الإمام المهدي (عليه‌السلام) في القرآن و السنة

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الإمام المهدي(علیه‌السلام) في القرآن و السنة
NUR13450J1.jpg
پدیدآوران

مبارک، عبدالرحیم (مصحح)

ابومعاش، سعید (نويسنده)
ناشر آستانة الرضوية المقدسة، مجمع البحوث الإسلامية
مکان نشر مشهد مقدس - ایران
سال نشر 1388 ش یا 1430 ‌‎ق
چاپ 3
شابک978-964-444-775-4
موضوع

محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - احادیث

محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - جنبه‎های قرآنی

مهدویت - جنبه‏‌های قرآنی
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏51‎‏/‎‏35‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏الف‎‏8
نورلایب مشاهده

الامام المهدى في القرآن و السنه اثر سعيد ابومعاش است كه نگارنده، آيات و روايات امام مهدى(ع) را به ترتيب سوره‌هاى قرآن كريم جمع‌آورى كرده است. كتاب به زبان عربى و در علم كلام تألیف شده است.

مؤلف، آيات و رواياتى را جمع‌آورى كرده كه تصريحا و يا تلويحا به مسأله مهدويت اشاره داشته و آن‌ها را به صورت دقيق، منظم و مبوب، گردآورى نموده است.

ساختار

نگارنده در ابتداى كتاب و پس از ذكر مقدمه و تمهيد، به ترتيب سوره‌هاى قرآن كريم، آيه‌هاى مرتبط با مهدويت را ذكر كرده و و روايات را ذيل آن‌ها ذكر مى‌كند. اگر چه اين مباحث در كتاب، به صورت فصل‌بندى شده و مبوّب و با اختصاص عنوانى خاص و مجزا، ارائه نشده است؛ ولى چينش مرتب مطالب بر اساس ترتيب سوره‌هاى قرآن كريم، راه را براى رسيدن به مطلب مورد نياز، بسيار آسان كرده است.

مؤلف، بعد از بيان هر آيه، با توجه به محتواى آن، مباحثى را عنوان بندى كرده و روايات را ذيل آن‌ها بيان مى‌كند. در حقيقت شالوده كتاب، جمع‌آورى روايات است و نگارنده از هر گونه ابراز نظر خوددارى كرده است.

گزارش محتوا

اولين بحث كتاب كه با بررسى برخى آيات سوره بقره شروع مى‌شود، مباحثى پيرامون وجوب معرفت امام مهدى(عج) را بيان مى‌كند و سپس پيرامون اثبات غيبت و حكمت آن و وجوب اطاعت از خليفه و همچنين انحصار تبعيت از خلافت الهى و لزوم وجود آن، بحث مى‌كند. سپس به برخى ويژگى‌هاى آن حضرت پرداخته و برخى تشبيهات و مثال‌هايى كه براى بزرگوار است را، بيان مى‌كند.

در قسمت بعدى آيات سوره آل‌عمران بيان شده و پيرامون فضيلت تقيه در عصر غيبت، رجعت و ولايت آن بزرگوار و همچنين انصار و ياران آن حضرت مى‌پردازد.

در بررسى آيات سوره نساء، تشبيه غيبت امام مهدى به غيبت‌هاى عيسى را بيان كرده و ذيل سوره مائده، ذلت كفار و همچنين موحد شدن نصارا در زمان ظهور را مورد بررسى قرار مى‌دهد. مباحثى چون خروج سفيانى و نشانه‌هاى ظهور و شباهت غيبت آن حضرت به غيبت موسى و ويژگى‌هاى زمان حكومت امام مهدى عليه‌السلام، ذيل سوره‌هاى بعدى ارائه مى‌شود.

در سوره‌هاى توبه، يونس و يوسف، ظهور اسلام بر ساير اديان، در زمان ظهور آن حضرت بررسى شده است. همچنين برخى ديگر از علائم ظهور، شباهت غيبت آن بزرگوار به غيبت نوح و شباهت غيبت مهدى به يوسف و ظهور آن حضرت بعد از الياس، به قلم تأليف درآمد است.

نويسنده در ادامه، به بحث وجوب ايمان به رجعت مهدى و شيعيان آن حضرت پراخته و رجعت آن بزرگوار را با استناد به آيه بررسى مى‌كند. سپس شباهت غيبت امام مهدى(عج) را با عزلت حضرت ابراهيم، مقايسه كرده و درباره ميثاقى كه انبياء با آن حضرت، بسته‌اند، سخن به ميان مى‌آورد.

در سوره انبياء تا دخان، به اين كه آيا امت مى‌تواند امام معصوم را انتخاب كند، پرداخته شده و همچنين روايات رجعت، ارائه مى‌شود. ابتلاء مؤمنين در زمان غيبت و اين كه مهدى از اهل‌بيت پيامبر است، نيز از ديگر مباحث ارائه شده مى‌باشد.

نگارنده از سوره دخان تا آخر قرآن كريم را نيز به مباحثى چون بررسى حيات امام عصر از ديدگاه آيه، داستان دجال از ديدگاه اهل سنت، وظيفه انسان مؤمن در عصر غيبت، دعا براى تعجيل آن حضرت و همچنين استغاثه به آن بزرگوار و لزوم تزكيه نفس براى ملاقات با امام مهدى عليه‌السلام، اختصاص داده است.

وضعيت كتاب

با توجه به محتواى روايى اين اثر، ترجمه‌اى براى آن نگاشته نشده است. آيات و روايات به صورت دقيق، پاورقى خورده و مراجعه را براى مخاطب ساده مى‌كند. اين اثر به دست «عبدالرحيم مبارك»، مراجعه و تحقيق شده و گروهى از محققين نيز، به تصحيح و تطبيق كتاب پرداخته‌اند.

فهرست كتاب نيز در سه قسمت فهرست موضوعى، فهرست آيات و فهرست مصادر ارائه شده است.

منابع مقاله

متن و مقدمه كتاب


وابسته‌ها