البشارة و الإتحاف بما بين ابن تيمية و الألباني في العقيدة من الخلاف

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏البشارة و الإتحاف بما بين ابن تيمية و الألباني في العقيدة من الخلاف
NUR40646J1.jpg
پدیدآوران سقاف، سید حسن بن علي (نويسنده)
عنوان‌های دیگر النقول الواضحة الجلية في عرض إنکار الألباني في العقيدة علي إبن تيمية
ناشر دار الامام النووي
مکان نشر اردن - عمان
سال نشر مجلد1: 1992م , 1413ق,
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
نورلایب مطالعه و دانلود
کتابخوان مطالعه و دانلود


البشارة و الإتحاف بما بين ابن تيمية و الألباني في العقيدة من الخلاف، اثر حسن بن علی سقاف، کتابی است کوچک و مختصر در نقد و بررسی اختلافات عقیدتی سلفیه و وهابیت.

انگیزه تألیف

نویسنده علت نگارش کتاب را ملاقات جوابی البانی‌مشرب ذکر کرده است که از او، علت مخالفتش با ابن تیمیه در بعضی از مسائل اعتقادی را جویا شده و او در جواب، گفته است که این اشکال پیش از من، به شیخ البانی وارد است؛ زیرا او در بیش از صد مسئله با ابن تیمیه، به مخالفت پرداخته است و سپس به‌منظور مجاب نمودن آن جوان، این کتاب را به رشته تحریر درآورده است[۱].

ساختار

کتاب با مقدمه نویسنده آغاز و مطالب در هفده مبحث، خاتمه و ملحق، ارائه شده است.

گزارش محتوا

در مقدمه، ضمن اشاره به موضوع کتاب، به بیان انگیزه نویسنده از نگارش کتاب و علت آن، پرداخته شده است[۲].

ابن تیمیه رهبر فکری وهابیت و ناصرالدین البانی از علمای بزرگ و معاصر وهابیت می‌باشند و وهابیون نسبت به این دو شخصیت، توجه خاصی دارند. مؤلف در این کتاب، به اختلافات بین ابن تیمیه و البانی پرداخته است[۳].

وی پس از بررسی آراء و نظرات ابن تیمیه رهبر فکری وهابیت و ناصرالدین البانی از شیوخ و مفتیان معاصر وهابیت، نظرات آنان را در اثر حاضر جمع‌آوری نموده و به اختلافات این دو فرد پرداخته است. این در حالی است که مؤلف تنها به اختلافات بین ابن تیمیه و البانی اکتفا نکرده و در واقع در این کتاب، اختلافات بین سلفیون را ذکر کرده است[۴].

ازآنجاکه وهابیت توجه ویژه‌ای به این دو شخصیت دارد، مطالب این کتاب کاشف از اختلافات فاحش بین این دو نفر می‌باشد. مؤلف این اثر معتقد است البانی در موارد متعددی با ابن تیمیه مخالفت کرده تا جایی که اختلاف ایشان به حدود 200 مسئله می‌رسد[۵].

وی در آخر کتاب ملحقی را اضافه کرده که در آن به برخورد تخریبی البانی و شاگردش الشاویش درباره علمای اهل سنت از جمله محمد زاهد الکوثری پرداخته است و این برخورد را سیره البانی و الشاویش معرفی کرده است[۶].

برخی از مباحث مهم کتاب، عبارتند از: اختلاف ابن تیمیه و البانی در حدوث و قدم عالم، ابن تیمیه آتش را فانی می‌داند ولی البانی مخالف اوست، ابن تیمیه اثبات می‌کند استقرار خداوند را بر عرش و بر پشت پشه اما البانی مخالف است و آن را بدعت می‌داند، البانی ابن تیمیه را متصف به تکذیب احادیث صحیح می‌کند، ابن تیمیه منکر مجاز و البانی مثبت مجاز می‌باشد[۷].

وضعیت کتاب

کتاب، فاقد فهرست بوده و در پاورقی‌ها، علاوه بر ذکر منابع[۸]، به توضیح برخی از مطالب متن، پرداخته شده است[۹].

پانویس

 1. ر.ک: مقدمه، ص2
 2. ر.ک: مقدمه، ص2-‌3
 3. ر.ک: بی‌نام
 4. ر.ک: همان
 5. ر.ک: همان
 6. ر.ک: همان
 7. ر.ک: همان
 8. مثلا ر.ک: پاورقی، ص7
 9. مثلا ر.ک: همان، ص11

منابع مقاله

 1. مقدمه و متن کتاب.
 2. بی‌نام، برگرفته از «پایگاه تخصصی وهابیت‌پژوهی و جریان‌های سلفی»، چهارشنبه 5 دی‌ماه 1397.


وابسته‌ها