الإشارة إلی مستند الفتوی في كتاب العروة الوثقی (اجتهاد، تقلید، طهارت)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الإشارة إلی مستند الفتوی في كتاب العروة الوثقی
NUR34550J1.jpg
پدیدآوران ایروانی، یوسف (نویسنده)
چاپ 1
تعداد جلد 1
کتابخوان مطالعه و دانلود


الإشارة إلی مستند الفتوی في كتاب العروة الوثقی تألیف یوسف بن علی ایروانی غروی، نسخه‌ای دست‌نویس و حاشیه‌ای بر کتاب عروة الوثقی تألیف سید محمدکاظم طباطبایی یزدی (متوفی 1337ق) است. در کتاب عروه، فتاوای فقهی صاحب عروه در قالب 3260 مسئله مطرح شده است و فقیهان شیعه در صده اخیر فتاوای خود را در حاشیه این کتاب بیان کرده‌اند. ایروانی در این اثر بر دو مبحث اجتهاد و تقلید و همچنین مطهرات حاشیه زده است.

نویسنده در مقدمه اثر در رابطه با چگونگی نگارش این اثر چنین توضیح می‌دهد: به هنگام اشتغال به درس و بحث در نجف اشرف، آنچه را که از اساتید می‌آموختم یا به هنگام مباحثه استفاده می‌کردم یا به هنگام مطالعه به ذهنم خطور می‌کرد در تکه کاغذی یا در حاشیه کتابی می‌نوشتم تا به هنگام مراجعه به یاد آورم. در طول این مدت فرصتی دست نداد که به تحریر و تصحیح این مطالب اقدام کنم تا این‌که به ایام پیری رسیدم و اکنون برگزیده‌ای از حواشی بر کتاب عروة الوثقی را به‌صورت خلاصه و با اشاره به مهم‌ترین مستند فتواها ذکر می‌کنم؛ چراکه کثرت مشاغل و پراکندگی خاطر انگیزه‌ای برای بررسی مطولات را باقی نمی‌گذارد[۱]. ‌

نگارش اثر بدین ترتیب صورت گرفته که در صدر صفحه سه عنوان «المسئله»، «المورد» و «الحاشیة» ذکر شده است. سپس در ذیل مسئله، شماره مسئله؛ در ذیل مورد، عبارت عروه و در ذیل حاشیه، توضیح و نظر ایروانی مطرح شده است.

کتاب مشتمل بر دو بخش است: بخش اول کتاب با مباحث اجتهاد و تقلید آغاز شده و در صفحه 41 به تاریخ 25 جمادی‌الاولی 1385 خاتمه یافته است. در بخش دوم مسائل کتاب طهارت مطرح و پس از بررسی مباحث آب‌ها و طهارت و نجاست به موضوع مطهرات رسیده و با حاشیه بر مسائل وضو در صفحه 333 به پایان آمده است.

پانویس

  1. ر.ک: کلمة المؤلف

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها

العروة الوثقی