الإشارة إلی محاسن التجارة و غشوش المدلسين فيها

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الإشارة إلی محاسن التجارة و غشوش المدلسین فیها
NUR14351J1.jpg
پدیدآوران

دمشقی، جعفر بن علی (نویسنده)

ارناووط، محمود (محقق)
ناشر دار صادر
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 2009 م
چاپ 1
موضوع

بازرگانی (فقه)

خرید و فروش (فقه)

قانون تجارت (فقه)

معاملات (فقه)
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‎‏BP‎‏ ‎‏190‎‏ ‎‏/‎‏د‎‏8‎‏الف‎‏5
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


الإشارة إلی محاسن التجارة و غشوش المدلسين فيها، تأليف ابى الفضل، جعفر بن على الدمشقى، متوفاى (قرن ششم)، به زبان عربى است و موضوع آن، بيان امورى در امر تجارت مى‌باشد.

ساختار

كتاب، شامل یک مقدمه و متن كه شامل سى فصل است، مى‌باشد.

در كتاب، از آيات قرآن و روايات شريف معصومين(ع) استفاده گرديده است. آيات و روايات پيرامون امر تجارت است و به‌صورت كامل ذكر شده است.

گزارش محتوا

مؤلف، در فصل اول، به بيان حقيقت مال پرداخته و آن را چنين تعريف فرموده است: «مال، در لغت اسم است برای اندك و زياد از دارایى‌هاى گردآمده و تفاوت بين اين مجموعه‌اى كه همگى مال خوانده مى‌شود با آوردن پاره‌اى از صفات حاصل مى‌گردد، مانند مال جزيل و مال قليل. جمع مال، اموال است و اين جمع نيز احتمال كم و زيادى در آن راه دارد...».

وى، در ادامه، اموال را در چهار دسته بزرگ به شرح زير جاى داده است:

  1. صامت(طلا و نقره و ساير اشيايى كه از اين دو ساخته مى‌شود)؛
  2. عرض(انواع كالاها غير از طلا و نقره و عقار و حيوان)؛
  3. عقار (مكان‌هاى مسقف، مثل خانه، دكان و حمام و مكان‌هاى زراعى، مثل باغ، تاكستان و چراگاه).
  4. حيوان.

در فصل دوم، در ستايش غنا و ثروت، مى‌نويسد: «غنا، حاكى از صفاتى كريم و شريف است؛ چه، اگر موروثى باشد، نشان‌گر نعمتى ريشه‌دار و نسبى بزرگوار است و اگر اكتسابى باشد، نمايان گر همتى بلند و خردى افزون و رأى و نظرى كامل است و...».

در فصل سوم، علت نياز آدمى را به مال صامت بيان مى‌كند و در بقيه فصول، از امورى كه به كمك آنها مال صامت مورد امتحان قرار مى‌گيرد و سره آن از ناسره‌اش شناخته می‌شود، احتياج انواع كالاها به صيانت و احتياط و تفقد، شناخت قيمت متوسط انواع كالاها، سره و ناسره انواع كالاها، عطريات و اشياى خوش‌بو، اسباب حصول اموال، صنايع، سفارش‌هایى سودمند به بازرگانان و... بحث كرده است.

وضعيت كتاب

كار تحقيق و تعليقه بر كتاب، توسط محمود ارناؤوط صورت گرفته است. وى، در پاورقى‌ها با تكيه بر معاجم لغوى و غير لغوى، پاره‌اى از اصطلاحات غريب و دشوار را شرح داده است. كتاب، فاقد فهرست موضوعات و مطالب است، ولى فهرست اشعار و اسماء اعلام و اشياى موجود در كتاب، با عنوان «كشاف عام»، به ترتيب حروف الفباء در آخر كتاب ذكر شده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.