1.jpg
پدیدآوران

حسون، محمد (محقق)

ابن‌ابی‌جمهور، محمد بن زین‌الدین (نویسنده)
ناشر کتابخانه عمومی آیت‌الله‌مرعشی نجفی(ره)
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1410 ‌‎ق
چاپ 1
موضوع فقه جعفری - قرن 9ق.
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏182‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏الف‎‏7
نورلایب مشاهده

الأقطاب الفقهية علی مذهب الامامية تألبف عالم جليل و حكيم متكلم ابن ابی‌جمهور محمد على احسايى می‎باشد. اين كتاب نظير قواعد شهيد در بيان قواعد احكام فقهى تنظيم شده لیکن مختصرتر از آن است مؤلف فروع و مآخذ و دلائل را با اسلوب لطيف و متين در آن جمع‌آورى نموده است.

اين كتاب را بعد از كتاب عوالي اللئالي تأليف نموده چنانكه خود در مقدمه می‌گويد:

بعد از اتمام كتاب عوالي اللئالي بلطف خداى كريم دوست داشتم به جاى آن رساله‌اى در بيان احكام فقهى و وظائف دينى بنگارم كه جامع بين فروع و مآخذ و حاوى مسائل و دلائل باشد تا طالبان راغب را با كيفيت و روش استخراج احكام آشنا نمايد و از هر گونه تطويل و..... خالى باشد.

سه نسخه‌اى كه در چاپ اين كتاب مورد استفاده قرار گرفته یکى نسخه خطى موجود در كتابخانه آقاى نجفى مرعشى به شماره 3394 و در فهرست كتابخانه شماره آن 90:180 است.

اين نسخه را محمدرضا ابن ابى القاسم در روز سه شنبه از ماه ربيع‌الاول سال 1286 ق نوشته اين نسخه با حرف رمز (ش) شناخته مى‌شود.

و ديگرى نسخه خطى موجود در همان كتابخانه به شماره 3659 , كه در فهرست به شماره 10:52 است. و تاريخ و كاتب آن مجهول و چند برگ آخر آن مفقود است.

حرف روز آن (ش ا) است.

نسخه سوم در كتابخانه رضويه مشهد مقدس به شماره 7358 است تاريخ آن 1244 ق و حرف رمز آن (ض) مى‌باشد.

در تحقيق اين كتاب بين اين سه نسخه خطى تلفيق و مقابله صورت گرفته و عبارات صحيح يا اصح در متن درج و اختلاف در حاشيه ذكر شده است و آيات و احاديث و اقوال علماء استخراج و لغات مشابه توضيح داده شده و سپس فهرست‌هاى تخصصى خاص برای آن قرار داده شده است.