الاحتفال بذكری الأنبياء و عبادالله الصالحين

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الإحتفال بذکری الأنبیاء و عباد الله الصالحین
NUR03730J1.jpg
پدیدآوران عسکری، مرتضی (نویسنده)
ناشر [بی نا]
مکان نشر [بی جا] -
چاپ 1
موضوع

حج - فلسفه

یاد و یاد آوران
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏188‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏5‎‏الف‎‏3‎‏
نورلایب مشاهده

الاحتفال بذكري الانبياء، اثر علامه سيد‌‎مرتضي عسكري، به زبان عربی مى‌باشد كه موضوع بزرگداشت ياد انبياء و بندگان صالح خدا را به بحث نشسته است.

فرقه وهابيت با هدفي ظاهرى كه عبارت از اخلاص در توحيد و جنگ با شرك و بدعت باشد، شكل يافته، اما با نگرشي واقع گرايانه بر اين جنبش از جهت اعتقادي، فكرى و عملى، در مي‌يابيم كه هدفي ديگر را دنبال كرده و اهداف باطنى و پنهاني ديگري را مدّ نظر دارند كه با نيم نگاهي به كارنامه عملي آن، جز كشتار مسلمانان و افروختن آتش فتنه و جنگ، ميان صفوف مسلمانان در جهت خدمت به دشمنان اسلام چيز ديگري نمی‌توان يافت.

وهابيت بزرگداشت تولد و وفات اولياء و رجال آسمانى و اجتماع در تولد و وفات آنان را بدعت و حرام مى‌دانند؛ گويى آنان دشمن سرسخت بزرگان دين واولياى الهى هستند.

ريشه اين اشتباه در يك كلمه خلاصه می‌شود و آن اين كه: برای شرك و توحيد و به خصوص مفهوم عبادت حد و مرزى تعيين نكرده‌اند؛ از اين جهت هر نوع بزرگداشت را عبادت و پرستش تصور نموده‌اند.

ساختار و گزارش محتوا

كتاب با فهرست و مقدمه‌اي نسبتاً كوتاه امّا فراخور با حجم كتاب آغاز گرديده و بدون هر گونه فصل و يا باب‌بندي و طي چند عنوان كلي، كتاب به پایان برده شده است.

مؤلف با ارائه دلائل قائلان به استحباب احتفال (بزرگداشت) كتاب را آغاز نموده و به اين نكته اشاره نموده است كه غالب مناسك حج، بزرگداشت ياد انبياء و اولياء الهي می‌باشد و برای تاييد اين مطلب به آياتي از قرآن كريم استشهاد نموده است. (واتخذوا من مقام ابراهيم مصلي - ان الصفا و المشعر من شعائر الله) و نيز مظاهري؛ همچون: مقام ابراهيم؛ صفا و مروه؛ رمي جمرات و قرباني را نيز از مواردي دانسته است كه وجود آن در مناسك حج از مصاديق احتفال و بزرگداشت است كه علامه عسكري با توضيح پيرامون آن در جهت اثبات ادعای خود تلاش نموده و در ادامه به اين نكته ظريف اشاره نموده است كه توجه دادن خداوند سبحان به مقام حضرت ابراهيم و يا صفا و مشعر برای بركت و خيري است كه مي‌تواند در هر بار توجه به آن عائد انسان شود چنان كه نظاير ديگري از آن را می‌توان در متون ديني سراغ گرفت از قبيل: تبرک از ماه رمضان تبرک از روز جمعه و...

علامه سيد‌‎مرتضي عسكري شواهد قرآني فوق را با رواياتي كه از متون روائي معتبر اهل سنت از قبيل صحيح مسلم و بخاري مثال آورده تحكيم نموده و با اين شواهد روائي در صدد شفاف سازی اين نكته برآمده است كه با وجود ادله قرآني و روائي معتبر نزد اهل سنت ديگر جايي برای انكار اين موضوع از سوي وهابيت باقي نمي‌ماند كه اين موضوع را از مصاديق بدعت، شرك و يا تكفير و مشرك دانستن بخش بزرگی از مسلمانان بدانند.

نسخه شناسی

نسخه حاضر بدون هرگونه مشخصات و شناسنامه‌ای كه بتواند گوياي مشخصات چاپ باشد در سلسله مباحثي با عنوان «على مائدة الكتاب و السنة» در قطع جيبي و در 16 صفحه و با پاورقیو حاشيه‌هايي از مؤلف كه به ذكر آدرس‌ها و برخی توضيحات ضروري برای تبيين مطلب به كار رفته به چاپ رسيده است.