الأنوار الباهرة بفضائل أهل‌البيت النبوي و الذرية الطاهرة

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الأنوار الباهرة بفضائل أهل‌البيت النبوي و الذرية الطاهرة
NUR10763J1.jpg
پدیدآوران

موسوی، محمدکاظم (محقق)

تلیدی، عبدالله عبدالقادر (نویسنده)
ناشر المجمع العالمي للتقريب بين المذاهب الإسلامية، المعاونية الثقافية، مرکز التحقیقات و الدراسات العلمیة
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1428 ‌‎ق یا 2007 م
چاپ 1
شابک964-8889-79-1
موضوع

خاندان نبوت - احادیث اهل سنت

خاندان نبوت - فضایل - احادیث اهل سنت
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏36‎‏ ‎‏/‎‏ت‎‏8‎‏الف‎‏8
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


الأنوار الباهرة بفضائل أهل‌البيت النبوي و الذرية الطاهرة نوشته عبدالله حسنى مغربى عالم سنى مذهب سده چهاردهم هجرى است. اين اثر به اميرالمؤمنين، حضرت زهرا و حسنين عليهم‌السلام اختصاص دارد و در آغاز هم احاديثى درباره فضائل عموم اهل‌بيت آورده است.

كتاب حاضر از چهار باب تشكيل شده كه باب نخست درباره كليات فضائل اهل‌بيت است. باب‌هاى بعدى به ترتيب درباره مناقب على(ع)، مناقب حضرت فاطمه(س) و مناقب حسنين (عليهما‌السلام) است. مؤلف، فروع جزئى‌ترى ذيل اين ابواب قرار داده و احاديث را با اين دسته‌بندى ذكر مى‌كند. در اين اثر سلسله راويان ذكر نشده و شيوه مؤلف، تنها بيان احاديث نيست بلكه به نقد و بررسى و توضيح آنه هم مى‌پردازد. مثلاً در بحث از مشمولین آيه تطهير، به نقل اقوال مختلف روى آورده و سپس نظر خود را بيان كرده است. مؤلف در موارد زيادى به بحث از مواضع شيعه و نقد مطالب آنان پرداخته و از اين رو محقق كتاب در پاورقى به بيان توضيحاتى در اين مواضع دست زده است. محقق همچنين به استخراج منابع كتاب همت گماشته و آنها را به تفصيل ذكر مى‌كند.

چنانكه محقق كتاب هم يادآور شده، مؤلف كتاب، آراء شيعه را از كتب و گفته‌هاى مخالفان آنان گرفته و متحمل زحمت برای مراجعه به كتب خود شيعه نشده است. به همين جهت مطالبى را از دشمنان شيعه نقل كرده كه مورد قبول علماى اين فرقه نيست. در عين حال تليدى مؤلف در بيان برخى نظرات خود كه چندان با عقايد اهل سنت سازگار نيست به صراحت و شجاعت عمل كرده كه مصحح، در مقدمه به اين موارد اشاره كرده است.

كتاب حاضر كه در دوران معاصر تدوين شده، چندان شهرتى ندارد و انتشار آن از سوى مجمع تقريب به دليل گرايش‌ها و نظرات خاص مؤلف است كه به بيان فضائل اهل‌بيت پرداخته است.