الإعجاز العلمي في القرآن الكريم (فيومی)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الإعجاز العلمي في القرآن الکریم
NUR02928J1.jpg
پدیدآوران فیومی، سعید صلاح (نویسنده)
ناشر مکتبة القدسي
مکان نشر قاهره - مصر
سال نشر 1424 ‌‎ق یا 2004 م
چاپ 1
موضوع

قرآن - اعجاز

قرآن و علوم
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏86‎‏ ‎‏/‎‏ف‎‏9‎‏الف‎‏6‎‏ ‎‏1383‎‏ب
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


الإعجاز العلمي في القرآن الكريم، اثر سعید صالح فیومی به بررسى یکى از جنبه‌هاى اعجازآميز قرآن كريم؛ یعنى اعجاز علمى آن مى‌پردازد. نویسنده ابتدا مقايسه‌اى كوتاه بين تورات، انجيل و قرآن كريم انجام داده و خرافات و تناقضات وارده در تورات و اناجيل را يادآور شده و فضيلت و برترى قرآن كريم بر آن دو را متذكر مى‌شود.

نویسنده به تفاوت جوهرى قرآن كريم با تورات و انجيل اشاره كرده و مى‌گويد دين اسلام از نصّ وحى كه توسط جبرئيل عليه‌السلام به عنوان قرآن بر پيامبر نازل شده برخوردار است در حالیکه تورات و انجيل از آن بى‌بهره‌اند.سپس به کیفیت گردآورى قرآن و تهيه مصحف واحد در زمان عثمان اشاره نموده و بشارتهایى را كه در تورات و انجيل نسبت به ظهور اسلام و بعثت پيامبر اكرم صلى‌اللّه‌عليه‌وآله آمده، بيان مى‌كند.در ادامه به تفسير علمى برخى آيات قرآن كريم در پرتو كشفيات دانش جديد پرداخته و اعجاز علمى قرآن در موضوعاتى چون: فوائد طبى روزه‌دارى، علم ژنتیک، قانون جاذبه و قانون‌گريز از مركز، كروى بودن زمين و غيره را بيان مى‌نمايد.

در بخشى ديگر از كتاب حاضر نویسنده به برخى جنبه‌هاى اعجاز عددى قرآن كريم اشاره مى‌نمايد.به عنوان نمونه از تساوى شمارۀ مواردى كه در آنها از دنيا و آخرت نام برده شده و نيز تساوى شماره مواردى كه در آنها از ضلالت و هدايت سخن به ميان آمده و غيره نام مى‌برد.

ساختار

كتاب حاضر مشتمل بر بخش‌هاى ذيل مى‌باشد:

-كيف جمع القرآن

-لماذا كانت هذه المقابلة الكبيرة

-وحى من جهة بلاد العرب

-القرآن

در بخش اخير نویسنده آياتى را كه اعجاز علمى قرآن كريم در آنها مشهود است برحسب ترتيب سوره‌هاى قرآن گرد آورده است.

-بعض نواحى الاعجاز العددى في القرآن الكريم.

در پایان هم فهرست منابع و مطالب كتاب آمده است.

نسخه شناسى

نوشتار حاضر به قلم استاد سعيد صلاح الفيومى و به زبان عربى نگارش يافته و در قطع وزيرى با جلد شوميز در 96 صفحه برای بار نخست در سال 1424 ه‍/ 2004‌م توسط «مكتبة القدسى النشر و التوزيع» قاهره منتشر شده است.

منابع مقاله

متن كتاب

وابسته‌ها

الإعجاز العلمي في القرآن الكريم (فیومی)

الإعجاز العددي في القرآن الكريم