الإكتفاء في أخبار الخلفاء (توزری)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الإکتفاء في أخبار الخلفاء
NUR14312J1.jpg
پدیدآوران

توزري، عبد الملک بن کردبوس (نويسنده)

بوبايه، عبد القادر (محقق)
ناشر دار الکتب العلمية
مکان نشر لبنان - بيروت
سال نشر 2009م
چاپ 1
زبان عربي
تعداد جلد 2
کد کنگره
2009 /الف2الف7 38/2 DS ‏‎
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


الاکتفاء في أخبار الخلفاء، اثر عبدالملک بن کردبوس توزری، کتابی است تاریخی که دربردارنده حوادث دوران پیامبر(ص)، خلفای راشدین و دولت‌های بنی‌امیه و بنی‌عباس می‌باشد.

ازآنجاکه اصل کتاب قبلا، با تحقیق صالح بن عبدالله غامدی معرفی گردیده، در این نوشتار، به معرفی نسخه‌ای پرداخته شده که با تحقیق عبدالقادر بوبایه به چاپ رسیده است.

در مقدمه‌ای از محقق که به ابتدای کتاب افزوده شده است، نخست به شرح حال مختصری از مؤلف پرداخته شده[۱] و ضمن اشاره کوتاهی به عصر و دوران زندگانی وی[۲] و بررسی انگیزه‌های تألیف کتاب و محتویات آن[۳]، به موضوعاتی نظیر مصادر و منابع مورد استفاده نویسنده در تألیف کتاب[۴]، ارزش و اهمیت کتاب[۵] و نسخ متعددی که در تحقیق کتاب، مورد استفاده محقق بوده، پرداخته شده است[۶]. در پایان نیز به اقدامات تحقیقی صورت‌گرفته بر روی کتاب، اشاره گردیده است که از جمله آنها، می‌توان به مقابله نسخ خطی کتاب با یکدیگر، تصحیح اغلاط متن، تحقیق پیرامون اعلام اشخاص و مکان‌های جغرافیایی مذکور در متن و تخریج آیات و روایات، اشاره نمود[۷].

وضعیت کتاب

فهرست منابع و مصادر مورد استفاده محقق، به‌همراه فهرست مطالب، در انتهای کتاب آمده و در پاورقی‌ها، علاوه بر ذکر منابع[۸] و اشاره به اختلاف نسخ[۹]، به معرفی مختصر اعلام[۱۰] و مکان‌های جغرافیایی مذکور در متن[۱۱] و تشریح کلمات و واژگان مشکل و دیریاب متن، پرداخته شده است[۱۲].

پانویس

 1. ر.ک: مقدمه محقق، ص5
 2. ر.ک: همان، ص7
 3. ر.ک: همان، ص9
 4. ر.ک: همان، ص11
 5. ر.ک: همان، ص12
 6. ر.ک: همان، ص13
 7. ر.ک: همان، ص16
 8. ر.ک: پاورقی، ص141
 9. ر.ک: همان، ص140
 10. ر.ک: همان، ص131
 11. ر.ک: همان، ص137
 12. ر.ک: همان، ص132

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها

الاكتفاء في أخبار الخلفاء