الإشراف علی فضل الأشراف

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏الإشراف علی فضل الأشراف
NUR24926J1.jpg
پدیدآوران

سمهودی، ابراهیم بن علی (نویسنده)

غریری، سامی (مصحح)
عنوان‌های دیگر ‏الإشراف علی فضل الأشراف
ناشر دار الکتاب الإسلامی
مکان نشر ایران - قم
سال نشر مجلد1: 2002م , 1422ق,
شابک964-465-042-5
موضوع

احادیث اخلاقی - قرن 10ق.

احادیث اهل سنت - قرن 10ق.

دوستی (اسلام)

محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - احادیث
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‏BP‎‏ ‎‏142‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏د‎‏9‎‏س‎‏8
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


الإشراف علی فضل الأشراف، اثر ابراهیم حسینی شافعی سمهودی مدنی، کتابی است در بیان فضایل و مناقب اهل‎‌بیت(ع).

تحقیق کتاب، به قلم سامی غریری صورت گرفته است.

ساختار

کتاب با دو مقدمه از محقق و مؤلف آغاز و مطالب در هفت بخش سامان‌دهی شده است.

نویسنده، با استناد به منابع روایی اهل سنت، به بیان شأن نزول آیاتی پرداخته است که در فضایل و امتیازات اهل‎‌بیت(ع) نازل گشته است و در این‌باره، روایاتی را از پیامبر(ص) نقل کرده که در مورد محبت و مودت نسبت به اهل‎‌بیت(ع) است.

گزارش محتوا

در مقدمه محقق، ضمن اشاره به موضوع و اهمیت کتاب، به ذکر اقدامات تحقیقی صورت‌گرفته در کتاب پرداخته شده[۱] و در مقدمه مؤلف، به موضوع و محتوای بخش‌های کتاب، اشاره شده است[۲].

بخش نخست، به ذکر فضایل اهل‎‌بیت(ع) در خصوص اموری همچون تطهیر، دوری رجس از آنها، تحریم صدقه بر ایشان، بزرگی و شرف خاندان، برگزیده بودن آنها و بهترین خلق بودن آنها اختصاص یافته است. در خاتمه این بخش، به امر پیامبر(ص) به صلوات بر اهل‎‌بیت(ع) و سلام خداوند بر آنها، اشاره شده است[۳].

در بخش دوم، به سفارش پیامبر(ص) به امت اسلامی، مبنی بر تمسک به کتاب خدا و اهل‎‌بیت(ع) پس از ایشان و همچنین توصیه به حفاظب از آنها، دوست داشتن و محبت ورزیدن به ایشان، نیکی کردن و اکرام آنها و پرهیز از نافرمانی از ایشان، اشاره گردیده است[۴].

در بخش سوم، به توضیح این امر پرداخته شده است که اهل‎‌بیت(ع)، مایه ایمنی و امان امت بوده و مثلشان مانند مثل کشتی نوح(ع) است که هرکسی سوار آن شد، نجات یافت و هرکسی از آن تخلف ورزید، به هلاکت رسید و همچنین بیان این امر که اهل‎‌بیت(ع) مانند «باب حطه» در بنی‌اسرائیل می‌باشند[۵].

در بخش چهارم، به ذکر روایاتی پرداخته شده است که به این امر اشاره دارند که رحم و پیوند سببی و نسبی پیامبر(ص) در دنیا و آخرت منقطع نخواهد شد و فرزندان دختر ایشان، حضرت فاطمه زهرا(س)، فرزندان آن حضرت بوده و فضیلت، شرف، منزلت و ولایت، مختص به پیامبر(ص) و ذریه آن جناب است[۶].

بخش پنجم، به ذکر وعده خداوند به پیامبر(ص) مبنی بر عذاب نشدن ذریه و اهل بیت آن حضرت و عدم دخول آنها در آتش و دخول در جنان و بشارت به این امر و شفاعت آنها در قیامت، اختصاص یافته است. در خاتمه این بخش، به دعای پیامبر(ص) مبنی بر وجود برکت در نسل حضرت بتول(س) و حضرت علی(ع) و اینکه نسل ایشان، مفاتیح رحمت، معادن حکمت و مایه امان امت باشد، اشاره شده است[۷].

در بخش ششم، به ذکر ادله تشریع محبت اهل ‎بیت پیامبر(ص) و وجوب مهر ورزیدن و احترام به آنها، از کتاب خدا پرداخته شده و احادیث و روایاتی ذکر شده که دربردارنده مضامین زیر می‌باشد: سفارش به محبت به آنها، عدم دخول ایمان در قلب شخص تا زمانی که آنان را به‌خاطر خدا و خویشاوندی با پیامبر(ص) دوست بدارد، اینکه حب پیامبر(ص) متوقف بر محبت به آنهاست، تحذیر از آزار رساندن به آنها و اینکه آزار به آنها آزار به پیامبر(ص) و آزار به پیامبر(ص)، آزار به خداوند است، پرهیز از بغض و عداوت با آنها و اینکه کسی بغض آنها را نخواهد داشت مگر اینکه داخل در دوزخ خواهد شد و کسی جز منافق، بغض ایشان را نخواهد داشت[۸].

آخرین بخش، به بیان سفارش به پیوند با ذریه پیامبر(ص) و ادخال سرور بر ایشان و عیادت از بنی‌هاشم و زیارت آنها و فضل و شرف و ولایت آنها، اختصاص یافته است[۹].

وضعیت کتاب

فهرست مطالب در ابتدا و فهرست آیات، احادیث نبوی و مصادر و منابع مورد استفاده نویسنده، در انتهای کتاب آمده و در پاورقی‌ها علاوه بر ذکر منابع و اشاره به اختلاف نسخ[۱۰]، به توضیح برخی از مطالب متن و ارائه اطلاعاتی پیرامون اعلام مذکور در متن، پرداخته شده است[۱۱].

پانویس

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها