الاحتفال بذكری الأنبياء و عبادالله الصالحين

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الإحتفال بذکری الأنبیاء و عباد الله الصالحین
NUR03730J1.jpg
پدیدآوران عسکری، مرتضی (نویسنده)
ناشر [بی نا]
مکان نشر [بی جا] -
چاپ 1
موضوع

حج - فلسفه

یاد و یاد آوران
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏188‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏5‎‏الف‎‏3‎‏
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


الاحتفال بذکری الانبیاء، اثر علامه سید‌ ‎مرتضی عسکری، به زبان عربی مى‌باشد که موضوع بزرگداشت یاد انبیاء و بندگان صالح خدا را به بحث نشسته است.

فرقه وهابیت با هدفی ظاهرى که عبارت از اخلاص در توحید و جنگ با شرک و بدعت باشد، شکل یافته، اما با نگرشی واقع گرایانه بر این جنبش از جهت اعتقادی، فکرى و عملى، در مییابیم که هدفی دیگر را دنبال کرده و اهداف باطنى و پنهانی دیگری را مدّ نظر دارند که با نیم نگاهی به کارنامه عملی آن، جز کشتار مسلمانان و افروختن آتش فتنه و جنگ، میان صفوف مسلمانان در جهت خدمت به دشمنان اسلام چیز دیگری نمی‌توان یافت.

وهابیت بزرگداشت تولد و وفات اولیاء و رجال آسمانى و اجتماع در تولد و وفات آنان را بدعت و حرام مى‌دانند؛ گویى آنان دشمن سرسخت بزرگان دین واولیاى الهى هستند.

ریشه این اشتباه در یک کلمه خلاصه می‌شود و آن این که: برای شرک و توحید و به خصوص مفهوم عبادت حد و مرزى تعیین نکرده‌اند؛ از این جهت هر نوع بزرگداشت را عبادت و پرستش تصور نموده‌اند.

ساختار

کتاب با فهرست و مقدمه‌ای نسبتاً کوتاه امّا فراخور با حجم کتاب آغاز گردیده و بدون هر گونه فصل و یا باب‌بندی و طی چند عنوان کلی، کتاب به پایان برده شده است.

گزارش محتوا

مؤلف با ارائه دلائل قائلان به استحباب احتفال (بزرگداشت) کتاب را آغاز نموده و به این نکته اشاره نموده است که غالب مناسک حج، بزرگداشت یاد انبیاء و اولیاء الهی می‌باشد و برای تایید این مطلب به آیاتی از قرآن کریم استشهاد نموده است. (واتخذوا من مقام ابراهیم مصلی - ان الصفا و المشعر من شعائر الله) و نیز مظاهری؛ همچون: مقام ابراهیم؛ صفا و مروه؛ رمی جمرات و قربانی را نیز از مواردی دانسته است که وجود آن در مناسک حج از مصادیق احتفال و بزرگداشت است که علامه عسکری با توضیح پیرامون آن در جهت اثبات ادعای خود تلاش نموده و در ادامه به این نکته ظریف اشاره نموده است که توجه دادن خداوند سبحان به مقام حضرت ابراهیم و یا صفا و مشعر برای برکت و خیری است که میتواند در هر بار توجه به آن عائد انسان شود چنان که نظایر دیگری از آن را می‌توان در متون دینی سراغ گرفت از قبیل: تبرک از ماه رمضان تبرک از روز جمعه و...

علامه سید‌ ‎مرتضی عسکری شواهد قرآنی فوق را با روایاتیکه از متون روائی معتبر اهل سنت از قبیل صحیح مسلم و بخاری مثال آورده تحکیم نموده و با این شواهد روائی در صدد شفاف سازی این نکته برآمده است که با وجود ادله قرآنی و روائی معتبر نزد اهل سنت دیگر جایی برای انکار این موضوع از سوی وهابیت باقی نمیماند که این موضوع را از مصادیق بدعت، شرک و یا تکفیر و مشرک دانستن بخش بزرگی از مسلمانان بدانند.

نسخه شناسی

نسخه حاضر بدون هرگونه مشخصات و شناسنامه‌ای که بتواند گویای مشخصات چاپ باشد در سلسله مباحثی با عنوان «على مائدة الکتاب و السنة» در قطع جیبی و در 16 صفحه و با پاورقی و حاشیه‌هایی از مؤلف که به ذکر آدرس‌ها و برخی توضیحات ضروری برای تبیین مطلب به کار رفته به چاپ رسیده است.