الإجارة (اصفهانی)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الاجارة (للاصفهانی)
NUR00040J1.jpg
پدیدآوران

گروه پژوهش دفتر انتشارات اسلامی‏ (محقق)

اصفهانی، محمدحسین (نویسنده)
ناشر جماعة المدرسين في الحوزة العلمیة بقم، مؤسسة النشر الإسلامي
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1409 ‌‎ق
چاپ 2
زبان عربی
تعداد جلد 1
کتابخوان مشاهده


الإجارة تألیف شيخ محمدحسین اصفهانى كمپانى. وى از علماى بزرگ شيعه در قرن چهاردهم و متوفاى سال 1361 هجرى قمرى مى‌باشد.

شيوه نگارش

مؤلف در اين كتاب به سبکىدقيق و علمى و بسيار مفصل به بررسى مسئله اجاره پرداخته است وى در آغاز كتاب مى‌فرمايد: همان گونه كه از اكثر اهل لغت نقل شده، اجاره از كلمه اجرت گرفته شده است. اما ظاهر روايت تحف العقول اجاره به معناى مصدر است.

ارزش و اعتبار كتاب

اين كتاب اثرى ارزشمند از تحقيقات و تراوشات فكرى مؤلف دانشمند آن مرحوم كمپانى و منبعى خوب برای آشنايى با نظرات و ادله ايشان در اين مسئله مى‌باشد.

مباحث كتاب

اين كتاب در هشت بخش آمده است. تعريف اجاره، تنبيهات، اجاره عقد لازم است، اجاره مشاع، عين مستأجره امانت است، خيار در عقد اجاره، شرائط عوضين و احكام اجاره. اين كتاب در 307 صفحه آمده است.سيد‌ ‎محمدحسین حسینى جلالى در كتاب فهرس التراث ج 2 ص358

درباره اين كتاب مى‌فرمايد: «الشيخ محمدحسین بن محمدحسین معين التجار الأصفهاني النجفي الشهير بالكمپاني، الإمام، نابغة الدهر و فيلسوف الزمن و فقيه الأمة و حجةالإسلام.

من آثاره كتاب في الإجارة».

شيخ محمدحسین فرزند محمدحسین معين التجار، اصفهانى نجفى و مشهور به كمپانى. وى امام، نابغه روزگار، فيلسوف زمان، فقيه امت و حجت اسلام مى‌باشد. از آثار ايشان كتاب الاجاره مى‌باشد.

تاريخ نگارش

تاريخ پایان نگارش اين كتاب 6 جمادى الثانى سال 1358 هجرى قمرى مى‌باشد.

نسخه حاضر

نسخه حاضر در برنامه، ناشر آن دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسين حوزه علميه قم، تاريخ نشر سال 1409 هجرى قمرى، به زبان عربى، در قطع وزيرى، در یک جلد، چاپ دوم و در شهر مقدس قم و ایران مى‌باشد. تصحيح و تحقيق آنرا گروه پژوهش دفتر انتشارات اسلامى انجام داده است. و در ضمن كتاب بحوث في الفقه چاپ شده است.