الإعجاز العلمي في القرآن (تأصيل فكري و تاريخ و منهج)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الإعجاز العلمي في القرآن (تأصیل فکری و تاریخ و منهج)
NUR02925J1.jpg
پدیدآوران موصلی، سامی احمد (نویسنده)
ناشر دار النفائس
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1422 ‌‎ق یا 2001 م
چاپ 1
موضوع قرآن - اعجاز
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏86‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏6‎‏الف‎‏6
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


الاعجاز العلمى في القرآن کتابى است به قلم سامى احمد الموصلى كه به بيان وجوه اعجاز علمى قرآن كريم پرداخته و با اشاره به جهان شمول بودن و خاتميت رسالت پيامبر گرامى اسلام صلى‌اللّه‌عليه‌وآله‌و‌سلم، لزوم معجزه بودن قرآن كريم را برای تمام اعصار و زمانها يادآور شده و معتقد است قرآن برای اهل هرزمانى دليلى درخور و مناسب برای اعجاز خويش ارائه مى‌نمايد.

ازاين‌رو معجزه پيامبر اسلام، مانند معجزات انبياء سلف، حسّى و مادى نيست بلكه معجزه‌اى علمى و معنوى است كه متناسب با رفعت و علو مقام رسالت آن پيامبر عظيم الشأن مى‌باشد و مى‌تواند برای تمام زمانها و در تمام مكانها دليل بر صدق گفتار آن حضرت باشد.

امروزه چه بسا اعجاز بيانى قرآن چندان كه در اوايل اسلام مورد توجه بود، مورد توجه واقع نشود اما جنبۀ اعجاز علمى آن متناسب با پيشرفتهاى علمى كه اذهان بشريت را به حيرت واداشته است مى‌تواند گواهى بر صدق ادعاى نبوت خاتم الانبياء باشد و همگان را به تصديق ايشان وادار نمايد.

بيان توافق ميان يافته‌هاى علوم جديد و بيانات قرآنى مورد اهتمام مؤلف اين كتاب مى‌باشد.از جمله معجزات علمى قرآن كريم قانون زوجيت در عالم خلقت و نيز معجزه اسراء و معراج است كه مؤلف آنها را مورد بحث و بررسى قرار مى‌دهد.

در بررسى اعجاز علمى قرآن دربارۀ اسراء و معراج وى معتقد است كه هنوز علم بدان پايه از پيشرفت و تكامل نرسيده است كه بتواند اعجاز علمى قرآن در اين زمينه را درك نمايد.از اين رو إسراء و معراج، دليلى مستحكم بر اعجاز قرآن و استمرار نبوت نبى مكرم اسلام به شمار مى‌رود.

مؤلف در بررسى اعجاز علمى قرآن در زمينه معراج به ارائه دو تفسير از معراج از ديدگاه قدماء و نيز علوم جديد پرداخته و ديدگاه قدما را از زاويه تفسير عقلى اين معجزه و نيز تفسير صوفيه از آن مورد بحث قرار مى‌دهد.

ساختار

كتاب مشتمل بر مقدمه‌اى است كه در آن مؤلف هدف خود از نگاشتن اين اثر را يادآور مى‌شود.[۱]

بخش‌هاى مختلف كتاب عبارتند از:

 1. المقدمة الفكرية:ضرورة المعجزة بين مفهوم شمولیة الرسالة و خاتم النبيين.[۲]
 2. البعد التاريخى:الاعجاز العلمى من كتب الاعجاز حتى التفسير العصرى[۳]
 3. التطبيق العملى: من نظرية المنهج الى التطبيقات العملية[۴]
 4. الاعجاز العلمي في الاسراء و المعراج[۵]
  1. معجزة الاسراء و المعراج و تفسيرها لدى القدامى[۶]
   الف:التفسير العقلى[۷]
   ب:التفسير الصوفي[۸]
  2. معجزة الاسراء و المعراج و التفسير العلمي الحديث[۹]
 5. منابع و مآخذ كتاب[۱۰] و در پایان فهرست موضوعات كتاب.[۱۱]

نسخه‌شناسى

كتاب در قطع وزيرى با جلد شوميز در 111 صفحه به قلم سامي احمد الموصلى نگاشته شده و توسط دار النفائس، بيروت برای بار اول در سال 1422 هجرى-2001‌م به طبع رسيده است.

منابع مقاله

متن كتاب

پانویس