الإعجاز القصصي في القرآن

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الإعجاز القصصی فی القرآن
NUR02938J1.jpg
پدیدآوران مطاوع، سعید عطیه (نویسنده)
ناشر دار الآفاق العربية
مکان نشر قاهره - مصر
سال نشر 2006 م
چاپ 1
شابک977-344-148-2
موضوع

قرآن - اعجاز

قرآن - قصه‌ها - نقد و تفسیر

قرآن - مسایل ادبی
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏88‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏6‎‏الف‎‏6‎‏
نورلایب مطالعه و دانلود
کتابخوان مطالعه و دانلود


الإعجاز القصصى في القرآن، اثر سعید عطیه علی مطاوع، نگاهى نو به یکى از وجوه اعجاز آميز قرآن كريم یعنی اعجاز قرآن در بيان داستان‌ها و قصه‌هاى تاريخى است.

اعجاز قصصى قرآن در أخبار و گزارش‌هاى قرآن از وقايع تاريخى نهفته است و با داستانهاى صرف ادبى كه آميخته با خيال و أغلب مبالغه‌آميز است متفاوت مى‌باشد.

قصص قرآنى در پرورش عقول و اذهان آدميان و نيز تهذيب نفوس ايشان بسيار مؤثر است، ازاين‌رو بسيارى از دانشمندان و مفسران به شرح و تحليل آنها پرداخته‌اند.

نویسنده در اين كتاب ابتدا به معرفى انواع قصه در قرآن پرداخته و تفاوتهاى لغوى ميان قصه، خبر، نبأ و حديث را يادآور شده و عناصر و اهداف قصه‌هاى قرآنى را بيان مى‌نمايد.پس از آن به بيان ويژگى‌هاى ادبى و اسلوبى قصه‌هاى قرآنى پرداخته و در ادامه يادآور مى‌شود كه قصه‌هاى قرآنى دوگونه‌اند:وقايع و حوادث برخى از قصه‌ها در سوره‌هاى مختلف پخش شده است، مانند داستان حضرت موسى و حضرت ابراهیم عليهما‌السلام، در عين حالى كه وحدت موضوعى در آنها محفوظ مانده است.

اما در برخى ديگر از قصه‌هاى قرآنى وقايع و حوادث به صورت كامل در یک سوره آمده است، مانند داستان حضرت يوسفعليه‌السلام.در پایان كتاب هم نویسنده به بررسى اعجاز بلاغى و بيانى قصه‌هاى قرآنى مى‌پردازد و مفهوم اعجاز در قرآن كريم(به صورت عام) و در قصه‌هاى قرآنى (به صورت ويژه) را يادآور مى‌شود.

ساختار

كتاب حاضر مشتمل بر مقدمه‌اى به قلم مؤلف و چهار فصل ذيل و یک خاتمه مى‌باشد:

مباحث ذيل مقدمه عبارتند از:المدخل:القصة و تطورها العام، تطور القصة في الآداب العالمية، فن القصة عند العرب، عناصر القصة و خصائصها، أدب القصة في القرآن الكريم.

الفصل الاول: «انواع القصة في القرآن الكريم:عناصرها و أغراضها» شامل سه مبحث ذيل مى‌باشد:اول:أنواع القصة في القرآن الكريم(القصة التاريخية، القصة الواقعية، القصة التمثيلية، القصة الرمزية)،ثانيا:عناصر القصة في القرآن الكريم(الاحداث، العنصر الزمنى، العنصر المكانى، الشخصيات، الحوار).ثالثا:أغراض القصص القرآنى.

الفصل الثاني: «الخصائص اللغوية و الاسلوبية» داراى یک مقدمه و دو مبحث ذيل است:

اولا:الخصائص اللغوية(الحروف و اصواتها، الاعجاز في بلاغة الجملة في القصة القرآنيه).ثانيا:الخصائص الاسلوبية.الفصل الثالث: «القصة بين الاكمال و التوزيع في القرآن الكريم»

الفصل الرابع: «الإعجاز البلاغي و البياني في القصص القرآن الكريم» مشتمل بر مفهوم الاعجاز في القرآن، الاعجاز البيانى في القصص القرآنى در پایان هم منابع و مآخذ كتاب معرفى شده و فهرست مطالب آن درج گرديده است.

نسخه شناسى

كتاب حاضر به قلم دكتر سعيد عطية على مطاوع، رئيس بخش زبان عبرى دانشگاه الأزهر و به زبان عربى نگارش يافته و در قطع وزيرى با جلد شوميز در 286 صفحه برای نخستين‌بار در سال 2006‌م توسط انتشارات «دار الآفاق العربية» قاهره منتشر شده است.