الإصطلاحات الفقهية في الرسائل العملية

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الإصطلاحات الفقهیة في الرسائل العملیة
NUR00493J1.jpg
پدیدآوران عاملی، یاسین عیسی (نویسنده)
ناشر دار البلاغة
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1413 ‌‎ق یا 1993 م
چاپ 1
موضوع

فقه - اصطلاح‌ها و تعبیرها

فقه - واژه ‌نامه‌ها
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏147‎‏/‎‏2‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏2‎‏الف‎‏6‎‏ ‎‏1372‎‏
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


الاصطلاحات الفقهية في الرسائل العملية اثر ياسين عيسى عاملى، فرهنگ‌نامه‌اى از كلمات، تعابير و واژگان به كار رفته در رساله‌هاى عمليه و اصطلاحات فقهاى شيعه به زبان عربى است.

ساختار

كتاب به شكل معجم‌هاى الفبايى فرهنگ‌نامه‌اى تدوين يافته و در ذيل هر اصطلاح از كتب فقهى و لغوى شواهد و مستنداتى نقل شده است. اين اصطلاحات از متون لغوى و كتب فقهى استخراج و تنظيم گرديده است.

نویسنده، به اهميت شناخت واژگان و تعابير فنى فقها اشاره كرده و اين اثر را با هدف رفع ابهام و ايهام از كلام فقها نگاشته است.

گزارش محتوا

هدف عمده نویسنده آن است كه اصطلاحات گردآورى شده به رفع ابهام در رساله عمليه امام خمينى(ره) و روشن سازى تعابير و كلمات به‌كار رفته در رساله ايشان كمك نمايد.

اصطلاحات ذكر شده هم تعابيرى است كه در متون تخصصى و استدلالى و رساله‌هاى عمليه به زبان عربى به طور خاص استعمال وسيع دارند و هم در متون فتوايى به وفور كاربرد دارند. در متون فقهى به زبان فارسی نيز بخشى از آنها به كار مى‌رود.

در معرفى هر واژه عبارت كوتاهى از كتب فقهى معروف شيعه مانند الشرائع، اللمعه، الجواهر، التحرير، المسالك و ديگر كتب فقهى آمده است.

غير از كتب فقهى، از منابع و متون لغوى مانند اقرب الموارد، قاموس و المصباح نيز استفاده شده و عبارات توضيحى كوتاهى از اين كتاب‌ها در تبيين معانى اصطلاحات و توضيح كاربردها و استعمالات آنها ارائه شده است.

عمده توضيحات در حد چند سطر و بيشتر پيرامون معانى عمومى و كاربردى واژه و تقسيمات آن است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب