الإخوة الإیمانیة من منظور الثقلین

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏الإخوة الإیمانیة من منظور الثقلین
NUR19989J1.jpg
پدیدآوران حکیم، سید محمدباقر (نویسنده)
ناشر دار الغدير
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1425 ‌‎ق
چاپ 2
شابک964-7756-49-6
موضوع

احادیث اخلاقی

احادیث خاص (ثقلین) - نقد و تفسیر

قرآن - اخلاق

وحدت اسلامی
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏PB‎‏ ‎‏248‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏8‎‏الف‎‏3
نورلایب مطالعه و دانلود
کتابخوان مطالعه و دانلود


الإخوة الإیمانیة من منظور الثقلین اثر آيت‌الله سيد‌ ‎محمدباقرحكيم، در مورد برادرى و حقوق برادر دينى و طبيعت علقه و رابطه‌اى كه بين مؤمنين و برادران دينى وجود دارد مى‌باشد. كتاب حاصل مجموعه سخنرانى‌هاى اخلاقى آيت‌الله حكيم در اوايل ماه مبارک رمضان است كه به زبان عربى در سال 1419ق منتشر شده است.

ساختار

كتاب با دو مقدمه از محمدحسین تشيع و نویسنده در اشاره به مشخصات آثار آيت‌الله حكيم و جلسات سخنرانى ايشان آغاز و مطالب بدون فصل‌بندى خاصى عرضه شده است.

مباحث كتاب، پيرامون نحوه ارتباط و پيوند بين مؤمنين و فهم اين ارتباط، محتواى آن، آثار مترتب بر رابطه و حقوقى كه خداوند بر آن قرار داده تنظيم شده است.

گزارش محتوا

نویسنده در ابتدا نظريه اجتماعى برادرى را بررسى نموده است. وى معتقد است كه رابطه بين مؤمنين، رابطه و پيوند برادرى بوده كه رابطه‌اى طبيعى، تاريخى، واقعى و تكوينى در حيات انسان است كه از زمان آدم(ع) بوده است؛ آن زمانى كه خداوند وى را آفريد و به واسطه خلق همسر برای وى، بر او منت گذارد و پس از هبوط به زمين، فرزندانى به وى عطا نمود. نویسنده معتقد است كه اين رابطه برادرى، بين فرزندان آدم(ع) به وجود آمده و در تاريخ انسانيت، بين مؤمنين، استمرار پيدا كرد.

به باور نویسنده، على‌رغم آنكه رابطه‌هاى تكوينى ديگرى از قبيل رابطه ميان پدر و فرزند، زن و شوهر، عشيره، قبيله و... وجود دارد، اما ملاحظه مى‌گردد كه خداوند در آنجا كه مى‌فرمايد: «انما المؤمنون اخوة»، عنوان برادرى را برای ارتباط بين مؤمنين قرار داده و آثار، حقوق و واجباتى را بر آن مترتب نموده است؛ زيرا به اعتقاد وى، اين رابطه، بهترين و نزدیک ‌ترين رابطه تكوينى است كه مى‌تواند حالت تكافؤ و توازن را نشان دهد، زيرا علاقه و رابطه‌هاى ديگر، هرچند رابطه‌اى نزدیک باشند، اما حالت تكافؤ طرفينى، بدين‌گونه، در آن‌ها وجود ندارد.

وى برای اثبات اين امر، به رواياتى اشاره كرده است از جمله:

  1. رسول‌الله(ص): «به درستى كه مؤمنين برادر یکديگر بوده و خونشان با هم برابر است».
  2. امام على(ع): «چه بسيار برادرانى دارى كه از مادرت زاده نشده‌اند».
  3. امام صادق(ع): «مؤمن برادر مؤمن است، چشم و دليل اوست كه به او ظلم و تعدى نمى‌كند».
  4. امام صادق(ع): «مؤمن برادر مؤمن است مانند جسد واحد... و ارواحشان از روح واحد مى‌باشد و روح مؤمن، به روح خدا متصل است مانند اتصال شعاع خورشيد به آن» و...

در ادامه، به اين پرسش پاسخ داده شده كه آيا جعل مؤمن به عنوان برادر مؤمن، به معناى ايجاد علقه رحميه بوده و آثار آن نيز بر آن مترتب مى‌گردد يا نه؟

معناى ولاء، حب خداوند و حب دنيا، فضيلت علايق ايمانى، احترام مؤمن، تكافؤ حقوق و تبادل آن‌ها، محافظت بر حقوق، طريقه اكتشاف موّدت، ضمانات برادرى، مزاح، حسد، تضييع حقوق، جفا، حياء و غربت از جمله مباحث مطرح شده در كتاب مى‌باشد.

وضعيت كتاب

فهرست مطالب و مصادر مورد استفاده نویسنده در انتهاى كتاب آمده است.

در پاورقى‌ها، علاوه بر ذكر منابع، توضيح برخى از كلمات و عبارات متن آمده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.

وابسته‌ها