الإمامة و أهل‌البيت عليهم‌السلام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الإمامة و أهل‌البیت علیهم‌السلام
NUR01080J1.jpg
پدیدآوران حکیم، سید محمدباقر (نویسنده)
عنوان‌های دیگر النظریه و الاستدلال
ناشر المرکز الاسلامی المعاصر
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1424 ‌‎ق یا 2003 م
چاپ 1
موضوع

ائمه اثناعشر - احادیث

احادیث - جنبه‌های قرآنی

امامت - جنبه‌های قرآنی
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏223‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏8‎‏الف‎‏8‎‏ ‎‏1382
نورلایب مطالعه و دانلود
کتابخوان مطالعه و دانلودالإمامة و أهل‌البیت علیهم‌السلام اثر سید‌ ‎محمدباقر حكیم تألیف قرن پانزدهم در موضوع امامت به زبان عربی مى‌باشد.

انگیزه تألیف

تبیین ابعاد نقش اهل‌بیت(ع) در زندگی عمومی جامعه اسلامی در خلال حركت‌های تاریخ اسلامی به اضافه نقش خلافت و رهبری در تجربه اسلامی و ولایت امر را می‌توان ذكر كرد.

در این راستا مؤلف چنین ذكر می‌كند: این كتاب به علت طرح گسترده چنین مطالبی از سوی دیگر محققان و علمای شیعه مطلب جدید و مهمی را در مباحث اعتقادی عرضه نداشته است اما در عین حال آنچه دیگران را به مطالعه این كتاب تشویق می‌نماید: منظم و مرتب و روشمند بودن مطالب و كامل و پیشرفته بودن آنها و اشاره به روایات و نتیجه‌گیری جالب از آنها می‌باشد.

ساختار

كتاب با مقدمه ناشر[۱] شروع شده و در ادامه مقدمه‌اى از مؤلف[۲] ذكر شده است و بعد به اصل كتاب پرداخته شده كه داراى دو قسم می‌باشد؛ قسم اول[۳]، شامل سه فصل و هر فصل محتوى تیترها و عناوینى می‌باشد و در ادامه به قسم دوم[۴] پرداخته كه شامل یك مدخل[۵] و سه فصل و هر فصل محتوى چندین موضوع می‌باشد و در پایان، به فهرست كتاب پرداخته كه شامل فهرست آیات و روایات و منابع و مصادر و موضوعات و محتویات می‌باشد.

گزارش محتوا

مؤلف، كتاب را با مقدمه‌ای آغاز نموده[۶] و در آن توضیحاتی عمومی پیرامون نقش امامت و کیفیت شكل گیری و استمرار آن تا زمان غیبت امام زمان(عج) بیان داشته و آنگاه این سؤال را مطرح نموده است كه آیا این معنا فقط در تصدی ظاهری و تسلط بر اركان ظاهری جامعه منحصر میگردد یا از معنایی وسیع‌و عمیق‌تری برخوردار است كه تصدی بر اركان اجرایی جامعه اسلامی یکی از آنهاست؟

آنگاه، هدف از طرح مباحث بعدی خود را پاسخ به این سؤال و نقشی كه امامت در جامعه اسلامی و رهبری آن میتواند ایفا نماید ذكر كرده است.

در ادامه به اصل كتاب پرداخته و مطالب آن را به دو بخش تقسیم نموده است:

 1. جایگاه امامت از دیدگاه اهل‌بیت علیهم‌السّلام
  در این بخش به طرح سه سؤال و جواب از آن پرداخته است:
  أ- ضرورت وجود امامت در رسالت خاتم چیست؟
  ب- چرا استمرار امامت در رسالت فقط باید از مجرای اهل‌بیت علیهم‌السّلام محقق گردد؟
  ت- چرا این استمرار باید از طریق دوازده نفر خاص از آنان تحقق گیرد؟
 2. تشخیص اهداف عمومی اهل‌بیت علیهم‌السّلام برای تصدی این جایگاه از دیدگاه آیات و روایات و احادیث.
  این بخش را به هفت قسمت ارائه كرده است:
  أ- حفظ زندگی اجتماعی به علت موجب امنیت تمامی اهالی زمین بودن (امان اهل الارض) و به هم پیچیده شدن و پایان بخشیده شدن حیات انسه‌گانها در صورت نبودن امام بر روی زمین.
  ب- رهبری عملی حكومت و تصدی ولایت امر در جامعه اسلامی.
  ت- مرجعیت و محوریت دینی و فكری جامعه اسلامی.
  ث- پاسداری شریعت اسلام از هرگونه تحریف و تزویر.
  ج- محافظت از امت اسلامی و ایجاد وحدت و اتحاد آنان.
  ح- تشكیل گروهی شایسته برای ایفای نقش مناسب و بی نظیر در غیاب اهل‌بیت علیهم‌السّلام خصوصاً در زمان غیبت كبری.
  خ- ارائه الگو و اسوه‌ای مناسب در پیشرفت مترقی جامعه اسلامی و تحقق یك نمونه كامل آن در عالم خارج در جهت تكامل انسان‌ها.
  همچنین در كنار این دو موضوع اساسی بحث سوّمی را نیز لازم به طرح میداند و آن نقشی است كه هر یك از اهل‌بیت علیهم‌السّلام به تنهایی در زمان خویش ایفا نموده است.

تمام تقسیم بندی فوق از سوی نویسنده در مقدمه كتاب بیان گشته و سعی اساسی مؤلف نیز بر این بوده است كه كتاب خویش را طبق همین دسته بندی ارائه كند. اما شاهدیم كه قسم دوم كتاب كاملا مطابق با تقسیمی كه در مقدمه آمد نمی‌باشد.

نسخه شناسی

نسخه حاضر به كوشش المركز الاسلامي المعاصر شهر بیروت لبنان، به سال 2003‌م مطابق با 1424ق در یك جلد و قطع وزیری و در 384 صفحه با پاورقیهایی كه از سوی خود مؤلف بیان شده و علاوه بر آدرس برخی آیات و روایات و منابع مطالبی از متن كه نیاز به توضیح خاصی داشته است را بیان نموده است.


پانویس


منابع مقاله

متن و مقدمه كتاب.

وابسته‌ها